ידעו אויבי ישראל – בנו אין לזלזל!

אל המאמר "דגלים, צבעים, פוליטיקאים וחזירים" הגעתי בעקבות סוכנות הידיעות הלמו אינטרנשיונל. יוסי ביילין, בטח שמעתם עליו, הותקף באתר יש"ע ניוז על ידי ערן שטרנברג, דובר המועצה האזורית חוף עזה (למיסים שלנו מעולם לא היה שימוש נאה יותר) על כי באחת ממודעות קמפיין האינטרנט שלו לראשות תנועת יע"ד (משהו של השמאל), הופיע הסימן "+" כמה פעמים. שומו שמיים, סמלו של הצלוב. בעקבות המאמר המשובב הוסר הפלוס מהמודעה, אבל גם אחרי ההסרה האמת נותרה ברורה: השמאלנים הללו, לצלבנים נדמו.

המאמר כולל, למשל, אזכור נוסף של המשולש הקדוש "ארץ ישראל", "עם ישראל" ו"תורת ישראל", סוג של מינוח נוצרי שכנראה עבר הכשר, ולא מעט דברי תרגימא אחרים. להלן דגימה:

קמפיין ביילין, לפני הסרת השיקוץ

"… היה מדהים לראות שביילין אימץ כסמל את ה…צלב! (גם אם לא כסמל פורמלי וגם אם זה מופיע רק בדף אינטרנט אחד, עדיין…) , ולא סתם צלב, צלב כתום שכנגטיב די מזכיר משום מה את דגל השוויצרי בעל הצלב הלבן על הרקע האדום.

"אימוץ סמלי האויב, ובמקרה שלנו סמל שבגללו נרצחו כל כך הרבה יהודים במשך אלפי שנים, הוא שיא חדש ומהווה חצייה גלויה של הקווים. בסופו של דבר גם מזה יצמח יתרון גדול כיוון שההבדל בין הטוב והרע נעשה יותר ברור. בעבר, כשהחלו להתגלות נזקי אוסלו רבים אמרו על

במרכז המפה: התנחלות "נצרים". לכאורה לצידנו אך למעשה לצרינו: שיבוש קל של שם היישוב ונתקלנו בשמה של המינות בכתיב חסר!

ביילין שהנה הפך הפודל לזאב, ברוח הדוגמה שהוזכרה ניתן לומר שהתהליך הושלם והזאב הפך לחזיר, חזיר שעלול לנעוץ בהתיישבות את ציפורניו ולגרום נזקים חמורים מאלו שגרמה רעידת האדמה באיראן אם לא נצליח להפוך אותו למוקצה מחמת מיאוס כמה שיותר מהר. בסופו של דבר הוכח כי ביילין הוא פורץ הדרך, ובעקבותיו נגרר הליכוד. אי לכך משימה זו של נידויו הציבורי הופכת לבעלת ערך מעשי של פיקוח נפש עבור כולנו והבחירה מצידו בסמל הצלב מקרבת כעת השגת יעד זה".

עד לפני כמה שבועות, חבר שלי (שמאלני יקר וטוב מזג), הפעיל בלוג בשם "יהודי שהתפכח" שהיה ברובו התלהמות מלאת קצף נגד השמאל האכזרי הפוגע בישראל. הוא הפסיק את הבלוג כשהתברר שכמה שהוא לא רצה להיות קיצוני, תמיד יכולת לסמוך על איזה פוליטיקאי טמבל שיאמר משהו קיצוני יותר, אפילו בלי להידרש לאליטה האיטלקטואלית בקרב מגיבי Ynet.

אבל למה להידרש לתגובות הגזעניות ב-Ynet, כשקוראים את דברי שטרנברג? עזבו את זה שהוא עובד ציבור המציע נידוי של איש ציבור אחר. נתעלם רגע מהאווילות שבהם – כבר ראינו מטומטמים לא פחות גדולים גם בימין וגם בשמאל (אם כי, יש להודות, בעיקר בימין). הבעיה הרבה יותר פעוטה (ונעזוב את העניין, חברים שמאלנים, שמישהו עלה עלינו שאנחנו רוצים לנצר ילדי מתנחלים לכבוד פסח): נדמה כאילו כבר אין דאחקות מתאימות כשאתה נפגש בטקסטים כאלה. כבר אי אפשר אפילו לצחוק מזה. מה עושים?

חוץ מלשאול אתכם, שיניתי לכבוד שטרנברג את שם הבלוג שלי. שיהיה. אמנם, לא נראה לי שתהיה לזה איזו שהיא השפעה, אבל לו רק בשביל הסיכוי הקלוש שהדובר מהים של עזה בכל זאת צודק, שיהיה.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רוני ה.  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 15:01

  אני רוצה להעיד שגם אני ראיתי את הפרסומת הזאת. וגם לי היה מאד ברור שזה צלב ולא פלוס. הפרסומת הופיעה בדף של ווינט בכחמישית הדף הימני. מהבחינה החזותית, הצלב האדום המהבהב היה כמעט כל המסר שם (חוץ משם המפלגה, בקטן יחסית). הגודל של הסמל, הצבע האדום המאד בולט שלו על הרקע, וגם ההבהוב הבלתי פוסק שלו והטיול על המסך פשוט דחפו עצמם לפרצוף של המתבונן. כמי שעסק קצת בדימויים חזותיים אני יכול להעיד שהשתמשו שם ממש בכל התותחים העיצוביים כדי להדגיש את ה"פלוס" הזה.

  וגם לי זה צרם. אני אמנם חילוני, אבל גדי, לסמל צלב יש משמעות בארץ, ולהרבה אנשים. אני למדתי ביסודי אצל מורה לחשבון שאפילו את הפלוס בחשבון בכיתות הנמוכות הייתי כותב עם שלושה קווים (כמו קמץ הפוך) ולא בצורת הצלב. פשוט, הרבה דם נשפך בעם שלנו על הסמל הזה, וזה לא דבר ששוכחים כל כך מהר.

  ואולי לא?

 • מרק  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 15:43

  חשבתי חשבתי ובסוף בכל זאת פרצתי בצחוק. חומר טוב הם מגדלים שם בהתנחלויות.

  מה שעצוב זה מצבו האומלל של השמאל הישראלי. עד כדי כך המצב אומלל שביקורת מטורללת כזאת גורמת לביילין לשנות את המודעה.

 • ארתור דנט  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 15:50

  אבל ב ++C יש שניים ! יופסק השימוש בשפה נוצרית זו לאלתר !

 • ימימה  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 15:55

  אני נוטה לחשוב שזה לא בכוונה, אבל יש בזה משהו צורם.

  ואם את השם, שבהתחלה היה "יעד" שינו בגלל שזה נשמע לא טוב ברוסית, נראה לי שיש מקום לחשוב על שינוי סמל, שהוא לא רק עוד סימן גרפי, בעיני ציבור הרבה יותר גדול מהציבור הרוסי בארץ.

  וכמו שאמר רוני, ובניגוד לכותב מרצועת עזה, לא נראה לי שנעשה כאן משהו להכעיס, אלא סתם חוסר רגישות. למרבה הצער, חוסר הרגישות בעניין המסוים הזה היא כזו שמן הסתם תקומם בעיקר אנשים מהמחנה המתנגד לביילין, כך שאת קריאות ההתנגדות שלהם אפשר יהיה לפטור כחלק מהמחלוקת הפוליטית ולא להתייחס אליהן כאל ביקורת עניינית.

 • שולה מעפולה  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 16:55

  להוריד ומיד!

 • רוני ה.  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 18:14

  גם אני, כמו רוב הציבור בארץ, לא מתרגש מהסימן פלוס. אבל אני רוצה להציע לנתח את מה שנאמר שם בפרסומת מבחינה חזותית. תנסו לחשוב איתי לרגע מה המסר של הפרסומת של ביילין. אני חושב, שלפרסומת הזאת יש מסר גרפי וסמלי. מטרתה היא לחבר בעיני הצופה בין ביילין לבין הלוגו של המפלגה שלו.

  עכשיו, עומדת מולכם פרסומת ומהבהבת מול עיניכם בסמל שלכאורה אמור להיות חסר משמעות, בזמן שאתם קוראים את הכתבה בווינט. אתם לא רואים שזאת המפלגה של ביילין (כי הכיתוב הוא קטן), רק רואים פלוס מהבהב. ואז ההבהוב הזה מכריח אותכם, גם בתת ההכרה, לאמץ את זכרונכם, לנסות לדלות מה אומר הסמל הזה. ולא קשה כל כך להזכר בעובדה שהסמל הזה הוא לא חסר משמעות. זה הרי לא סמל שביילין המציא אותו. זה סמל שהוא כבר טעון במשמעות, בין אם של הדגל השוויצרי ובין אם של צלב סתם, ואפילו אם לחלק מן הציבור זה סימן של פלוס.

  כשאדם רואה סמל בולט כל כך בלי הסבר, אחד הדברים שהוא מנסה לעשות, זה לנסות לתת לו הקשר. למשל, כדי לצפות לסמל הבא. כך פשוט עובד המוח האנושי. נניח למשל, שאחרי הפלוס הזה היה מופיע סהר ואחריו מגן דוד – האם גם אז הייתם חושבים שזה סתם פלוס? כלומר, הפרסומת הזאת, בכוונה או שלא בכוונה, מנפנפת בסמל קיים אבל אז היא מנסה לנתק בין האסוציאציה המיידית שלו ולחבר אותו למפלגה של ביילין. לדעתי, אלא אם כן נעשתה פה טעות מקצועית ממדרגה ראשונה, עובר כאן מסר חבוי. הרי כמעט לכל המוסדות והארגונים הציבוריים בארץ יש לוגו שמכיל את הסמל של מגן דוד בצורה כזאת או אחרת. אז ביילין בחר לו פתאום בלוגו מתמטי או שאולי הוא דווקא בחר בסמל שהוא אנטי-תזה למגן דוד? אולי אני צריך להוסיף פה שיוסי ביילין הוא בוגר ישיבה והוא מכיר היטב את המשמעות הטעונה של סמל הצלב. עבור אדם דתי, מפלגה עם לוגו של צלב זה בערך כמו בשבילכם מפלגה עם לוגו של טלאי צהוב.

  יתכן, שביילין ניהל פה סוג של דיאלוג מתוחכם עם הציבור הדתי ועם ציבור המצביעים הנוצרי. אבל אם לא, אז יש לו לדעתי מעצב גרפי כושל, ואני ממליץ לו לשקול להחליף אותו.

  נ.ב. לשולה מעפולה. הסמל של רשימות אמנם מבוסס על צלב, אבל הוא מספיק שונה מהצלב המוכר לנו כדי שלא נראה אותו כצלב. זה אמנם בעיני המתבונן, אבל מעצב גרפי סביר אמור להרגיש את ההבדל.

 • בבון  ביום 11 בינואר 2004 בשעה 18:27

  שמע, זה דוקא רעיון לא רע… אם חבר שלך עשה אתר אולטרא-ימני-גזעני כמין פארודיה על קיצוני הימין, למה שאני לא אעשה אתר סופר-שמאלי-סהרורי ואוציא את השמאל הקיצוני טמבל גם כן?

  אם כן, חברים, אתם מוזמנים לאתר החדש שלי:
  http://e.walla.co.il/
  אה, ויש לי עוד אחד:
  http://mixer.walla.co.il/

  חובבי ההארד-קור, לא שכחנו אתכם!
  http://www.hagada.org.il/
  http://indymedia.org.il/

  ולמי שמוכן להשקיע מעט מזמנו, נכונות שעות של בידור כאן:
  http://www.notes.co.il/
  אל תחמיצו את התגובות לרוני ברט!

  שבת לא קלה היתה, אה? נו, בניצחון על קיגן הנקניק ננוחם

 • דניאל  ביום 12 בינואר 2004 בשעה 1:32

  פגשתי הערב את רוני ברט בהפגנה בכיכר רבין, והוא אמר שהוא דווקא מקבל את התגובות ברשימות ברוח טובה. לדבריו, אין לו אפילו בעיה עם השם הנוכחי של כיכר רבין

 • דודי  ביום 12 בינואר 2004 בשעה 16:07

  רן כהן הוא ללא כל ספק הבחירה הטובה יותר. צלב או לא צלב.

 • אבנר  ביום 29 בפברואר 2004 בשעה 2:28

  גם מעריב, גם קול ישראל, גם הארץ וגם ההגיון הפשוט קובעים שביילין הוא בחירה טובה יותר גם אלקטורלית. אמנם יש לו יותר שונאים, אבל אלה לא יצביעו גם לרן כהן. לעומת זאת הוא מנהיג בקנה מידה אחר לגמרי מרן כהן, ויביא הרבה יותר אנשי שמאל ומרכז

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: