השפעה על האינטרנט?

מאוד מחמיא, ההופעה ברשימת אלו שהשפיעו על תרבות האינטרנט, של רוני היקרה, וכנראה גם על האינטרנט בישראל. רשימה כזו אינה יכולה שלא להיות אישית מאוד, כמובן. ותודה מיוחדת ליוני שדמי ודביר וולק שהמציאו את הכינויים "סבא" ו"הזקן" אי אז בנענע – הניק הסמי-משפיל הזה עזר ויעזור לי הרבה בתחום שמירה על הבָּלטה בהיסטוריה המטורללת של הרשת בישראל.

פעמיים בעבר נדרשתי למציאת גיבור תרבות בנושא האינטרנט, שיכיל בתוכו את מה שאפשר לומר על הרשת ברגע נתון. בפרויקט שאמור מתישהו להתפרסם בהעיר, התבקשתי לציין מיהו גיבור אינטרנט בעיני. כזקן והלינק והסבא והקליק, בחרתי בדב אלפון, קפטן אינטרנט הראשון – פשוט, בתקופה שבעיתונים כתבו "רשת ה"אינטר-נט" הבינלאומית" הוא כתב על הרשת מהגובה הראוי לה, גובה העיניים. פעם אחרת היתה לפני כחמש שנים, באופן יותר "כאן ועכשיו". אז בחרנו באביב שניר, אז נער בן 14, שהנהיג את שביתת האינטרנט הכושלת נגד בזק. שנה ומשהו אחרי זה סיפר הרצל עוזר, סמנכ"ל בבזק בעת השביתה שלא היתה, כמה קל היה לשבור אותם: נכנסו לדיון עם הילדים, ביקשו דחיה בשביתה, שכמובן התמוססה לגמרי. זה בהחלט היה ממצה לאותם ימים, בהם הבועה התנפחה והגולשים זכו בעיקר לשימת זין ענקית מכל הגופים הגדולים שהחלו להיכנס לרשת.

והיום? קצת מוזר לחשוב על "משפיע" על רשת שכוחה הוא בזה שהיא משפיעה על כולם, ולא לוקחת ללב יותר מדי. אין מה לעשות, ידיעות אולי יצר רשימה שטחית, פופוליסטית ומתחנפת, כיאה לו. אבל הלמו הוא הדמות היחידה הפועלת ברשת בימים אלו שמגלמת את רוח הזמן, שהפעילות שלה מהווה זיקוק ומיצוי מושלם של התקופה. ביום שיפסיק לבעוט בדלי, הוא יוכל גם לקבל כמה חלב שהוא ירצה. עד אז, נמשיך לקרוא אותו בלי שמישהו ישלם לו. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • u6i  ביום 25 במאי 2004 בשעה 12:26

  הקדמה מפוצצת(נשימה ארוכה – הההההההההההההפ):

  הלמו כותב מעמדה של מובטל שכולם מנסים להתנכל לו – משטרה, צבא, בתי משפט, חברות קטנות כגדולות (כאלו ששולחות דואר זבל וכאלה ששולחות יותר דואר זבל), עיתונאים שהשם שלהם מתחיל באות י' ונגמר ב"אב" (באמצע יש ו') וכו' וכו' וכו'. הוא מייצג את האזרח הקטן והמסכן שכל ה"גדולים" רגילים להתנכל לו בלי שיגיב, ופתאום, משום מקום מגיע מישהו שבאמת בודק מה הזכויות שלו ואפילו מעז להלחם עליהן.

  (הההההההההההפ)

  ועכשיו, בשקט – בשקט (אבל בכ"ז כולם שמים לב) כל אותם האויבים המסורתיים של הלמו (לפחות אלו שחושבים כלכלית) מתחילים להבין שהלמו נמצא במרכז הקונצנזוס של הגולשים באינטרנט. כולם מזדהים איתו כי כולם כבר היו במצבים דומים (אם כי להלמו יש כשרון מיוחד להפוך אותם ליותר – הרבה יותר – הרבה הרבה יותר יותר קיצוניים). ומבינים שמה שהתחיל מבחינתם כזמזום של זבוב טורדני (יותר או פחות) הפך להיות דוב עצבני וזועם שיכול לפגוע באחד הנכסים החשובים ביותר של חברה מסחרית – התדמית. אז מה עושים? מתחילים במחמאה פה קריצה שם (ידיעות כמשל…) ומסיימים בחלב (אם נשתמש בדימוי דלעיל).

  (הההההההההההההפ)

  ברור שיום אחד משה יבין שהוא לא יכול להמשיך כך לעולם (ההצלחה בחברה המערבית נמדדת במדד אחד – כסף, לפחות עד הגילאים בהם האדם מתחיל לעשות חשבון נפש עם עצמו – מבין כמה טעה כשחשב שכסף זה הכל ומת מצער…).
  וכשהוא הוא יבין את זה, הכסף יתן לו מעמד (שונה משל היום – כזה שיש לכתבים הקונבנציונליים) חיים נוחים, עבודה רגילה וקבועה – שגרה. שגרה לו ושגרה לנו שגרה ל-כ-ו-ל-ם, מה שישאיר את ההלמו שכולם אוהבים (הכל חוץ משגרה) כזכרון רחוק מן העבר (משה הלוי, כתב ווינט בדימוס, מי שהיה בצעירותו אחד ממהפכני האינטרנט הראשונים ואולי המשפיע ביותר מביניהם על ההתפתחות של הרשת הישראלית בפריחתה שבתחילת המאה הנוכחית). לפי דעתי זה בלתי נמנע, אבל מצד שני אני מאמין שיקרה אחד משני הדברים הבאים: א.יימצא הלמו חדש. ב.יתגלה שהנבואה נתנה לשוטים ולשוטים בלבד.

 • morcarmon  ביום 25 במאי 2004 בשעה 12:46

  בלי נדר

 • שומרוני  ביום 25 במאי 2004 בשעה 13:32

  אתה כמו רוני, בטוחים שהשמש זורחת מהישבן שלכם. הלמו כותב ברשימה שלך שיש בה אולי 450 אנשים. הוא גם מפרסם את הדואר החשמלי החביב שלו שקוראים אותו אולי 4500 אנשים נוספים. אולי אפילו 14,500. תגידו, אתם יודעים כמה גולשים יש בישראל? אתם חושבים שבגלל שהלמו כותב באיזו רשימת דיוור דלוחה ובגלל שפויר כותב ברשימות שיש לו רייטינג של מקומון ביבנה, בגלל זה הוא משפיע? אולי עליכם הוא, גיאגיא ועוד כל מיני כאלה שהגולש הרגיל לא שמע עליהם, משפיע. אבל על "הגולשים" או על "האינטרנט"… נו באמת… צאו צאו מהבועה

 • גדי  ביום 25 במאי 2004 בשעה 13:57

  כולל סימן השאלה בכותרת, כולל הסבר מפורש, כולל הגדרת הלמו כדמות שמגלמת את התהליכים שברשת, לא כמשפיעה עליהם – והנה, לא רק בוויינט, גם פה, לא כולם קוראים אותך בתוך השורות.

 • עוד שומרוני  ביום 25 במאי 2004 בשעה 14:30

  'ביום שיפסיק לבעוט בדלי, הוא יוכל גם לקבל כמה חלב שהוא ירצה' – הנוזל היחידי שהוא יוכל לקבל זה מרק ממטבח תמחוי. אפילו אם הוא יחביא טוב טוב את העבר המשטרתי שלו מי ירצה להעסיק אחד כזה?
  'עד אז, נמשיך לקרוא אותו בלי שמישהו ישלם לו' – למה מי קורא אותו בכלל?

 • halemo  ביום 25 במאי 2004 בשעה 14:33

  בינתיים, בכל הדליים שפגשתי, גם בכאלו שהבטיחו חלב ואפילו גבינה, היה רק רעש רוח וצלצולים. חלב לא היה בהם.

 • רויטל  ביום 25 במאי 2004 בשעה 15:07

  קצת מגעיל, אבל יותר בריא.

  ורק שתדעו, שלמקומון של יבנה יש הרבה יותר מ 14,500 קוראים מידי שבוע.

 • אביטל  ביום 25 במאי 2004 בשעה 15:42

  קצת מגעיל, אבל יותר בריא לשאר הגולשים

 • morcarmon  ביום 25 במאי 2004 בשעה 15:58

  בפוסט החדש שהעליתי היום:
  http://www.israblog.co.il/blogread.asp?blog=3446&blogcode=574723

 • halemo  ביום 25 במאי 2004 בשעה 16:18

  .

  http://halemo.net/edoar/0055/0003.html

 • כנ''ל  ביום 25 במאי 2004 בשעה 18:07

  עם כל הכבוד להרצל עוזר לא הייתי מצפה ממנו לתגובה אחרת. המציאות היתה שונה. לפי בדיקות של עידו אמין (עוד אושיית רשת מראש הרשימה) נרשמה ירידה של כ-20% בתעבורת הרשת. לא כל כך כשלון במציאות הישראלית.

  יותר מכך השביתה התקיימה *אחרי* שבזק נענו לדרישות של הגולשים: תעריפים מיוחדים לחיוג לספקי גלישה ושישה מסלולים ביניהם מסלול חופשי חודשי.

  לתוך הקלחת נשפכו אז אינטרסים שלא היו קשורים בהכרח לשביתה: וואלה, שכבר היתה בבעלות חלקית של בזק פירסמה ידיעות לא אוהדות. יואל (IOL) תפסו טרמפ וניסו להתנגח עם וואלה. אני משער שהאנשים שהיו בוואלה לא אוהבים לזכור איך "חבורה של ילדים" הכתירה אותם בתואר שפנים.

 • שומרוני  ביום 25 במאי 2004 בשעה 18:38

  מה שמטריד אותך זה הוספת סימני פיסוק וסימני שאלה??? אז תוכל להתייחס לטיעון קצת יותר ברצינות???
  כל זה לא יעזור לך – אתה עדיין בטוח שהשמש זורחת מהישבן שלך. ובכלל, רק כי מכיוון שאתה טורח להתייחס אל עצמך כאילו אתה מינימום בן 89 וכל הילדודס האלה של האינטרנט לא ילמדו אותך כלום, לא הופך אותך למשהו שהוא יותר מסתם טרחן.
  אם תצא לרגע ממעגל הטרחנים הקרוב אליך ותשאל את השכנה שלך מי זה הלמו, תגלה מה בעולם האמיתי חושבים על הבחירות המגוחכות שלך

 • גדי  ביום 25 במאי 2004 בשעה 20:50

  אז לאט: לא מטרידים אותי סימני השאלה. מטרידה אותי חוסר הבנת הנקרא שלך, בין היתר לסימן השאלה שכתבתי. אז עכשיו לאט: לא כתבתי שהלמו משפיע, כתבתי שהוא מגלם בדמותו את התהליכים שקורים ברשת. אתה לא צריך לאהוב או לשנוא אותו כדי להתווכח על זה. אבל סליחה, זה כבר מורכב מדי כנראה.
  ניבולי הפה שלך, כמובן, הולכים מצויין עם חוסר הבנת הנקרא.

 • אלי  ביום 26 במאי 2004 בשעה 1:58

  נכון, הלמו לא משפיע…וגם כמעט ולא נקרא. המקומון ביבנה נפוץ יותר.
  מדוע בכל זאת מגיבים לבחירתו של הלמו – "שאינו משפיע, וכמעט ואינו נקרא?
  ישנה גם בעיה ,טכנית. את הלמו אפשר לקבל בצורת RSS/
  לא ידוע לי, אם כי יתכן ואני טועה, שאפשר למדוד את אלה שמקבלים אותו בצורה ההיא.
  וזה משפיע על ה "ריטינג".
  וחוץ מזה – אני לא שמעתי על המקומון של יבנה. כמה, מחוץ ליבנה, כן שמעו עליו?…

 • קשקשתא  ביום 26 במאי 2004 בשעה 8:29

  הוא נלחם, הוא נועז, הוא אמיץ. הוא מגן על האזרח הקטן מפני כוחות הרשע. זה ציפור! לא, זה מטוס! לא, זה הללללללמו!!! הוא יציל את האנושות ולא ירא מפני כוחות החושך של הממסד והעיתונות, יגן על חסרי הישע מפני חברות מסחריות רודפות בצע וספאמים ואף לא ירתע מקציני קישור לא מנומסים. גבירותי ורבותי – גיבור חדש נולד.

  תגידו, אתם כולכם יצאתם מדעתכם? רק במדינה שבה האלימות הפכה לפולחן יכולה ישות כמו הלמו להפוך לגיבור. ולא סתם גיבור – גיבור תרבות.
  הרי מדובר באדם האלים ביותר ברשת, שזכות הקיום שלו מתבססת על אלימות בלבד. לטעמי לא מדובר באדם בעל נכסי רוח, אלא באדם אשר פרט לאלימות מילולית (ויש הטוענים שאף פיסית) אין לו הרבה מה להציע.
  הלמו הוא לא מלקולם אקס וגם לא גיבור קומיקס. הוא נלחם בכל מי ומה שנקלע לדרכו, ללא חוקים, ללא אתיקה, ללא חברים וללא מטרה, כאשר המטרה היחידה היא האלימות לשם האלימות בלבד. אם הלמו הצליח ליצור מסביבו פרץ אלימות, הרי שמטרתו הושגה.

  אבל כנראה שישראל של המאה ה – 21 היא חברה שסוגדת לאלימות, וכל מעשה אלימות באשר הוא (בין אם מדובר בספורטאי שמכה אוהד, שגריר שמשתולל בתערוכה, או סתם נהג שמנקב את צמיגי הגלגלים של מכונית שחסמה אותו) זוכה מיד לההערכה כמעט גורפת של אזרחי (שלא לומר "אספסוף") ישראל.
  באווירה כזאת אין שום פלא שמי שמפציץ שולחי דואר זבל ומכסח תיבות קוליות של שולחי אס. אם. אס-ים זוכה במקומותינו להילה של גיבור על.

  אני מצטרף לכל חברי הפורום הנכבד אשר מביעים תמיהה כיצד מתבזבז לו כישרון ענק כמו הלמו. הרי במדינה כמו ישראל, שבה האלימות נחשבת לתרבות (ואנשים אלימים ל"גיבורי תרבות"), הייתי מצפה לקבל אותו בתור עורך ידיעות אחרונות, או לפחות לראות אותו יושב ביום שישי בערב באולפן יומן השבוע או משהו כזה.
  אכן כישרון מבוזבז. אדם השולט טוב כל כך ברזי הבריונות והאלימות המילולית צריך להיות מתוגמל היטב במדינה צמאת אלימות. היצע וביקוש.

 • halemo  ביום 26 במאי 2004 בשעה 11:45

  שמונים אחוז ממה שכתבת לא נכון

 • חלב חמוץ  ביום 26 במאי 2004 בשעה 11:59

  העשרים אחוז הנותרים זה מה שקובע.

  הלמו הוא דוגמה להעדפת המטרה על האמצעים, והוא באמת דוגמה מצוינת.

 • שומרוני  ביום 26 במאי 2004 בשעה 14:24

  גדול אתה. קוראים לך טרחן וכל מה שאתה יודע לומר בחזרה שזה "ניבולי פה". מה קורה מותק? לא יודע לקבל ביקורת? אתה טרחן מותק, טרחן. גם ההגדרה שלך: "מגלם בדמותו את התהליכים שקורים ברשת" היא לא יותר מהתפייטות נבובה שאין בתוכה כלום חוץ מאויר חם, בו אתה מתמחה. הלמו לא מגלם שום דבר. הוא איש נחמד, קצת אגרסיבי ובעיקר מובטל. אז מה הוא מגלם בדיוק? טרחן, כבר אמרתי שאתה?

 • עוד שומרוני  ביום 26 במאי 2004 בשעה 14:50

  כן, גם זאב רוזנשטין נחמד. אמאמא? התואר מובטל הולם אותו בדיוק. זה מה שהוא ישאר כל החיים שלו

 • halemo  ביום 26 במאי 2004 בשעה 15:42

  ואתה רוני שומרוני? עוד אדיוט אנונימי שלא יעיז לשים את השם האמיתי שלו בתגובות. ד"ש לנינה, מותק.

 • שומרוני  ביום 26 במאי 2004 בשעה 16:56

  אני לא יודע איך אחיה עם עצמי עכשיו שהאיש והאגדה, הפליליסט והתחבולה קרא לי אידיוט. שמע, מה זה נפגעתי. אני גם בטח חייב לך משהו. get a life מותק, אולי יצא ממך בסוף משהו.

  בכל מקרה לא הייתי מציע לך להתרשם יתר על המידה מכך שידיעות כתבו עליך. אתה יודע, בכל רשימה יש איזה אחד שממלא את המשבצת של הפריק שואו. פעם זה זאת מהפרסומת של פלאפון, פעם זה הלמו ופעם זה גמד עם זקן. אתה בסך הכל ממלא פונקציה מותק. שא ברכה.

 • רוני סופרסטאר  ביום 26 במאי 2004 בשעה 17:09

  אם היית מקבל שקל על כל פעם שכתבת בשם בדוי, היית היום מיליונר
  אבל הרי אפילו על הזבל שאתה כותב בשם האמיתי שלך אף אחד לא מוכן לשלם אפילו אגורה
  לכן אתה תמשיך להיות עלוב נפש מובטל עם רקורד משטרתי

 • קשקשתא  ביום 26 במאי 2004 בשעה 17:56

  רוני סופרסטאר, אם מישהו לא מקבל כסף על כתיבה זה לא אומר שהוא כותב גרוע. הבעיה עם הלמו היא שמי שירצה להעסיק אותו יצטרך במקביל להכפיל את המחלקה המשפטית שלו ולהתכונן נפשית לשעות ארוכות של דיונים בבתי המשפט ולמריבות קטנוניות מול כל מה שזז. כל עוד הוא משפריץ רעל באתר מחתרתי הוא יכול להסתדר (וגם אין טעם לתבוע אותו כי אין לו כסף), אבל ברגע שיכתוב בשם גוף תקשורתי מוכר (ובעל כסף) המעט סובלנות שנשארה כלפיו תעלם כהרף עין.

  אם ישנה את סגנון הכתיבה אני לא רואה איך הוא שומר על הפופולריות שלו. אני לא רואה אותו מבקר ספרות.

  מר הלמו, אם אנשים לא כותבים בשמם האמיתי זה צריך להרשם בעיקר לחובתך, ולא לחובתם. הרי כבר הוכחת שמי שמבקר אותך עלול למצוא את עצמו נאבק איתך בתוך הרפש, ותאמין או לא, לא לכל אחד זה מתאים.

 • קשקשתא  ביום 26 במאי 2004 בשעה 18:25

  מה שכתבתי קודם לא אמור היה להיות נכון, אלא לשקף את דעתי על תדמית גיבור הקומיקס שמישהו אולי מנסה להדביק לך.

 • מאיה בוסקילה  ביום 26 במאי 2004 בשעה 18:31

  זה לא אומר שהוא כותב טוב. אני כבר מזמן הפסקתי לקרוא אותו. הוא קיים בתודעה רק בזכות גדי שמשון ודומיו, שבגלל מחסור בנושאי כתיבה מנפחים אותו לדרגת מיתוס. אבל את המציאות הם לא יכולים לשנות. מובטל חסר כישרון ישאר מובטל חסר כישרון.

 • halemo  ביום 26 במאי 2004 בשעה 19:04

  המגיבים נובחים והשיירה טסה…

 • יוסף  ביום 26 במאי 2004 בשעה 20:12

  שומרוני, אתה גונן שגב?

 • שומרוני  ביום 26 במאי 2004 בשעה 20:45

  יוספי, אתה ילד מפגר?

 • המגיבים הנובחים  ביום 26 במאי 2004 בשעה 21:37

  למה מה יש לך לעשות בחיים חוץ מזה? עבודה? חיי חברה? יאלה, רוץ מהר לכתוב עוד קקה באתר הקטן שלך. אגב, אולי תשנה את השם שלו ל http://www.muvtal.net?

 • מיצבשת  ביום 27 במאי 2004 בשעה 0:18

  ראשית המיצבשת מוכנה לשלם בעבור הניוזלטר "דואר חשמלי"
  שנית רק השנה ללמו היו מספר סקופים כמו גונן שגב והנשק של אולג שיחט ז"ל.
  שלישית רק לאחרונה הלמו פרסם מספר מאמרים מעניינים כגון מהו RSS איך מבררים זהות של ספאמר ועוד.
  וזו רשימה חלקית מאוד של פועלו….
  המיצבשת מיתערבת כאן כי אתם לא עשיתם כלום.
  לכתוב טוקבק ולקרוא לו בריון, או להיסתלבט על מובטלותו לא מוציא אותכם חכמים במיוחד.
  דרך אגב הוא אכן משפיע מאוד ברשת

 • ארכבון  ביום 27 במאי 2004 בשעה 10:08

  מיצבשת,
  כל עיתונאי דרג ז' יכול לפרסם ידיעות שיש עליהם צו איסור פרסום. רק שרוב האנשים אכפת להם מהחוק ולהלמו לא. את קוראת לזה סקופ – אני קורא לזה עבירה פלילית.

 • חנן כהן  ביום 27 במאי 2004 בשעה 13:08

  בינתיים לא עשו להלמו כלום בגלל פרסום מידע שיש עליו צו איסור פרסום. אולי בגלל שהטענה שלו כלפי אי התקפות של צוי איסור פרסום על אתרי אינטרנט אכן נכונה?

  http://halemo.net/edoar/0027/0002.html
  http://halemo.net/edoar/0051/0002.html

  זה שהוא מעצבן לא אומר שהוא לא צודק. לפעמים. קצת.

 • זואולוג  ביום 27 במאי 2004 בשעה 18:11

  לא עשו לו כלום כי יש לו אתר זניח שאף גולש לא מבקר בו, ולכן אף אחד לא יודע שהיו הפרות של צווי איסור

 • חנן כהן  ביום 27 במאי 2004 בשעה 22:43

  תסתכל כאן:
  http://extremetracking.com/open;sum?login=halemo55

 • עוד זואולוג  ביום 27 במאי 2004 בשעה 22:46

  תסתכל כאן, מותק
  http://extremetracking.com/open;sum?login=halemo0

  זה הסטטיסטיקה של הכתבות.

 • קרציולוג  ביום 28 במאי 2004 בשעה 8:53

  כשאשתי שואלת אותי "חנן, מה אתה עושה כל היום ליד המחשב" אני אומר לה "אני נכנס שוב ושוב לאתר שלי כדי לשפר את הסטטיסטיקה"

 • עוד קרציולוג  ביום 28 במאי 2004 בשעה 12:04

  כשהסטטיטיקה עובדת לרעתם, הם משמיצים אותה. כשזו עובדת לטובתם, היא האורים והתומים של מה שהם חושבים.

  יאלללללה, הביתה.
  לך תתעלק על הטוקבקים של ynet.

 • אורולוג  ביום 28 במאי 2004 בשעה 14:56

  כל כך הרבה אנשים נכנסים אליו, והוא לא רואה מזה שקל ונשאר מובטל. מעניין אם חוץ מהכניסות האלה הוא גם זוכר מתי בפעם האחרונה הוא נכנס לבחורה.

 • מינה צמח  ביום 28 במאי 2004 בשעה 21:35

  נו, באמת. כל מי שגולש יומיים באינטרנט מכיר את הלמו סגנונו ותעלוליו.
  אין ספק גם שיש קבוצה די מצומצמת של אנשים ברשת הישראלית שהקישקושים שלהם משפיעים (מאוד) על סדר היום של שאר הרשת, כולל האתרים הגדולים – או לפחות מדורי המחשבים שלהם. (הלמו נמנה על קבוצת אנשים זו, ובינהם גם אנשים שאחרים אומרים עליהם שהם חושבים שהשמש זורחת להם מהתחת).

 • רן בר-זיק  ביום 29 במאי 2004 בשעה 11:58

  Halemo בהחלט זכאי למקום ראשון ברשימת המשפיעים ברשת האינטרנט. מי שתוקף אותו בעילום שם הוא טרול, פשוטו כמשמעו. אני לא מתבייש לכתוב את שמי המלא ואת כתובת הדואל והאתר שלי.

 • רן בר-מינן  ביום 29 במאי 2004 בשעה 17:10

  והבנתי שממש עצוב להיות אידיוט בלי עבודה ובלי חיים

 • יודה איש קריות אלידע  ביום 30 במאי 2004 בשעה 11:05

  יודעים שזה אתה.

 • גשש בלש  ביום 30 במאי 2004 בשעה 15:37

  אכן, יודה היקר, הוצאת לי את המילים מהפה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: