העיתונים? במשבר? יאללה יאללה

הכתבה שלהלן, מאת יונתן שם אור, הופיעה בגליון פברואר 2005 של "אותות". אם אתם עיתונאים שמסתובבים בחשש שתיכף יורעו תנאי עבודתכם, כי "כולם הרי יודעים שהמצב בעיתונות גרוע", כדאי שתקראו אותה. ותשלחו לחברים. לא דופקים אתכם כי אין ברירה, אלא רק כי אפשר.
– – – – –

 

מו"ל נשך עיתונאי

המשרות ושכר העיתונאים מקוצצים והקוראים מתמעטים, למרות שהעיתונות היא העסק הכי רווחי במדיה. למה? כי המו"לים לא רוצים לוותר על הבוננזה, וקוברים את העסק שלהם

יונתן שם-אור

העיתונים, אומרים לנו, העיתונים הגדולים במשבר.

מעריב חותך בפראות בבשר החי של העיתונאים שפעם חשבו שהם עובדים בבית שלהם. הארץ משנה את עצמו, במהלך אמיץ מאוד, והופך להיות המוסף היומי של יומון הכלכלה דה מרקר. ידיעות אחרונות, הגדול שבשלושה, מחליף את העורכים הראשיים שלו, שזה תמיד הסימן לרענון שורות גדול.

העולם, אם להשתמש בכותרת המיתולוגית של דבר ז"ל, העולם כמרקחה.

העיתונים הגדולים עצמם, זירת ההתרחשות, לא מדווחים על מה שקורה אצלם. זה קצת מוזר, אם חושבים על זה לעומק, שגוף תקשורת, שמהות קיומו היא בחשיפה, דואג להסתיר את עצמו כמו נאשם במשפט ששם על עצמו את המעיל, ומתנהג כמו גוף עסקי שהוא סיוט הבלהות של כל עיתונאי. דממה מוחלטת.

פה ושם, באחד המקומונים, כותבים קצת על עניינים פרסונליים שמסעירים את הברנז'ה, מי החליף את מי, איזה עורך חדשות בדסק מצא על השולחן שלו מכתב פיטורין, ועוד שאר פרטים שמוגשים בסערת רגשות גדולה שמתמיהה מאוד את הקורא המזדמן, שאין לו מושג על מי, לעזאזל, מדברים שם.

אבל למרות האיפול התקשורתי, הכל יוצא החוצה. בבתי הקפה. בשיחות חברים בימי שישי. על הספסל בקיוסק של שדרות רוטשילד. באולם הכניסה של איזה טקס. העיתונאים, שהגיעו לעיסוקם גם בגלל תכונות אופי הכוללות יצר חזק של התחלקות מתמדת במידע העומד לרשותם, וביקורתיות טבעית, פותחים את הפה ואת הלב בפני כל מי שרוצה לשמוע.

המצב, מקטרים העיתונאים של כל שלושת העיתונים הגדולים, המצב על הפנים. חברה עסקית יכולה לנעול את הפרוטוקולים של ישיבות הנהלה בכספת של ברינקס, אבל אם העובדים שלה ממורמרים, אין כוח בעולם שיוכל לעצור את הבאזז. ובמשק הישראלי המתעורר של שנת 2005, קשה למצוא עובדים ממורמרים יותר מאלה העובדים בעיתונים הגדולים. הטור של גל אוחובסקי בעיתון העיר, שפירט את ההתדרדרות בשכר שלו, מעשרים אלף שקל שקלים בחודש לחמשת אלפים בלבד במשך שנתיים, הוא אולי תיאור של מקרה פרטי, אבל הוא מצייר באופן מדויק מאוד את הכיוון של כולם: למטה והחוצה.

לא קוראים

אנשים כבר לא קוראים עיתונים, אומרים לעיתונאים בשיחות הקיצוץ. צודקים. אף אחד לא קורא. לא את המחקרים שנעשים בעולם, ומה שיותר חמור – לא את הדוחות הכספיים של העיתונים. מה, זה בעיה בשביל עיתונאי להשיג דוח? כי המספרים מגלים תמונה שונה לחלוטין ממה שהם מעלים בדעתם

לפני ארבעה חודשים פורסמה בדיוק במקום הזה כתבה שעסקה במשבר העיתונות בעולם, והדרכים שבהן מתמודדת תעשיית הנייר המודפס. תמצית הכתבה הייתה ממצאים מחקריים של עיתונים במערב, שחלקם מצאו דרך גם להגדיל את התפוצה, וגם את ההכנסה. העיתונים האלה מפעילים מחלקות מחקר, מבצעים התאמות מבניות וצורניות, ומשגשגים, למרות האינטרנט, למרות הסלולר, למרות פיצוץ ערוצי הטלוויזיה.

כאן, כמובן, זה לא קורה.

העיתונים הגדולים – ובעיקר ידיעות ומעריב – מנהלים מלחמה משונה מאוד, שהבנתה מצריכה כלים פסיכולוגיים. הם אומרים שיש משבר, הם יוצאים מתוך הנחה משברית, אבל הם לא עושים שום דבר כדי להתמודד איתו. כל מה שהם עושים זה לנסות ולהקטין את ההוצאות, ולקוות לימים טובים יותר. ומפני שאי אפשר לגעת במחיר הנייר – שעלה מאוד, אגב, בזמן האחרון, ואי אפשר להוריד שקל לפועלי הדפוס, או למזכירות, או למישהו מהמפיצים – לוקחים מהעיתונאים. תמיד זה היה קל, אבל עכשיו, כשאין כמעט ארגון מקצועי שדואג להם, זה ממש לא בעיה.

העיתונאים, אגב, שמייללים – בצדק – על המצב, לא עושים דבר חוץ מלשחרר קיטור. בלב, הם מבינים את מה שעושים להם. אנשים כבר לא קוראים עיתונים כמו פעם, אומרים להם המנהלים בשיחות הקיצוץ, והם מהנהנים עם הראש, נכון, נכון, אף אחד כבר לא קורא, וזה המצב.

הם צודקים. אף אחד לא קורא. לא את המחקרים שנעשים בעולם, ומה שיותר חמור – לא את הדוחות הכספיים של העיתונים. מה, זה בעיה בשביל עיתונאי להשיג דוח? חבל. כי המספרים מגלים תמונה שונה לחלוטין ממה שהם מעלים בדעתם.

כמה מרוויחים העיתונים

המו"לים בשני עיתונים הם בני הדור השלישי בעסק המשפחתי, ובשלישי אנשי פינאנסים, שהנפיקו את העיתון. אבל החיים חזקים מכולם, ואם הם ימשיכו בקיצוץ ליבת העיתון – התוכן – הם ייאלצו להיפרד מהעסק שלהם

נתונים: סך ההוצאה לפרסום של המשק הישראלי, בשנה האחרונה, הוא 787 מיליון דולר.

מזה, העיתונים לקחו חמישים אחוז. קרוב ל-400 מיליון דולר.

הכסף הזה, ברובו, הלך ליומונים: ידיעות, מעריב, הארץ. אפשר להכניס גם את היומון הכלכלי גלובס לרשימה הזאת. בסך הכל, העיתונים היומיים קיבלו 342 מיליון דולר.

לפחות מחצית הגיעה, אגב, לידיעות אחרונות. זה הרבה? זה מעט?

זה לא רע. אבל מפני שקיימת ירידה מתמדת באחוז שהעיתונים מקבלים, המערכות מצויות במצב של פאניקה. בשנת 2002 החלק של העיתונים היה 56 אחוזים, בשנת 2003 53 אחוזים, ובשנה שעברה רק חמישים אחוז. בגלל מרכיב גבוה של הוצאות קבועות, ירידה של עשרה אחוזים בהכנסה הכוללת עלולה להוריד רווח שנתי של עיתון עד כדי חמישים אחוז. בעיה? בוודאי. העולם משתנה. עוגת הפרסום נאכלת היום על ידי יותר ויותר גופי תקשורת שאינם עיתון יומי.

לכאורה, צודקות הנהלות העיתונים. לכאורה, לעיתונאים אין ברירה אלא לקבל את רוע הגזירה. לכאורה, אם רוצים שהעיתונים, החיים רק מפרסום, ימשיכו להתקיים בשוק מצטמק, מוכרחים לצמצמם בהוצאות, ולקבל בהכנעה הורדות שכר. אין ברירה. ותגידו תודה גם על זה, כי בשנה הבאה יהיה עוד פחות.

נשמע הגיוני, אין מה לדבר.

אבל זהו הגיון של גנרלים שנלחמים את המלחמה הקודמת, של אנשי עסקים שמתעקשים לראות מול העיניים שלהם את העולם הישן והטוב שאותו הכירו, ובו התעשרו.

כי בראייה אחרת, רעננה ופקוחת עיניים, העיתונים הם עסק יוצא מהכלל. טוב ורווחי מהטלוויזיה, והוא אמור להישאר כך עוד שנים רבות, גם אם מכניסים לטבלאות האקסל את כל המשתנים השליליים, שזה הגדלת הפרסום באינטרנט ובטלוויזיה, שינוי הרגלי צריכת המידע וירידה במספר הקוראים, ואפילו עלייה נוספת במחיר אמצעי הייצור.

איך יודעים שזה עסק טוב? מפני שיש עם מי להשוות אותו. הטלוויזיה המסחרית.

הטלוויזיה

אז מה, הטלוויזיה, עם ה-270 מיליון דולר שלה, היא כזה עסק טוב, בעוד שהעיתונים, עם ה-340 מיליון זה עסק על הקרשים? בעיתונים אומרים לעיתונאים שכן, והם, שיודעים כמה מרוויחים בטלוויזיה, מהנהנים וחולמים שמישהו ייקח אותם למקום עבודה שמשלם לבני אדם, לא לעבדים

העיתונים, היומיים, שלקחו 340 מיליון דולר מעוגת הפרסום, זללו פרוסה גדולה יותר ממה שלקחה הטלוויזיה המסחרית בישראל. בשנה שעברה, הוצאות הפרסום של המשק בטלוויזיה היו 274 מיליון דולר. כמעט שבעים מיליון דולר פחות מאשר העיתונים היומיים.

רוב הסכום הלך לערוץ 2, ממש כשם שרוב הסכום של העיתונים היומיים הגיע לידיעות אחרונות, מעריב והארץ.

כרגע, מתנהל קרב אדירים על הזיכיון של ערוץ 2. ארבע קבוצות השקיעו הרבה מאוד אנרגיה, עצבים, מאמץ וכסף, כדי לזכות בשני המקומות שיתפנו בחודש נובמבר. אז מה, הטלוויזיה, עם ה-270 מיליון דולר שלה היא כזה עסק טוב, בעוד שהעיתונים, עם ה-340 מיליון זה עסק על הקרשים? בעיתונים אומרים לעיתונאים שכן, והם, שיודעים כמה מרוויחים בטלוויזיה, מהנהנים עם הראש בהסכמה, הולכים לקטר לחברים, וחולמים על הרגע שמישהו יבוא וייקח אותם למקום העבודה הזה, שמשלם לאנשים כמו לבני אדם, לא כמו לעבדים.
אבל מי אמר שהטלוויזיה היא באמת עסק יותר טוב מהעיתונים? למעשה, היא עסק פחות רווחי. בשנה שעברה ההכנסה של זכייניות ערוץ 2 הייתה קצת פחות מ-200 מיליון דולר, והרווח שלהן, אחרי ההוצאות, היה בין 10 ל-15 מיליון דולר. זה הכל. ועל זה, על החמישה-שבעה אחוזי תשואה האלה נלחמים עכשיו, עם קצף על השפתיים, ענקי המשק.

מה, הם לא יכולים להוריד בטלוויזיה את המשכורת של יאיר לפיד, של אילנה דיין, של נסים משעל? הם מוכרחים לשלם לתסריטאי עשרות אלפי שקלים על השטויות שהוא כותב?

הם מוכרחים לתת לכל מי שמתקרב לסביבה שלהם, בעמדה הכי בסיסית, שכר של כמעט אלפיים דולר?

אלה מהטלוויזיה לא אוהבים לשלם יותר מבעלי העיתונים, אבל בטלוויזיה, בינתיים, עוד לא נוצר קרטל סמוי של המתחרים. בטלוויזיה, בינתיים, כולם באמת מתחרים בכולם. בטלוויזיה, בינתיים, יודעים שהרווח הוא פועל ישיר של כמות הצפייה, וכל אחד יודע לעשות את החשבון כמה כסף נכנס בשעת צפיית שיא, ואין שום דרך להגיד לכוכב שמביא בתוכנית שלו מאות אלפי דולר לבעלי הבית שהוא צריך להסתפק בגרושים שהעיתונים משלמים.

לכן, בטלוויזיה, זה בהחלט יכול להיות שכוכב ירוויח יותר מהעורך הראשי, המנכ"ל, ולא בהרבה פחות מבעל הבית. והשכר של כולם נגזר מלמעלה, לא מלמטה.

העולם של אתמול

העיתונים היומיים הם כמו אותו יבואן משקאות בימי האיסור בארצות הברית, שעולמו חרב עליו אחרי עשר שנים של חגיגה, כשהחוק האידיוטי ההוא בוטל, ומעכשיו צריך להתרגל לרווח של אנשים נורמלים בעולם שפוי

הנייר, אני שומע את צעקת המו"לים, אתה לא מדבר על הנייר. לטלוויזיה אין נייר, וחוץ מזה, איך אתה משווה עיתון עם יותר מאלף עובדים לזכיינית טלוויזיה עם מאתיים ומשהו המשכורות שהיא משלמת?

לטלוויזיה אין נייר, אבל יש לה אולפנים, וציוד יקר מאוד, וטאלנטים שעולים המון. וזכויות שידור שעלותן חורכת בבשר החשבים. הטלוויזיה המסחרית בישראל מעסיקה אלפי אנשים, וגם אם זה מעשה באמצעות חברות הפקה המייצרות לזכיינית את התוכניות שלה, זה עדיין אנשים שעובדים ומתפרנסים מכספי הפרסום שמגיעים למסך הקטן.

אבל לטלוויזיה המסחרית בישראל, בניגוד לעיתונים היומיים, אין עבר מפואר להתרפק עליו. אין לה, בהיסטוריה הקצרה שלה, רישומים של רווחים בגובה של מאות מיליוני דולרים. אין לה שום תיעוד, כמו שיש לעיתונים היומיים, על קופות מזומנים בהיקף של מדינה אפריקאית. הבעיה של העיתונים איננה הרווח הנוכחי, אלא הרווח שהתרגלו לו.

הבעייה של העיתונים היומיים היא עולם האתמול, שהם ממאנים להתנתק ממנו. הם כמו אותו יבואן משקאות בימי האיסור בארצות הברית, שעולמו חרב עליו אחרי עשר שנים של חגיגה, כשהחוק האידיוטי ההוא בוטל, ומעכשיו צריך להתרגל לרווח של אנשים נורמלים בעולם שפוי.

כל מי שירצה לקחת נתונים של עיתון יומי רווחי בישראל, יגלה שהרווח הנוכחי שלו עדיין גדול פי 4 מזה של ערוץ 2. עדיין. והרווח, במילים קצת יותר בוטות, זה מה שבעל הבית סופר מאחורי הדלת הסגורה שלו. זה מה שנשאר לו בכיס אחרי שהוא שילם לעיתונאים את משכורות הבושה שלהם.

זהו שורש המשבר. חוסר היכולת של העיתונים להסכין עם התמורה, ודבקות בעולם רווחים דמיוני שכבר אין לו שום מקבילה בעסקי המדיה.

שבעה אחוז

מי שרוצה לעשות "סיבובים על הכסף", מי שרוצה לגזור קופונים, מי שרוצה את טפיחות השכם של המנופאים בכנסי הרצליה וירושלים – שיעזוב את העיתונות. מי שמעוניין לעבוד – גם אם הוא בעל הבית, מוזמן לקחת משכורת גבוהה, ולהסתפק ברמות רווח המקובלות במדיה

ההתעקשות של המו"לים על שימור שיעורי רווח לא ריאליים, שוברת את עולם העיתונות הכתובה בישראל. אי אפשר להתנחם בתיאורית המם-כף שהסביר לנו שמה שלא נכנס דרך הראש, נכנס דרך הרגליים. אנחנו גם יודעים שהיפוך סיסמה אחרת, זיעה חוסכת דם, משמעותה היא שמי שלא מתאמץ באימונים ימות בקרב.
והמו"לים, שממש לא מתאמצים על הפנמת התהליכים שעוברים על המשק, ועל הבנה אמיתי של שינוי הרגלי הקריאה, אחוזים במעין דיבוק של שימור העבר הרווחי שלהם, בכל מחיר. אולי אם נוריד להם את המוניות נקבל את המספר שפעם קיבלנו. אולי אם נוותר על כותב טוב, אנשים לא ירגישו, אבל אנחנו נחסוך את השבע מאות אלף ן שקל שהטווס הזה עולה לנו כל שנה.

הם לא מתאמצים, והעיתונות הכתובה מתרסקת.

לו המו"לים היו מצליחים להשתחרר קצת מהדיבוק הקטלני שמשגע אותם, הם היו, ביחד עם מינוי עורכים מתאימים שלומדים לעומק את דרישות האמת של השוק, מציבים לידם כמה תותחי ניהול, שממש קשה למצוא היום באימפריות הנייר. והם היו צריכים לומר להם רק דבר אחד: שבעה אחוז. תבנו מחדש את כל העסק על תשואה של שבעה אחוזים.

לא ארבעים, כמו פעם. לא עשרים, כמו היום. שבעה.

זה הכל. זה המנוע שיכול לגרום לכל העסק לנסוק מחדש. אם ההכנסה של עיתון יומי גדול היא, נניח, 150 מיליון דולר בשנה, והיום בעל הבית משאיר אצלו 20 אחוז, שזה 30 מיליון דולר, ממחר הוא יישאר רק עם עשרה מיליון דולר, ושאר הכסף, קרוב ל-100 מיליון שקל, ילך לעיתונאים, ולמסעי שיווק ופרסום שיעשו רעש, יעוררו עניין, ויגדילו את התפוצה. עוד מאה מיליון שקל. אפשר יהיה לעבוד בחדווה. להיאבק על כל מילה. להרגיש שאתה עושה משהו בעל ערך, ולדעת שיש בחוץ מאה אנשים, טובים לפחות כמוך, שנאבקים על המשרה שלך. ככה עושים עיתון. ככה מחזירים אותו לחיים.

עשרה מיליון דולר רווח זה רע? זה כמו הרווח של ערוץ 2. ואם הם, המו"לים של האתמול לא יעשו את זה, יהיה כבר מישהו אחר שיתנפל על המציאה. הגיע הזמן לנפץ את האגדה שעיתונים יומיים זה לא עסק.

זה עסק נפלא.

עסק חדש

כל מי שירצה לקחת נתונים של עיתון יומי רווחי בישראל, יגלה שהרווח הנוכחי שלו עדיין גדול פי 4 מזה של ערוץ 2. עדיין. שורש המשבר הוא דבקות העיתונים בעולם רווחים דמיוני שכבר אין לו שום מקבילה בעסקי המדיה

עיתון הוא עסק, לא מנוף.

מי שרוצה לעשות "סיבובים על הכסף", מי שרוצה לגזור קופונים, מי שרוצה את טפיחות השכם של המנופאים בכנסי הרצליה וירושלים – שיעזוב את העיתונות, וילך ויעשה לביתו. שיחבר בין הכסף של פלוני לפרויקט של מויש'לה. שיריח את שינוי שער היין מול היורו ויגדר את עצמו מכאן עד להודעה על תוצאות הרבעון הבא של חברת הביו-טכנולוגיה שמצאה תרופה לסרטן. אין בעיה. יש עולם גדול שם בחוץ, שרק מחכה לאנשים שרוצים להתעסק בספקולציות.

אבל מי שמעוניין לעבוד – ועיתונות זו עבודה המצריכה השקעה נפשית ואישית גדולה מאוד – גם אם הוא בעל הבית, מוזמן לקחת לעצמו משכורת גבוהה, ולהסתפק ברמות רווח המקובלות במדיה. אין שום דרך אחרת לצאת מהמשבר הדמיוני שהמו"לים המבוהלים כפו על עולם התקשורת בישראל.

קשה למצוא עיסוק המביא יותר סיפוק לעוסקים בו מאשר תקשורת. זהו מגע אמיתי, כמעט חושני, עם החיים. עיסוק בתקשורת הוא רכיבה על גלי הזמן, והזמן הזה הוא זמן של שינוי דפוסי חשיבה.

יכול להיות שהמו"לים המחזיקים היום בעיתונים הישראליים כבר לא בנויים למהפכי חשיבה כאלה. בשני עיתונים אלה הם בני הדור השלישי המחזיקים בעסק המשפחתי שלתוכו גדלו, וביומון השלישי מדובר באנשי השקעות ופינאנסים, שאף הנפיקו את העיתון שלהם לבורסה. אבל החיים חזקים מכולם, גם מבעלי הבית של העיתונים. אם הדחף שלהם יתמקד רק בשימור רמות הרווח של העבר, והם ימשיכו בקיצוץ בהוצאות הייצור של ליבת העיתון – התוכן – הם ייאלצו להיפרד מהעסק שלהם. מישהו כבר יציע להם הצעה שהם לא יוכלו לסרב לה.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גילעד  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 16:54

  היא עורכים של מגזינים שמעלים את כל הכתבה לרשת במקום טיזר.

  (:

 • אלדוס  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 17:04

  קצת חבל שמתבזבז על התפוצה הדלה של אותות.
  אם לפחות היה לכם אתר אינטרנט עם כל החומר
  .
  תודה לך שהעלית כאן, ותודה לכותב שהסכים.

 • כרמית  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 17:40

  משבר התוכן והזילות בעיתונאי ובחוקר מתבטאים גם בחיזור הנואש משהו אחרי יצרני תוכן מאתרי אינטרנט פרטיים (כמוני למשל) ובסירוב המוחלט לשלם לאותם יצרני תוכן בכסף, אלא רק ב"תהילה" של פרסום תחת במה מוכרת. פתטי.

 • שלומית הברון  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 19:14

  גדי צודק מאוד.
  כרמית צודקת מאוד.
  כשעבדתי בידיעות אחרונות יום אחד התקשרה אליי המזכירה והודיעה לי שמהיום משלמים בדיוק 50% מהכסף ששילמו עד עכשיו לכל אייטם. מיותר לציין שכל הכתבים כולל כולם הסכימו לביזיון הזה ואני התחלתי לחפש עבודה אחרת שלא תוריד לי משכורת ב-50% בשיחה טלפונית.

 • שילה  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 19:41

  מיהו "יונתן שם-אור" שהחליט שהוא יראה למו"לים מאיפה משתין הדג? לא שהוא לא עושה את זה יפה, אבל מי זה?

 • גדי  ביום 1 במרץ 2005 בשעה 21:05

  הוא עיתונאי ומחזאי. בעבר עבד (בין היתר) ברשת שוקן, בכל העיתונים הגדולים והיה עורך מגזין "התקשורת" עד לפני כשנתיים. הוא כתב את ספר המכרז של "כאן", המתמודדת במכרז ערוץ 2.

 • אסף ברטוב  ביום 2 במרץ 2005 בשעה 0:24

  תודה רבה, גדי, ותודה למר שם-אור. מאמר מרתק ומחכים.

 • ההיא, לא משנה  ביום 2 במרץ 2005 בשעה 8:34

  עכשיו אני יודעת בדיוק למה דופקים אותי.

 • אבנר  ביום 2 במרץ 2005 בשעה 9:39

  אלוהים, כמה שזה נכון…. זה כואב

 • אפי  ביום 2 במרץ 2005 בשעה 12:03

  בנוסח שביתת התלמידים? מאז שפורקו הוועדים אין שום התארגנות וסולידריות בין העיתונאים. כל אחד דואג לתחת שלו או לעיתון שלו.

 • איציק אדרי  ביום 3 במרץ 2005 בשעה 18:43

  סוף סוף מצאתי זמן לקרוא את הכתבה בטיסה היום..
  גדי, סחטיין על הבמה לשם אור המוכשר ואי אפשר כמובן, שלא להסכים עם הנאמר ולעורר את העיתונים מהקיבעון שלהם.

 • בועז כהן  ביום 3 במרץ 2005 בשעה 20:11

  יום אחד, אחרי 10 שנות שירות נאמנות ב"ידיעות אחרונות", החליטו שאין בי צורך יותר. בשיחה מהיום להיום הוחלט שתוך חודשיים וחצי יסתיימו קשריי עם העיתון של המדינה "אבל אתה לא צריך לבוא ממחר. קח את הזמן. קח את החופש", אמר לי הנקניק שפיטר אותי, שגם הוא היה בסך הכל איזה עורך, שבעצמו פוטר שנה אחר-כך.

  הקונספט חזק מהעורכים ומהכתבים. אפילו את משה ורדי הנורא חתכו החוצה. ואת אילון שלו. וכל עורך אחר יכול לראות את תפקידו כזמני. לפעמים זה שנתיים ולפעמים 20 שנה, אבל המו"לים מחליטים ולא העורכים.

  העיתונות היא מקום גרוע מאוד לעבוד בו. מנסיון רב שנים אני אומר את זה, ובצער רב אני כותב את זה.

  אישית אני כבר לא קורא עיתונות מודפסת, למעט "העיר" (שאין ברשת) ואמנם אני עדיין מנוי על "הארץ" – אבל זה מכוחו של הרגל שיש לי מגיל 14, שילוב של עיתון + קפה בבוקר.

  מילא. גם זה יעבור לי ברגע ש"הארץ" ישלים את האוריינטציה שלו וייטמע סופית לתוך עיתון כלכלי. עיתונים כלכליים לא מעניינים אותי ומן הסתם זה יהיה הסוף של המנוי ארוך השנים שלי.

  כתבה גדולה, יהונתן.

 • איציק אדרי  ביום 3 במרץ 2005 בשעה 22:39

  ב-17 למרץ יש כנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, "קץ העיתונות המודפסת". לפי הנושאים של הכנס אני לא חושב שהם יעסקו בדבריו של יונתן, אבל הם בכל זאת נפגשים כדי לקשקש קצת.

 • ^^^  ביום 4 במרץ 2005 בשעה 0:41

  לא תקבלו משכורות אם תנסו לעשות מה שיהונתן רוצה שתעשו
  http://e.walla.co.il/?w=/214/679827

 • ששון  ביום 4 במרץ 2005 בשעה 11:01

  לפני מספר שנים פועלי הדפוס בידיעות
  תפסו את מוזס בביצים והשביתו את העבודה עד שתנאיהם שופרו
  מדוע הם יכולים ועיתונאים לא?

 • האגודה  ביום 4 במרץ 2005 בשעה 15:18

  כי פועלי הדפוס הין מאוגדים בהסכם קיבוצי שהקנה להם כוח וגב, ואילו מרבית העיתונאים דהיום חתומים על הסכם אישי, ככה שכל אחד לעצמו לא רוצה להישרף בתחום.

 • שלמה  ביום 4 במרץ 2005 בשעה 19:43

  הי יונתן
  אני כתב כלכלי באחד מארבעת העיתונים המודפסים היומיים בישראל ויש לי חדשות בשבילך. במקרה הטוב אתה טועה מבורות במקרה הפחות טוב אתה פשוט ממציא מחדש את הכלכלה.
  ראשית הסתכל על המספרים, מעריב עיתון מפסיד. הארץ בקושי שורד והשינויים שהוא עורך נעשים כיוון שיש ירידה עצומה בכמות המוניים שלו יחד עם עלייה משמעותית בגיל הממוצע של הקוראים. לכן הוא צריך לפנות לקהל צעיר יותר ומשנה את העיתון. הסתכל קצת הצידה ותלמד. בעשר חמש-עשרה השנים האחרונות נסגרו בארץ לא פחות משלושה עיתנוים יומיים. חדשות,על המשמר, דבר, גן הג'רוזלם פוסט על סף קריסה.
  כלומר נשארת עם גלובס וידיעות. גלובס, ידידי מרוויח בעיקר בגלל הכנסים שהוא עושה וההוצאה לאור שלו, העיתון עצמו רק מצלךיח להחזיק את עצמו, לא הרבה יותר מזה. כך שנשארת עם ידיעות אחרונות שהוא אכן עיתון רווחי מאוד. הסיבה לכך היא הניהול הנכון והפיצוח של הקוד הישראלי כך שהוא מגיע לקוראים רבים. מה לעשות שמחיר הנייר עולה וכמות הקוראים יורדת. אלו הן עובדות שאפילו אתה לא מתווכח עימן. לכן אם התשואה של העיתון על ההון העצמי שלו פוחת כל הזמן ומגיע לאחוזים בודדים אין ברירה אלא להתייעל. התייעלות שווה גם קיצוצים. אתה מצדיק שכר של עשרות אלפי שקלים בחודש ליאיר לפיד או קובי עוז או קשקשנים אחרים? אני מקווה שלא. שוק העיתונות בגלל התחרות שבו משלם המון כסף לאנשים חסרי חשיבות עיתונאית אמיתית. זו הסיבה למשל שפטרו את אוחובסקי, הוא לא עיתונאי הוא הגגן, אין לו קשר לעיתונות אמיתית, הוא לא חוקר, לא חושף ולא נובר בעובדות. הוא הוגה את דעותיו המשעעמות על דיסקים ועל החיים. זו לא עיתונות. עיתונאים אמיתיים כמוני וכמו חברי שעובדים קשה בשביל להביא ידיעות למען הציבור לא חוששים בכלל למקום עבודתם.
  לכן למד את העובדות, למד קצת כלכלה ואז תכתוב. אתה פשוט טועה בענק. המאמר שלך לא ראוי לפרסום כי הוא משמיט א העובדות הקטנות שמרכיבות את המציאות.

  אז סליחה שאני מנפץ את התיזה שלך, אבל מה לעשות כמוך היו הרפתקנים רבים שניסחו תיאוריותכלכליות קומוניסטיות וכשלו. הכלכלהחזקה יותר מכל הוגי הדעות והיא מנצחת.
  רק תחשוב שאם היה אפשרי המצב שאותו אתה מתאר, מחר בבוקר היה נפתח עיתון חדש ולוקח את העיתונאים הטובים, משלם להם יותר כסף ולוקח את הבכורה. למה בדיוק זה לא קורה? אולי בגלל שזה לא כל כך רווחי? חשבת על זה.
  תתבגר.

 • כלכלן  ביום 5 במרץ 2005 בשעה 16:58

  צודק 100 העיתונאי. המאמר הזה תלוש מהמציאות. אני עובד בחברה מבוססת וגדולה וגם אצלינו כל הזמן מקצצים בכח אדם. זה נקרא התייעלות ואין לזה קשר לעובדה שאתה עיתון, מפעל ענק או חנות מכולת. קחו את טאואר שמפטרת מאות אנשים, ערוץ 10 שמפטר אנשים או מעריב. קחו את הבנקים שכל הזמן עורכים תוכניות פרישה מרצון. קחו את בזק שהוציאה מאות אנשים בשנתיים האחרונות. זה חלק מהחיים הכלכליים. כותב המאמר טועה.

 • אלון כהן  ביום 6 במרץ 2005 בשעה 2:59

  בעיני שהמקטרגים כל כך אנונימיים. הטיעון במאמר די משכנע ואם רוצים לנפץ אותו כדאי לעשות את זה במספרים ועובדות ולא בהגיגים.

 • oh  ביום 9 במרץ 2005 בשעה 11:22

  ואתה לא מודע לזה
  השמות הגדולים של העיתונות אכן יכולים להתחיל לחשוש לכסאם
  אם הם לא בעלי כישורים פוליטיים יוצאים מן הכלל.
  היותנות דהיום – אין לה כבר צורך בהם.
  ולהם אין כבר אפשרות לכתוב את דעתם המפורשת
  לא צריך להיות גאון – ניסית להבין מה נחום ברנע רוצה בכתבות שלו ב4 השנים האחרונות?
  הוא נהיה הגיגן מעורפל ללא קו מנחה ברור ונוקשה.
  כל משפט אצלו מסתיים ב"הייתכן" ו"אולי" וכו' וכו'
  כך גם לגבי רוב היתר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: