זה חשוד מאוד

הדברים שלמטה זמינים לקריאה באתר וויינט בתנאי מסויים. התנאי הוא שאינכם משתמשים בתוסף מאיץ הגלישה החדש של גוגל. אם אתם משתמשים בו – אתם לא יכולים להיכנס. המאמר, אגב, עוסק בסכנות שמציב תוסף הגלישה של גוגל לפרטיות שלנו ולעתיד הרשת.

נעזוב עכשיו את ההסבר הטכני איך זה עובד – אבל אם – וזו רק מחשבה, כמובן – מישהו בגוגל לא היה רוצה שאלו המשתמשים בתוסף יוכלו להיכנס לעמוד הזה – זו לא בעיה בשבילו לעשות זאת. ונדחיק שוב את המחשבה על זה שהיחצ"נית של החברה באירופה דוברת עברית, ונסתפק בתקווה שהמאמר היחיד בוויינט שאי אפשר לקרוא עם התוסף של גוגל יצליח להיות נגיש גם לכאלה שהתקינו אותו.

גוגל עושה רע

המטרה המוצהרת של גוגל היא לארגן את כל עולם המידע ולהפוך אותו לנגיש ולשמיש למשתמש. גוגל חרתה על דגלה מראשית דרכה את העקרון "לא להיות רעה " (Do no evil), וראשיה, סרגיי ברין ולארי פייג', עדיין מאמינים בכך, יש להניח. אך רוע נוצר לעתים קרובות שלא במתכוון ומתבטא בדרכים בנליות למדי. מונופולים, למשל, הם רעים לצרכנים מעצם טבעם ומעמדם בשוק. אין אפשרות אחרת.

נכון, גוגל נתקעה קצת מאחור בשנה האחרונה: יאהו! חדשנית ממנה ביישומים טכנולוגיים חדישים ומיקרוסופט מתחילה לצמצם פערים בתחום החיפוש. השירותים של גוגל מקרטעים: Gmail עדיין בבטא ומציג ממשק בעייתי ותקלות בתשתית, יש תוכנות טובות יותר מ-Google Desktop ועוד.

אך אלה בעיות זניחות יחסית וניתנות לטיפול. אם תגשים גוגל את מטרתה לארגן את כל המידע בעולם, חברה אחת ויחידה תעקוב אחריכם במהלך הגלישה, תדע היכן אתם נמצאים בכל עת ברשת, תסרוק כל הודעת דוא"ל שתכתבו או תשלחו, ותשנה את הדפים שאתם רואים כראות עיניה, הכל "לטובתכם", כמובן. למרבה הדאגה, גוגל עושה רע וממשיכה לשכנע אותנו שהיא עושה טוב, וגורמת לנו לחזור אליה שוב ושוב, מתוך הבנה כי אהדת המשתמשים היא המפתח להצלחה בעידן האינטרנט. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • RSM  ביום 9 במאי 2005 בשעה 19:54

  It seems that this application along with other is part of bigger, maybe more scarier, plan of Google. Under the holly flag of competition with Microsoft (which I embrace) we might get two bad corporations that will limit our liberties in ways we couldn’t even imagine.
  I recently red very good article about the ways both companies work and plan ahead – the Web accelerator is small thing in the big scheme.

  http://www.fortune.com/fortune/print/0,15935,1050065,00.html

 • yaniv  ביום 9 במאי 2005 בשעה 20:08

  the nature of the capitalistic competition world spawned a new era where a small company like google when it started, must become the very same evil it competes against like microsoft, if it wants to survive.
  however, take a look at this site, and try to make the most out of googles misscunduct:
  http://johnny.ihackstuff.com/index.php?module=prodreviews
  the new google features just screams invasion to privacy. how many with fast internet really require the "addition" to surfing speed…

 • מרק ק.  ביום 9 במאי 2005 בשעה 20:58

  כמו הרבה דברים שבאים מבית ידיעות כמות הגיחוך שהטור שגל מור כתב מעלה היא לא קטנה ואפילו הגולשים העירו לו על הפראנויה שלו.

  כל מתכנת מתחיל הראוי לשמו יכול לזהות בעין את הבאג שקרה לגוגל (הכפלה של חלק הURI שבתוך האתר) ובכל תוכנת ביטא צפוי שיהיו באגים.

  מעבר לזה התקף הפארנויה שלו בה מאוחר מדי. מה הטעם לחשוש מאגירת הנתונים בשרתים של גוגל אחרי שכבר התקנת תוכנה של גוגל במחשב שלך (הtoolbar או הdesktop search) שהרי ברגע שהתקנת אותה הפכת את כל הנתונים במחשב שלך גלויים לגוגל. אם אתה לא סומך על הצהרות הפרטיות של גוגל אז על תתקין אף אחד מהכלים שלהם.

 • skank  ביום 9 במאי 2005 בשעה 21:27

  קצת מפליא אבל שהבאג הזה קורה רק במאמר ביקורת עליהם, לא?

 • שאולי  ביום 9 במאי 2005 בשעה 21:33

  מתוך הצהרת הפרטיות של גוגל:

  Google only collects the normal type of information that is already available to the websites you visit. This means, Google cannot collect, for example, your name, email address, telephone number, etc.

  Google will not sell or provide personally identifiable information to any third parties.

  לא אוספים מידע אבל אם בלי כוונה כן אספנו – אנחנו לא נעביר מידע אישי לגוף שלישי.

  ומרק.ק. העניין הוא לא הגיחוך. אלא הכח שחברה פרטית צוברת. אז מה אם יש לאזרחים אפשרות לא להתקין את מתנות החינם שמסמאות את עיניהם. הנזק שעולה מכך הוא עצום. בעיקר כשהתחרות תגבר.

 • דודי גולדמן  ביום 9 במאי 2005 בשעה 22:23

  היי גדי
  אני נהנה לקרוא אותך. לגבי גוגל, אני משוכנע שאין מדובר פה במעשה או בכוונה של גוגל. עם כל הכבוד ל"סצינת האינטרנט העברית המתחדשת", תאגיד כמו גוגל לא יעסוק בכאלה זוטות. ממה נפשך? גוגל קראו ביקורת (אגב מעניינת ומאירת-עיניים), ואז החליטו לנקום באיזה אתר בשפה נידחת אי שם במדינה רחוקה והבילה? נו ולאדק, זו מחשבה פראנואידית וסהרורית. מה מעשיך באלה הימים? דודי

 • דן  ביום 9 במאי 2005 בשעה 23:24

  דודי
  אנשים רבים מביטים בגיחוך על סכנת הקונספרציה
  שעולה מהעניין ומעניינים אחרים
  ולעיתים גם אני מגחך
  אך לא הפעם
  תביט בעובדות.תביט בהצהרת הפרטיות-מה אי אפשר פשוט להצהיר ששום מידע לא יעסף לשום צד-מה זה כל כך קשה???י
  אל תחשוב שהם כל כך תמימים לעזור. וכן אני אומר לך, כן הם,התאגיד,האינטרסנטים אני אקרה להם כן יתעסקו בזוטות כי הם מעמינים גדולים בתקשורת אשר בכוחה לעצב דעת קהל כי הם עצמם פועלים כך ובמקרה הזה בתקשורת אשר מקלקלת להם את הדימוי שעמלו אליו די הרבה זמן דבר שמתיתרגם למטרתם שם חברות רבות – כסף. למה אתה חושב ששני הסטודנטים יצרו את המנוע? כדי לעזור בכל ליבם לאחרים ? או כדי להתפרסם או להתעשר ? אני בטוח שלא היית מתנגד לכמה מיליונים בחשבון אפילו אם זה על חשבון חבריך. היית מוכן "לשחרר" פטנט מהפכני שאתה המצאת?י

  זה יותר מסוכן ממה שאתה חושב
  אים לא נעמוד על המשמר חירות האדם תשועבד שוב
  ואל תחשוב שזה לא קורה. רק תפקח עיניים ותראה.

  נקודה למחשבה(קצת סוטה מהנושא)? למה לימור ליבנת מנסה להעביר חוק אשר יחייב להציב קצין צה"ל בכל בי"ס תיכון. למה זה?י

 • זוכר את העבר  ביום 9 במאי 2005 בשעה 23:52

  רק למען שיידעו כולם – בתקופה שלפני הנפקת גוגל היו כתבות רבות על הבעייתיות בהנפקה ובתשקיף של החברה, וחלקן כללו ביקורת ברורה על החברה. לא היה ניתן למצוא כתבות אלו דרך גוגל למרות שכתבות אחרות באותם אתרים היו כמובן נגישות ביותר.

 • זנדו  ביום 10 במאי 2005 בשעה 8:00

  אנשים תתעוררו. זה לא באג ולא מקרה – גוגל מפתחת אלגוריתמים חדשים שיסלקו מתמונת הרשת בשרתים שלה מאמרי ביקורת ודברים שליליים על גוגל. כדי לא לעורר שערורייה הם מנסים את הטכנולוגיה על מאמרים בשפות לא נפוצות ובארצות קטנות, ואחרי שהביתא יהיה מושלם הם יפעילו את זה גם באנגלית. בעולם המושלם של גוגל לכולם יהיה תוסף, אף אחד לא ישמיץ את המערכת, ונוכל להמשיך לחיות את חיי הסימים שלנו בשקט ובלי עניינים.

  זו ההשערה שלי. אני לא שותף לתיאוריות הקונספירציה בעניין זה, שטוענות שגוגל החל להיות מודע לעצמו בחודש שעבר, וכעת הוא משחק בלהעיף מהרשת דברים שלא מוצאים חן בעיניו. בהמשך אם מישהו ינסה לשתק אותו הוא יתחיל מלחמה עולמית וישמיד את האנושות, חוץ מכמה פליטים שימשיכו לתחזק אותו.

 • בבון  ביום 13 במאי 2005 בשעה 12:31

  בעינים שלי ראיתי שגם פיירפוקס עושה דברים כאלה!!! חלק מהדפים והלינקים בווינט בכלל אי אפשר להגיע עם פיירפוקס, ובפורומים אי אפשר להרשם!! עכשיו זה עוד טוב, פעם אי אפשר היה אפילו לראות את התגובות בפיירפוקס, עד שהמתכנתים השאקלים של ווינט הצליחו לבנות HTML שעובד אתו!!!!!

 • בבון  ביום 13 במאי 2005 בשעה 12:35

  אנשים תתעוררו!!!!!!י

 • עומר  ביום 17 במאי 2005 בשעה 22:35

  אבל חרתה כותבים עם ט' = חרטה

  שורה שניה בקובייה הירוקה

  לילה טוב!

 • גדי  ביום 17 במאי 2005 בשעה 23:45

  הקטע בבוקסה הירוקה הועתק מהמאמר בוויינט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: