מיקרוסופט מושיעה את הקרבנות האומללים של דואר הזבל

סליחה מראש מכמה מהקולגות שאני פחות מחבב: יכול להיות שבשנה הבאה לא אוכל להציק לכם בחדר העיתונאים המדוגם בכנס מיקרוסופט באילת. זה באמת לא אישי. במיקרוסופט ישראל עובדים כמה אנשים מוכשרים ונחמדים מאוד, שתמיד התייחסו באמות מידה מקצועיות לעיתונאים, ואף פעם לא החרימו עיתונאי בגלל שהכניס למיקרוסופט בטור דעה. הקהל אוהב את זה, וגם אם אתה לא יודע למה זה מגיע להם – הם בטוח יודעים.
 
התביעה שהגישה מיקרוסופט נגד מפיץ דואר הזבל אמיר גנס מעלה כמה שאלות משפטיות ומוסריות כבדות משקל. כמו הבדיחה הוותיקה ההיא: אם ערפאת ויאסין נופלים מצוק גבוה, מה זה חשוב מי יגיע ראשון. לא משנה מי יפסיד במשפט הזה, תהיה סיבה לחגוג.

בצד אחד נמצא הספאמר. ספאם זה דבר מאוד מעצבן, שמרתיח אנשים שנורא משעמם להם בחיים. מכל הבעיות שעידן האינטרנט הביא לפתחנו – סוגיית הפרטיות, למשל, או מאבק חברות התקליטים והסרטים באמנות ובצרכנים שלה עצמה – דווקא אותן הודעות דואר נוגעות ללב המציעות להאריך לנו את האיבר הוכתרו כאויב הציבור מספר 1. הסיבה פשוטה: כולנו רואים את ההודעות הללו בעיניים, וכך גם המדיה שלא מבינה מהחיים שלה יכולה לכתוב על הדברים שקורים באינטרנט הזה.

הלב ממש שותת דם למראה הנזקים שדואר הזבל גורם למיקרוסופט. החברה, שעדיף היה לו התמקדה במוצרים שהיא באמת יודעת לעשות טוב – עכברים, מקלדות וטלאי אבטחה לחלונות – מנסה להציג עצמה כמגינת החלכאים הנאלצים להתמודד יום יום מול חרדות הגודל שלהם.

במיקרוסופט לא יאהבו את ההשוואה, אבל במהות מדובר בסכסוך עסקי בין שני גופים: האחד אמנם די מניאק ומטריד, אבל קטן. השני גדול, חזק ומתחסד. אתר MSN ישראל של מיקרוסופט מציע בגאווה שירות "דיוור ישיר", המילה המכובסת לדואר זבל. במיקרוסופט מציינים כי בניגוד לנעשה אצל גנס, אצלם מדובר במנויים שהסכימו לקבל דואר כזה. עידו קינן חשף ב-NRG מעריב את הניסוח הממזרי שבו השיגה הוטמייל את הסכמת הלקוחות: סעיף ההסכמה הוא השלישי ברשימה, ובניגוד לקודמים הוא מנוסח בכוונה בשלילה עילגת שקל מאוד להתעלם ממנה. הכל חוקי, כשר ועם הניחוח של טופס הסכמה סטנדרטי באתר פורנו. MSN ישראל טוענת ש"הנוסח ברור, ונבדוק שוב את בהירות הסעיף בקרב הצרכנים". עוד מבקשים בחברה לציין כי כתובות הדואר של מנויי MSN נשארות חסויות למפרסמים, בעוד שספאמרים כמו גנס סוחרים בהן, וכי את פעולותיה מבצעת MSN על חשבונה ועל תשתיות שלה, ולא כעלוקה על תשתיות של אחרים.

זה קצת כמו הסרט "הנוסע השמיני נגד הטורף", או המלחמה בין אירן לעיראק: הזבלן והתאגיד הדורסני, שבכל סיפור אחר היו מלוהקים בצד של הרעים – ובצדק – יריבו בבית-המשפט. מי ינצח? מה זה משנה?

 

(פורסם במעריב עסקים)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנן כהן  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 14:38

  נצחון של מיקרוסופט יהווה תקדים למשפטים נוספים של תאגידימים נגד כל מה שזז באינטרנט הישראלי בלי רשותם.

  זוכר את הפרסומת הזאת?

 • halemo  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 14:47

  ואני מתכוון לדמגוגיה של חברת מיקרוסופט ויחצני"ה (ע"ע עו"ד שי לי שפיגלמן).
  לדעתי, מצפה למיקרוסופט קרב משפטי שהם לא ישכחו אותו מהר מדיי.

 • יואב צוחק  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 14:55

  כשאתה אומר קרב משפטי שהם לא ישכחו אתה מתכוון כמו הקרב המשפטי שלך? גמרת כבר לשלם עשר אלף שקל?

 • גילעד  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 15:24

  החשיפה של עידו ב-NRG רלוונטית רק לעניין הדיבה. לעניין המרכזי, כלומר האם מותר לצד שלישי (גנס) שאינו חלק ממערכת השותפים של החברה (מיקרוסופט) לשלוח דואר פרסומי ללקוחות החברה (משתמשי הוטמייל) אין בכלל חשיבות האם החברה (מיקרוסופט) ספאמרית או לא. יהיה כאן אולי דיון מעניין לגבי תום לב, אבל קשה לי להאמין שהטיעון הזה יהיה רלוונטי לגבי הדיון המרכזי.

 • halemo  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 15:28

  בינתיים, יואב יצחק לא ראה אגורה שחוקה אחת ממני. אם זה היית אתה, אני מניח שהיית ממהר ומשלם.

 • יואב צוחק  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 17:12

  בחיים לא ראיתי מובטל גבר-גבר כמוך. שמור על האופטימיות. היא תעזור לך כשיבואו לעצור אותך בגלל שלא שלמת

 • גדי  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 17:13

  את המשך תחרות ההשתנה תעשו בבלוג של מושיק, או משהו. אנא.

 • halemo  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 18:12

  מה יקרה לך כשמיקרוסופט ימצאו את הדברים הנכונים שלך בכתב ההגנה שיגיש אמיר גנס? פשו גונבה לאוזני שמועה שחלקים שלמים מהמאמר הזה יופיעו בהקדמה בכתב ההגנה של אמיר גנס.

  זהו גדי. הלך עליך ;-)

 • מיץ פטל  ביום 27 בפברואר 2005 בשעה 19:24

  מעולם לא קיבלתי ספאם שהייתה לי סיבה לחשוד שהגיע ממיקרוסופט ישראל או בעזרתה. לא כך כשהדברים אמורים בתאגיד שגנס עומד בראשו. יש לקוות שמיקרוסופט ישראל תצליח, באמצעות התביעה הזו, להביא להפסקת פעילותו של התאגיד הנ"ל, שמשום מה הספינים שלו הצליחו לזכותו באהדה תקשורתית.

 • עזי  ביום 28 בפברואר 2005 בשעה 9:16

  הביטוי שלך, גדי, בדבר הקורבן האומלל של הספאם עושה לי, לצערי, אסוציאציה לאמירה מקובלת במקומותנו, לפני לא הרבה שנים, לגבי הקורבניות של נשים המוטרדות מינית. ציניקנים כמוך טענו שהטרדהה מינית לא רק מוזמנת, אלא בעצם מביאה מחמאות והנאה ל(כביכול)מוטרדת.

  מצער שאתה שקוע באימייל שלך ולא רואה אחרים שנגע הספאם גורם להם מטרד אמיתי ואפילו נזקים. מצער שאתה מתעלם מהנזק שהספאם גורם לרשת בהכבדה משמעותית על תעבורת המידע, על-חשבון כולנו. מצער שאתה גם מתעלם מתכנים פוגעים של ספאמים רבים הנכפים, לעיתים קרובות, על מקבלם, כולל כאלו שפגיעותם רבה. מצער שאתה משחק תפקיד של רובין הוד מבלי להבחין לאן אתה יורה חיצים.

  הרכיבה שלך על גל העליהום כנגד מיקרוסופט (שאחראית, אני מניח, להרבה מתיפקודך) קצת מעוורת את עיניך, לא?

 • גדי  ביום 28 בפברואר 2005 בשעה 17:38

  להבדיל בין האסוציאציה שלך, שהיא כולה שלך ופרי החשיבה וההיסטוריה והדעות שלך, לבין העובדות. כי אם לא היה ברור, כמובן שלא אמרתי דבר שנוגע להטרדה מינית נגד נשים וגו'. לא יודע מי טען בעבר, ואם הוא היה ציניקן כמוני או שונה ממני, אבל זה בוודאי לא הייתי אני. רק כדי שנבהיר את הרטוריקה הזו…
  לעצם הספאם: הגדרתי את גנס כמטריד ומניאק. מצטער, אני לא חושב שהוא עושה פשע נגד האנושות, ואני בהחלט משוכנע מעל לכל ספק שנטיית ונהיית המדיה אחרי כתיבה על הספאמרים משאירה מניאקים גדולים הרבה יותר (לא, לא מיקרוסופט) מחוץ לאור הזרקורים.

 • סֵג  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 20:39

  אמיר ג' הוא באמת רק מניאק.
  אבל מיקרוסופט ממש לא מעצבנת כמוהו. הוא ממש קרציה קטנה וטורדנית.
  אני אשמח מאוד לראות את מיקרוסופט מנצחת במשפט. אם היא באמת ספאמרית רצינית כמו שאתה טוען אולי מישהי יתבע אותה אחר כך. בינתיים נהנה מההצגה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: