המאפיה הימנית של Ynet

טוב, סליחה על הכותרת. כמובן שאין שום מאפיה ימנית, או שמאלנית, ב-Ynet. אבל יש רישול מכוון והתחנפות לטעם ההמון, במיוחד מאז עליית NRG. מילא בספורט, שיש שיחשבו שהתלהמות בריאה היא תמצית קיומו, אם לא חלק מההנאה, אבל גם בחדשות?

בידיעה על תגובותיהם של משפחות נפגעי הטרור על ההחלטה בהאג, המוכתרת ב"אם היתה גדר, בני לא היה נרצח", הרי שמעבר לקישור הצדקני המתבקש של אחד המרואיינים על האירופים המנוולים ששיתפו פעולה עם הנאצים, לא מועברת שום אינפורמציה באמת רלוונטית: עניינים פעוטים, אתם יודעים, כמו העובדה שהחומה לא הוקמה קודם כי ממשלת ישראל ושרון ומופז (שלא לדבר על הימין המתנחל) התנגדה לה, או העניין – באמת, נוקדנות כזו – שהטענות נגד החומה, גם בהאג, גם בבג"צ וגם בכל העתירות שהיו נגעו במיוחד לשאלת התוואי המספח, הנצלני והמעוות שלה, לא על עצם קיומה (כך לכל אורך ההחלטה של בית הדין בהאג , בדקה וסיכמה נעמה כרמי). .

הגיוני מאוד שדוברים רשמיים יטשטשו עניינים הפוגמים בצדקת דרכם – אבל שכלי תקשורת יעשה זאת? יסתפק ב"להביא דברים בשם אומרם" ללא שום ציון של העובדות? כך קיבלנו ידיעה שממנה יבין הקורא שהאירופים לא רוצים שתהיה לנו גדר, בכלל בכלל, והם גם תמכו פעם בנאצים. גויים.

במקום אחר באגף החדשות באתר זוכה הגדר, בציטוט מבית הדין, בכינוי "חומה" במרכאות. נו באמת, לזה אתם קוראים חומה? היא אמנם גבוהה פי שניים מחומת ברלין, אבל אנחנו החלטנו לקרוא לזה גדר, אז תשתקו.

אין דרך לדעת האם זהו סתם רישול של עיתונאים או עורכים כאלה ואחרים, או הלחץ מ-NRG, אבל זה רק ממשיך וממשיך. כזכור, לפני כשבועיים רגש בחרון וזעם מדור הספורט של האתר בגלל התעלמות אופ"א מ"גבולות ישראל" (אפרופו, טיפ: בכל פעם שכתוב בכותרת "זעם", למשל כמו "זעם בירושלים על…" או "זעם במפלגת העבודה בגלל…" זה סימן שמדובר בידיעה שאין בה כל ממש, וראוי להצטער על הזמן שבוזבז אפילו על קריאת הכותרת שלה). באותה ידיעה התפלאה כנף הגיאוגרפיה של טייסת מדור הספורט על כך שירושלים אינה מוכרת בעיני הגופים של הכדורגל והכדורסל כבירת ישראל. ניוז פלאש: רוב מדינות העולם לא מכירות בזה, כולל ארה"ב, לכן רוב השגרירויות נמצאות בתל אביב.

בעקבות המחאות של הארגון העממי לשרטוט גבולות ישראל, הוסיפה אופ"א את השטחים הכבושים למפה, בצבע שונה מעט מזה של שטחי המדינה. גם על זה הלינו שם, אם כי בפחות "זעם". אולי בגלל שהאירופים התעדכנו במפה העדכנית של ישראל באתר משרד החוץ (שבו אפילו רמת הגולן אינה חלק מישראל, למרות החוק המפורסם).

זו בהחלט היטפלות לפרטים הקטנים, נוקדנית ומעצבנת. והיא באה מניסיון שלי להבין מה קרה לאתר הבית שלי בשבועות האחרונים. מאז עלו המתחרים ממעריב, שינו באתר את סרגלי הניווט (מה שאולי העלה את הריטינג והזרימה הפנימיים, אבל חרבן לגמרי את ה-Look and Feel שנתן להם נוויל ברודי) ומורגש ניסיון להיות קצת יותר תוססגוניים ומגניבים כמו NRG. אז אוקי, ב-Ynet עוד לא כתבו "פיפי", "זיון" או "פלוץ" בהפניה בעמוד הראשון כמו באתר השני, אבל הם בדרך. במקום לבדל את עצמם עוד ועוד במקומות בהם הם חזקים ו-NRG בכלל לא נראה מתחרה – אתם יודעים, עומק, רצינות, אמינות – יש לי תחושה שהם מנסים להיות גם וגם וגם. וזה קצת מזכיר את ערוץ 1 כשהוא מנסה להיות אחד מהחבר'ה. אתם יודעים, מביך.

החלפה של Home Page, אצלי, היא עניין שקורה פעם בכמה שנים. בינתיים עוד לא עברתי, אבל אני כבר מחפש תחליפים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורי  ביום 10 ביולי 2004 בשעה 12:50

  בפרפראזה על צ'רצ'יל אפשר לומר שמה שמניע את העיתונות הפופולרית הם דם, זרע ודמעות. מקובל להניח שכאשר האלמנטים האלה קיימים, מקדם המכירות נוטה להתעדכן כלפי מעלה. אם כבר אז כבר: מכניסים אותם לכותרת, בהבלטה, בנגטיב על רקע אדום, עם לידים בגודל פונט שיכול להוות כותרת במדיום קצת יותר סולידי וכדומה.

  במדיית המיינסטרים (קבוצות ידיעות ומעריב, בעיקר, אבל לא רק) כותבים עבור איזה בוזגלו שהם מדמיינים לעצמם כאיש שאינו רוצה לרדת לפרטים הקטנים. את בוזגלו (או מסעודה משדרות או גברת כהן מחדרה או כל שם אחר שתיתנו לאדם הסביר) לא מעניין המעמד המשפטי של ירושלים. מבחינתו, שהנבלות האלה ילכו כולם להזדיין ויתנו לנו לכסח להם את הצורה (השאלה מי נכנס תחת "להם" היא שאלה שדורשת דיון נפרד. לצורך עניין הגדר נניח שאלה הפלסטינים). חשיבה כזו מניחה שהקורא הממוצע הוא אדם שטחי. כלומר, יש לפנות אל הטעם שלו ולספק לו את מה שהוא כן מוכן לצרוך: את הדם, הזרע והדמעות. אם בהאג יש איזה דיון שאף אחד לא מבין מה פתאום הוא נערך ומה הוא מיועד להשיג ומהן סמכויות בית הדין וכדומה, אז הבה נספק לו את מה שהוא כן מבין: את האמוציות. זה מקור ה"זעם בירושלים" וה"פרץ בבכי" שמלווים כל סיפור שיש בו גם דיון רציני.

  בעניין הזה, לצערי, פני האתר כפני העיתון שברא אותו. אני לא מצפה מ-Ynet לסטנדרטים אחרים מאלה שאני מצפה מהעיתון הכתוב. פשוט, כי אותם אנשים עושים את שני הדברים. ולא, NRG לא ייראה אחרת ממעריב – מאותן סיבות עצמן.

 • גנן גידל  ביום 10 ביולי 2004 בשעה 19:21

  סליחה, אבל פני האתר אינם בהכרח כפני העיתון. וויינט תמיד בידל את עצמו מ"ידיעות" והצליח, בהתמדה, למקם את עצמו שני סנטימטר מעליו – אינטליגנטי טיפה יותר, מתלהם טיפה פחות. אן.אר.ג'י התמקם, בטבעיות, שני סנטימטר מתחת למעריב (קשה לדמיין מקום כזה, אבל יש), כלומר תמהיל זול, מיוזע ונמוך של תוכן כתוב וערוך רע ומוגש בגסות לשם גסות. אכן מצער שוויינט נותנים לאן.אר.ג'י לסחוב אותם למטה במקום לעשות את המתבקש: לשדרג, טכנית, את עמוד הבית שלהם כך שיציף למעלה עושר של תכנים – שזה הדבר האחד שאן.אר.ג'י. עושה טוב מהם בהרבה. כרגע, עם כותרת ראשית וסטריפ ראשון חשופים בלבד (ללא גלילה) – הם סובלים מנחיתות קשה וניכרת לעין. זה בעיקר עניין טכני-עיצובי שניתן לפיתרון אלגנטי ביותר מדרך אחת, וברוח הקו העיצובי הבסיסי של האתר. מעבר לזה, אסור להם להיסחף ברמה התוכנית. חבל.

 • עמי  ביום 10 ביולי 2004 בשעה 19:52

  אהבתי את הרשימה.
  במושגים אבולוציונים, מעריב עשה התאמה לסביבה, הסתגלות שתיתן לו – כך הם חושבים שם- יתרון על גבי האחרים. ווינט מתבהל ומתאם את עצמו גם כן, לרבות ירידה למטה.
  האמת? לא אבדה עוד התקווה. לפני כמה זמן (אולם כבר בעידן ה nrg) סגרנו עם ווינט פרויקט חביב ושווה (7 פלאי עולם החדשים).
  הפילוסופיה של ערוץ 2 היא הרעה החולה של התרבות הישראלית. השאלה היא מתי יבינו כאן שאפשר גם את זה וגם את זה. כמו בבריטניה: צהובונים עם עיתונים איכותיים. סדרות זבל בטלוויזיה עם הבי.בי.סי ודומיו.
  בווינט יש עדיין כמה דברים טובים. אני מציע גדי, תן להם עוד טיפה צ'אנס. אולי אחרי הפניקה הגדולה – יתעשתו.

 • מעריך לנוער  ביום 10 ביולי 2004 בשעה 20:55

  ויינט, כמו כל תקשורת מיינסטרימית בארץ תמיד היו קצת מתלהמים וצהובים. רק שמאז שעלה האתר החדש של מעריב, כל פעם שהם קצת כאלה, אז ישר זה מזכיר לנו אתר מאוד ספציפי. זאת הסיבה שהתחלנו לשים לב יותר לצדדים הצהובים שלהם, ולא איזושהי תגובה למעריב.

 • טוקבקיסט מוכר  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 0:07

  ויפה שעה אחת קודם

 • האלמוני המקורי  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 1:48

  רק אחוזים זעומים מגדר ההפרדה הם אכן חומה[1], ולכן, אם כפי שדווח באמצעי התקשורת, פסק הדין אכן משתמש באופן גורף במילה חומה כדי לתאר את הגדר, אפשר בהחלט לתמוה על העניין, ואפשר בהחלט למצוא הצדקה להחלטה הערכיתית להכניס את המילה הזאת למרכאות.

  [1] ודווקא חלק מהחומה הזאת הוא זה שבנוי בדיוק על תוואי הקו הירוק, למשל ליד קלקיליה, כהגנה על נוסעי הכביש הסמוך מירי שטוח מסלול.

 • גילעד  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 3:52

  נו, באמת – גם מי שראה רק דקה וחצי מהקראת ההחלטה בהאג שמע במו אוזניו את המילה Wall. העובדה שכלי התקשורת הישראלים החליטו (בכתוביות ובמאמרים) ש-Wall היא "חומה", ולא, למשל, "קיר" (אני מרשה לעצמי להניח שאם הייתי כותב "כותל" הייתם זורקים עלי ביצים) היא בפירוש ספין, בבחינת "אם הם כבר אנטישמים, אנחנו לא צריכים שהם יגידו בפירוש משהו, אם אנחנו יכולים להגיד אותו בעצמנו ולצאת מסכנים וכל העולם נגדנו". מה, נעמי שמר לא כתבה על העיר שבליבה גדר?

 • eyal  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 14:58

  לרוב אורך התוואי, זו גדר רגילה.

 • eyal  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 14:58

  לרוב אורך התוואי, זו גדר רגילה.

 • האלמוני המקורי  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 15:38

  הקביעה שלך שתרגום המילה "wall" לחומה היא ספין של התקשורת הישראלית נראית לי מגוחכת, וגם ההצעה לתרגם אותה ל"קיר" בהקשר הנוכחי נראית לי תמוהה. אבל בכל מקרה, אם זה מאוד מפריע לך, אתה יכול להחליף בהודעתי הקודמת את המילה "חומה" במילה "קיר" – היא עדיין תישאר תקפה. רק אחוזים זעומים מגדר ההפרדה הם אכן קיר וגו'.

 • שלומי  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 17:30

  ולא חושב שהם עשו איזשהם שינויים דרמטיים לכבוד ה-nrg. אז הם הוסיפו עוד שורה אחת לסרגל הניווט, אז מה? זה נקרא שינוי פני ההום-פייגW? שטויות.
  ובקשר לטון הימני כביכול של הכתבות, שוב, לא קונה. בגדול מדובר בעיתון (אינטרנטי) אינטרנטי ממש יעיל, אחראי ומהימן, ובודאי הרבה פחות צהוב או פופוליסטי, מידיעות וממעריב (על nrg) אין בכלל מה לדבר . זה סתם דרעק מעוצב באופן ססגוני.

 • גילעד  ביום 11 ביולי 2004 בשעה 23:21

  סמנטיקה היא לחם חוקו של הדיון הישראלי-פלסטיני. "האחזויות" או "התנחלויות" לא נראה לך ספין מילולי שמשמש כל צד לפי רצונו? כשכל עימות במשולש ישראל-פלסטין-ארה"ב מסתיים בדרך כלל בשינוי מילולי של הסכם, אני מרשה לעצמי לטעון שהפעילות היחידה שמתבצעת בפועל ובתקשורת היא ניסוחית.

 • דנה  ביום 12 ביולי 2004 בשעה 0:11

  בהחלט יש מקום לתמוהה על השימוש במושג "חומה" או "קיר" כאשר כמו שכבר צויין כאן 99% הם גדר ברזל, כל מישפטן היה שואל את עצמו איך חבר שופטים מעניק כינוי כזה כשברור שהוא רחוק מהמציאות. כל המדיה היא מוטה לכאן או לכאן, גם בעיתון הארץ תימצאו קביעת עובדות ונחיתות איטלקטואלית רק ששם הטעם של המוצר הרדוד מגיע מכיוון שנעים לחיך הכותב. המדיה להמונים היא נחותה מעצם הגדרתה.

 • האלמוני המקורי  ביום 12 ביולי 2004 בשעה 2:27

  אני מסכים איתך שחלק גדול מהמאבק הישראלי – פלס' (ומן הסתם חלק גדול מכל מאבק לאומי) הוא מאבק על התודעה (המקומית והעולמית). ואכן, פעמים רבות המאבק הזה מתבטא בקרבות על סמנטיקה. אבל אחרי שהסכמנו על זה, השאלה היא מה הלאה? האם בגלל שמדובר כאן על מאבק תודעתי וסמנטי זה אומר שלא ניתן להכריע בשאלה הזאת לכאן או לכאן?

  כשעולה למשל השאלה "האם ה"ציונות" היא חזרה של עם (שלא היו לו הרבה ברירות אחרות) למולדתו ההיסטורית, או שהיא מפעל של כובש זר שהגיע מאירופה, וגזל את הארץ מיושביה המקוריים?" אפשר לדון בה שעות, ולהביא טיעונים לכאן ולכאן. אבל אפשר גם פשוט להסכים שמדובר בשני נראטיבים מקבילים, שלעולם לא יפגשו.

  לא זה הוא המצב כשעולה השאלה האם "גדר ההפרדה" היא "חומה", "קיר" או "גדר". כאמור, השאלה הזאת היא לא תמימה, התשובה לה תשרת בהכרח את האינטרסים ואת הנראטיב של אחד הצדדים, אבל זאת עדיין שאלה *עובדתית*. והתשובה לה היא הנתון שציינתי בהודעתי הראשונה.

  ולסיום, ציטוט מתוך מאמרו של הפרשן המשפטי זאב סגל, היום ב"הארץ": "הקמת גדר ההפרדה, שבית הדין מכנה אותה "חומה" [המרכאות במקור] – בעקבות הניסוח שנקטה בו עצרת האו"ם – הינה, לגישתו, בלתי חוקית".
  נו, אני מניח שהוא פשוט נלחץ מהעליה של nrg.

 • פראזניק  ביום 28 ביולי 2004 בשעה 1:12

  (הכותרת נשאלה מהעיתונות הישראלית…)

  אם תמצא תחליף, התואיל להודיע עליו כאן?

  תודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: