"אני עומד על כך שתפרסמו את מכתבי עם התנצלות של הכתב"

בניגוד לרוב הפרקטיקות המקובלות, מכתבי תלונה נחשבים כאות כבוד בקרב עיתונאים. להלן אחד האחרונים שבהם, והתגובה שפורסמה אליו, מתוך "אותות" של חודש מרץ (ממחר בחנויות המובחרות).

הנדון: כתבתו של יריב צור / כונן קשיח

בגיליון "אותות" שבנדון התפרסמה "כתבתו" של כתבכם יריב צור תחת הכותרת "צייר לי טרול". הכתבה הנ"ל מתייחסת לשמי ומייחסת לי פעילות זו או אחרת כשהיא מכפישה ופוגעת בשמי הטוב ובמוניטין של משרדי.

למרות כל זאת והיכרותכם ארוכת השנים עמי, לא טרחתם לא אתם ולא כתבכם משחיז המילים, לבקש את תגובתי לכתבה זו – וזאת בניגוד לכללי האתיקה המפורשים של מועצת העיתונות בעניין זה. אני מתפלא על זילות זו בכבודם של קולגות ועל הסכמתכם להפרה בוטה זו של כללי האתיקה מצד כתבכם (ומצדכם).

"אני עומד על כך שתפרסמו את מכתבי זה כ"מכתב למערכת" או כתגובה בגיליון הבא של אותות עם התנצלות של הכתב"

לתשומת ליבכם, בניגוד גמור להצגה המגוחכת של הנושא ושל השתלשלות העניינים בכתבתו של צור, אישרה השבוע הוועדה המחוזית את הכרייה בחצבה מערב כך שמבחינה מקצועית –מגיע למשרדנו, לניאדו תקשורת "יישר כוח" על עבודתנו בפרוייקט זה – עבודה שכללה ניהול מאבק בתקשורת על המוניטין של הלקוח שלנו כולל בפורומים השונים באינטרנט , ביצוע פעולת הסחה תקשורית במכתש הקטן, יצירת "אירוע ירוק" משלנו באתר חצבה מערב, ויצירת מפגש בלתי אמצעי בין עובדי רותם אמפרט לבין המפגינים. רבותי, רותם אמפרט היא באמת ובתמים חברה ירוקה ובוודאי שהרבה יותר ירוקה מכל אותם הגיפאים שרובם "חורשים" את השטח עם "גיפ סוף השבוע המפואר" שלהם ודורסים והורסים כל חלקה טובה בטבע מבלי לקחת עליו שום אחריות. נכון שגם רותם אמפרט פוגעת בטבע אבל לוקחת אחריות וגם משקמת אותו. ובדרך מעסיקה אלפי משפחות בנגב ומכניסה עשרות מיליוני דולרים לקופת המדינה

לשמחתי האמת ניצחה ורותם קיבלה את הזיכיון להמשך הכרייה ולדעתי זה מה שצריך לעניין את המפרסמים ואת ….לקוחותינו!

לסיכום: למרות כל העובדות הללו לא טרחתם לבקש ממני תגובה ופרסמתם מאמר משמיץ ומטעה ולכן על אני עומד על כך שתפרסמו את מכתבי זה כ"מכתב למערכת" או כתגובה בגיליון הבא של אותות עם התנצלות של הכתב.

בכבוד רב
אבי גנאור
מנהל יחסי ציבור

העתק
עו"ד רות בר

מר גנאור, שלום

קראתי בעניין את מכתבך. קראתי שוב את מאמרו (המצוין) של יריב צור, ואז קראתי שוב את מכתבך, ושוב את המאמר. להלן מספר נקודות העולות מהקריאה החוזרת הזו:

 1. יריב צור פרסם מאמר פובליציסטי, ולא את "כתבתו".
 2. כשני עיתונאים ותיקים, אני שמח לראות שכללי האתיקה של מועצת העיתונות (מהם משוחרר ענף יחסי הציבור, לא כל שכן הפורומים באינטרנט, שהם נושא המאמר) מהווים קוד התייחסות ראוי. 
 3. מאמרו של יריב צור עומד בכל כללי האתיקה העיתונאית. 
 4. למעשה, אשמח להופיע עמך בפני מועצת העיתונות (כשזו תתכנס, ואם היא תאבה) כדי לדון בעניין מאמר זה. 
 5. אני מתחייב לפרסם באותות את הפרטיכל המלא של ישיבה כזו, אם תתקיים.
 6. כתבת "בניגוד גמור להצגה המגוחכת של השתלשלות העניינים", ואז פירטת רבות בנושא רותם אמפרט, החברה שאתה מייצג.
 7. שמחתי מאוד לקרוא על הצלחתה ואהבתה את הסביבה.
 8. מה חבל שאין זה הנושא בו עסק המאמר המקורי של יריב צור.
 9. המצג כאילו מאמרו של צור עסק בנושאי החברה שאתה מייצג, לפחות לפי השטח אותו הוא תופס במכתב שלך – מהווה עבודה יחצ"נית טובה של "ספין", הסטת האש ופרסום חינם ללקוח.
 10. מאחר והקוראים בוודאי מתאמצים להיזכר עכשיו במה עסק המאמר המקורי, כדאי להזכיר שהמאמר של יריב צור עסק בפרקטיקה היחצ"נית של מתן הודעות בעילום שם בפורומים באינטרנט.
 11. ליתר דיוק, מאמרו של צור עסק במקרים בהם הודעות כאלו מהוות יריה עצמית ברגל, מאחר והן "שקופות" ויוצרות דימוי נכלולי ושלילי לחברה.
 12. וחבל.
 13. עברתי בפורומים הרלוונטיים וקראתי שוב את ההודעות, והתגובות אליהן.
 14. בוודאי תשמח לכמה עצות ידידותיות מאיש אינטרנט ותיק, בהנחה שאינך רוצה ששיווק האינטרנט שלך יופיע שוב כדוגמה רעה בבטאון איגוד המפרסמים:
 15. כל הופעה של כותב שאינו "קבוע" בפורום מעוררת חשד.
 16. יש לזה פתרונות, אבל את זה אין לי כוונה לגלות כאן.
 17. אם כותבים בשמה של איזו "אביבית הג'יפאית", ראוי לא להניח לאותה אביבית לעשות קופי&פייסט לאותו קטע קטן בכמה פורומים ברחבי האינטרנט. בלתי סביר שאביבית אותנטית כלשהי היתה עושה זאת. 
 18.  לא פחות מעוררת חשד היא הדרך בה "אביבית הג'יפאית" מתייחסת לחבריה הג'יפאים, ש"הורסים כל חלקה טובה עם המפלצות הכבדות שלהם".
 19. גם הרעיון של לפרסם שוב את אותו מכתב, והפעם להוסיף מתחת לחתימה "אביבית הג'יפאית" את שמך, אבי, קצת מוציא את העוקץ.
 20. כאמור, נושא המאמר של צור היה הדרך השלומיאלית בה נעשית יחצ"נות לחברות ישראליות באינטרנט.
 21. לאחר קריאת ההודעות הרלוונטיות בשלל פורומים באינטרנט, אני משוכנע, עוד יותר מקודם, כי הודעות הפורום עבור חברת רותם אמפרט, הן בשם הבדוי לכאורה והן בשמך, הובאו כדוגמה עניינית וטובה.
 22. שאלתי את יריב צור, והוא ביקש למסור שהוא לא מעוניין להתנצל.

בברכה,
גדי שמשון
עורך (שותף) אותות

העתק:
מר יריב צור
כתב

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: