מי שקונה לך יהלום, הוא האיש הלא נכון

 

במסגרת גלישת שבת פריסטייל בלתי מתוכננת, שהחלקתי לתוכה בלי משים  (שווה לנסות מדי פעם, כמו בימים לפני שנתקבעו אותם אתרי סבב קבועים: אתה נמצא איפשהו, לוחץ על קישור, עובר למקום אחר לגמרי, וכן הלאה), מצאתי את עצמי במדור אינטרנט ישן, מהטובים שהיו בארץ, "המהפכה" של ירון טן-ברינק בנענע. ושם מצאתי את הקישור לסרטון פלאש קצרצר של אמנסטי, העוסק ב"יהלומי הדמים" בסיירה ליאון (הקישור תיכף מגיע. ג.ש.).

 

לצפיה בסרטון, לחצו כאן.

 

23 במאי. התמונות אינן קשורות למאמרים

 

בקצה המזלג – יהלומים הנכרים באזור הנתון למלחמת אזרחים, בו פועל ארגון טרוריסטי בשם "חזית המהפכה המאוחדת", הסימן המסחרי של הארגון המבחיל הזה הוא כריתת גפיים – ללא אפלייה. עשרות אם לא מאות אלפים בחוף המערבי של אפריקה, גברים נשים וילדים (וגם תינוקות), מסתובבים עם יד או רגל או יותר פחות ממה שנולדו איתה. ה"חזית" השתלט על אזור כריית היהלומים בסיירה ליאון, ומכירתם – למרות מנגנוני הפיקוח – משמשת למימון המלחמה. הייתי שמח להפנות אתכם למאמר של יואב קרני בנושא (נדמה לי שהוא היחיד שכתב בהרחבה על יהלומי הדמים בעברית), אך ארכיון "גלובס" סגור לקריאה ללא תשלום (hint, hint).

 

בכל אופן, הקמפיין החצי מחתרתי של אמנסטי לפני שלוש שנים כדי להעלות את הנושא למודעות (שבו נעשה שימוש נרחב באינטרנט) הצליח. כנראה. עובדה – המונח "יהלומי הדמים" הגיע למדרגת פריט עלילה חיוני בסרט ג'יימס בונד האחרון. מהמעט שאני יודע, המצב בסיירה ליאון לא השתפר מהותית מאז, על אף כניסת כוחות זרים ממדינות אפריקאיות אחרות.

 

כמו תמיד, תגובות אפשר להשאיר כאן.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: