הפרטים חסויים

רוברט מקי, גורו התסריטאות ההוליבודי שביקר בתל אביב, טוען שאופיו של אדם מתגלה רק בהתנהגותו ברגעי משבר. כנראה שהכלל הזה ישים גם לאתרי אינטרנט, גם (ואולי במיוחד) כאלו הנהנים מתדמית לא-מסחרית ואליטיסטית. ומעשה שהיה, כך היה:

האתר הפובליציסטי "האייל הקורא" מרכז סביבו קהילה אינטלקטואלית, שלרוב יש לה מה לומר מעבר לטוקבקים שגרתיים (אם כי טרם ירדתי לעומק כל רבדי ההומור של הטכניון). הדיונים שם ארוכים מאוד, מפורטים מאוד, ולא מעט פעמים גם מרתקים – או מייגעים – להפליא, תלוי במצב הצבירה שלך.

דיון כזה התקיים לפני שנתיים סביב הבחירות המוניציפליות לעיריית ירושלים, ובו נכתבו, כחלק מתגובה שסקרה את המועמדים השונים, כמה הערות על רוני אלוני, מועמדת לראשות העירייה: "עד עכשיו במועצה היא עשתה פרובוקציות שלא טובות לכלום, עצבנה את הקולגות שלה, כרגע מניפה סיסמאות נבובות שפונות משום מה לילדי העיר נטולי זכות ההצבעה מבלי לנסות לפנות גם להורים… לא המועמדת האולטימטיבית שלי".

כותבת ההערה, איילת בועזסון, שימשה כאחת מעורכות האתר בהתנדבות. מאז עברו הרבה ביטים ברשת, אלוני לא נבחרה ופרשה מהחיים הפוליטיים (כיום היא עומדת בראש מטה המאבק בסחר בנשים), בועזסון עקרה עם משפחתה לבוסטון.

לפני כחודשיים קיבלה מערכת "האייל" דואר אלקטרוני מאלוני הדורש במפגיע את מחיקת ההערה עליה מהאתר ואת פרטיה של "איילת יעקובסון", תוך התראה כי היא לא תהסס לפנות לערכאות. אלוני סברה לתומה שמדובר בהכפשות מכוונות של אחד ממשרדי יחסי הציבור של יריביה הפוליטיים: "חובה שתהיה ביקורת ציבורית על אנשי ציבור", היא אומרת, "אבל שהביקורת תהיה אמיתית ומבוססת על ראיות. הגבולות הם ביקורת על עבודתו הציבורית או שקשורה לפעולתו זו. לא יכול להיות שיכתבו עלי רכילות".

בדיון של בועזסון עם מערכת האייל הועמדו בפניה כמה אופציות: שתגיע לסולחה עם אלוני; שתתחייב לשפות את האייל ואנשיו על המשך טיפולם בעניין (בתעריף של 50$ + מע"מ לשעה); או שתצליח לשכנע אותם כי זו חובתם לא להעביר את פרטיה האישיים – ולא, יועברו פרטיה לאלוני.

(אנשים ממערכת האייל הקורא אמרו כי שמה המלא של בועזסון וכתובת המייל שלה הופיעו גם בתגובה המדוברת, וכי שניהם ממילא ניתנים למציאה בגוגל. מעבר לכך, התגובה הרשמית של מערכת האייל הקורא תתווסף על ידם לטוקבקים של פוסט זה).

הסיום לפרשה תמוה לא פחות מהשתלשלותה: חיפוש בגוגל לא הועיל, אבל בעזרת הכתובת שקיבלה מהאתר, פנתה אלוני לבועזסון, והשתיים הצליחו להסכים ששם משפחתה של בועזסון אינו יעקובסון. כמו שאפשר להניח, מערכת האייל מחקה את ההודעה עם הדיבה לכאורה, ובועזסון הפסיקה לשמש כעורכת בהתנדבות, ונשארה עם טעם מר בפה: "בעקבות הסיפור העגום הנ"ל הסתבר לי כי היחסים ביני לאייל אינם הדדיים. הם היו מוכנים לפגוע במי שתורם בהתנדבות ולהתעלם מדרכי פעולה חלופיות ופולשניות פחות. הייתי שמחה להזהיר כל מגיב ברשת שפרטיו יכולים להימסר בשמחה ובששון בהנתן האיום המתאים".

אלוני, לחכות שנתיים ואז לפנות כדי להוריד תגובה מסכנה אחת?

"אני כבר שנתיים לא בפעילות פוליטית, אבל אומרים לי אנשים שכל פעם שמחפשים את השם שלי באינטרנט, אז בהתחלת הרשימה בגלל שזה אייל וזה ב-א', מופיעה התגובה שמכפישה אותי על לא עוול בכפי".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ם  ביום 14 במאי 2005 בשעה 17:28

  אכלה אותה. עכשיו זה נשאר בקאש של גוגל

 • מערכת האייל הקורא  ביום 14 במאי 2005 בשעה 19:17

  תגובתה של איילת בועזסון פורסמה מלכתחילה בפרטים מלאים (שם וכתובת דואל), על-פי בחירתה של איילת, כפי שיכול לבחור כל מגיב ב"אייל הקורא" בעת פרסום תגובה.

  רוני אלוני פנתה ישירות לאיילת על-פי הכתובת שהופיעה באתר, אולם איילת בחרה להתעלם מפניה זו. לאחר כשנה, פנתה רוני אלוני אל מערכת "האייל הקורא", בליווי איום משפטי. לאור זאת, הסרנו את התגובה האמורה – רק לאחר קבלת הסכמתה המפורשת של איילת. בשלב זה חזרה ודרשה הגב' אלוני אמצעי ליצירת קשר עם איילת. למרות שפרטיה מופיעים לאורך "האייל הקורא" ולרוחבו, התנגדה איילת בתחילה לכך שנמסור את כתובת הדואל שלה; לבסוף מסרה איילת כתובת הוטמייל במיוחד לצורך זה, והמערכת העבירה כתובת זו לרוני אלוני כדי שהשתיים תוכלנה לפתור את המחלוקת ביניהן.

  נדגיש כי למרות שאיילת הזדהתה באופן מלא בעת פרסום התגובה, בשום שלב לא מסרה מערכת האייל אף פרט שלא בהסכמתה.

  "האייל הקורא" מהווה במה לדיון חופשי עבור הציבור הרחב. הוא מופעל בהתנדבות וללא תמורה, ואיילת מודעת היטב להשקעה האדירה של מפעילי "האייל הקורא" לצורך פעילותו השוטפת. אין לנו את הזמן או האמצעים הכספיים לעימותים משפטיים בדבר זוטות (ואפילו באפיזודה זו נדרשנו לייעוץ משפטי), וחבל כי יש המנסים לגרור אותנו לכך. לשמחתנו הסתיימה מחלוקת זו משהגיעו הצדדים לשיח ישיר, וזאת ללא כל פגיעה בפרטיות.

 • איילת  ביום 14 במאי 2005 בשעה 22:17

  דבר ראשון – כמיטב המסורת האיילית ברצוני להצהיר שפרט לאייטם אחד שיובהר בהמשך, ברשותי גיבויי דוא"ל לכל הסיפור.
  שנית: כל מה שכתבו אנשי האייל בתגובתם נכון, חוץ מהעובדה המצערת שהושמטו חלקי משפטים שברצוני להשלים:

  – כמו כל תגובותי באתר גם תגובתי זו פורסמה בשמי ועם כתובת הדוא"ל שלי (ayelet@haayal.co.il). גם את התגובה הזו יכולתי לעגן תחת "אמת דיברתי" בכל מקרה של דרישת הוכחות (כירושלמית שעסקה זמן מסוים ביח"צ).
  – רוני אלוני פנתה אלי לראשונה מאימייל שנשלח מכתובת מוזרה מאוד בנטוויז'ן (נחומי1 אם זכרוני אינו מטעני), האימייל שלה נכתב בעילגות ושגיאות כתיב מרובות (בדיוק כמו האימייל ששלחה שנה לאחר מכן), אך ללא כל פרט מזהה אחר שיבחין את הפוליטיקאית המכובדת מכל בן תשחורת מצוי שמחפש מתיחות משעשעות ולא הובן ממנו מה היא רוצה שיעשה. הואיל והייתי על סף מעבר לארה"ב (ולכן זוהי ההודעה היחידה שאינה ברשותי), לא חשבתי להשקיע זמן בהסברים על הרשת הישראלית, למי שמאמין שמנועי חיפוש הם אלפבתיים.
  – התגובה הוסרה בהסכמתי אך למרות בקשתי לנקוט במה שנקרא בשפת המערכת כ"תקדים פיצה מטר" – פרסום הודעת מערכת שכוללת את הבקשה להסרה ואת התגובה המקורית, סירבו בעלי האתר לדבר בטענה ש"זה לא מה שהיא ביקשה". בנוסף ראוי לציין כי הפרט המזהה היחיד אותו כללה הפוליטיקאית פרט לשמה היה מספר טלפון נייד ואפילו כתובת האימייל שלה לא היתה רשמית. אף לא אחד מחברי המערכת חשב לבדוק את זהותה או את מספר הטלפון ולוודא כי היא אכן זו שעומדת מאחורי הדברים.
  – בעלי האתר ביקשו להעביר לרוני אלוני את פרטי המערכת שבהם אני משתמשת וכן את כתובת האימייל שלי במקום העבודה (שלא היתה זמינה באותה עת לגיגול פשוט) ולכך התנגדתי נחרצות. למרות שלפי טענתו של מר טרומר "הכל זמין בגיגול פשוט", לא מצאתי לנכון לשתף דמות קנטרנית שמחפשת את זמן התהילה שלה בפרטי האישיים. התפעלתי מהנכונות של בעלי האתר להגן על האינטרסים של מי שמשקיע מזמנו בכתיבה ובעריכת האתר אל מול אלמונית לא מזוהה ש"גיגול פשוט" של שמה מראה שהיא ממליצה לתלמידי בית ספר יסודי לתבוע את המורים שהעליבו אותם.
  – אכן, המערכת לא מסרה שום פרט שלא בהסכמתי. היא דאגה להשיג את הסכמתי על ידי איומים לשפות את חברי המערכת בעלויות המשפט ובצורך שאגיע לארץ על מנת להעיד בתביעה הצפויה ואף הציבה בפני אולטימטום של שעות ספורות על מנת למסור את החלטתי (גילוי נאות – מדובר היה רק באחד מבעלי האתר שדאג שאף חבר מערכת אחר לא יראה את חליפת האימיילים הנ"ל ושהכל יתבצע מהר, בשקט וביעילות – לטובת האתר).
  – "הייעוץ המשפטי" של האייל הקורא הוא ייעוץ מבית ולכן אינו בוחל בניסוחים פוגעים ומאיימים וכמו כן באנקדוטות חסרות טעם וריח בנוגע לבריון הכיתה והחלשים שמנסים להתחבא מאחוריו. צר לי שאתר שחרת וחורת על דגלו מונחים כגון חופש דיבור עד כדי נתינת במה למאמריהם של שנויים מאוד במחלוקת מעדיף לטייח סיפורים כגון אלה במקום לחשוף אותם לציבור וזאת במסירה של הנאמנים לו חינם אין כסף.

 • הדוד טוביה הטוב  ביום 14 במאי 2005 בשעה 22:54

  הָלוֹךְ הָלְכוּ הָעֵצִים, לִמְשֹׁחַ עֲלֵיהֶם מֶלֶךְ.
  וַיֹּאמְרוּ לַזַּיִת: מָלְכָה עָלֵינוּ!
  וַיֹּאמֶר לָהֶם הַזַּיִת: הֶחֳדַלְתִּי אֶת־דִּשְׁנִי, אֲשֶׁר־בִּי יְכַבְּדוּ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים –
  וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל־הָעֵצִים?!
  וַיֹּאמְרוּ הָעֵצִים לַתְּאֵנָה: לְכִי־אַתְּ מָלְכִי עָלֵינוּ!
  וַתֹּאמֶר לָהֶם הַתְּאֵנָה: הֶחֳדַלְתִּי אֶת־מָתְקִי, וְאֶת־תְּנוּבָתִי הַטּוֹבָה –
  וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל־הָעֵצִים?!
  וַיֹּאמְרוּ הָעֵצִים לַגָּפֶן: לְכִי־אַתְּ מָלְכִי עָלֵינוּ!
  וַתֹּאמֶר לָהֶם הַגֶּפֶן: הֶחֳדַלְתִּי אֶת־תִּירוֹשִׁי, הַמְשַׂמֵּחַ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים –
  וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל־הָעֵצִים?!
  וַיֹּאמְרוּ כָל־הָעֵצִים אֶל־הָאָטָד: לֵךְ אַתָּה מְלָךְ־עָלֵינוּ!
  וַיֹּאמֶר הָאָטָד אֶל־הָעֵצִים: אִם בֶּאֱמֶת אַתֶּם מֹשְׁחִים אֹתִי לְמֶלֶךְ עֲלֵיכֶם – בֹּאוּ חֲסוּ בְצִלִּי;
  וְאִם־אַיִן – תֵּצֵא אֵשׁ מִן־הָאָטָד, וְתֹאכַל אֶת־אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן!

  וְעַתָּה,
  אִם־בֶּאֱמֶת וּבְתָמִים עֲשִׂיתֶם, וַתַּמְלִיכוּ אֶת־אֲבִימֶלֶךְ,
  וְאִם־טוֹבָה עֲשִׂיתֶם עִם־יְרֻבַּעַל וְעִם־בֵּיתוֹ, וְאִם־כִּגְמוּל יָדָיו עֲשִׂיתֶם לוֹ;
  אֲשֶׁר־נִלְחַם אָבִי עֲלֵיכֶם, וַיַּשְׁלֵךְ אֶת־נַפְשׁוֹ מִנֶּגֶד וַיַּצֵּל אֶתְכֶם מִיַּד מִדְיָן,
  וְאַתֶּם קַמְתֶּם עַל־בֵּית אָבִי הַיּוֹם, וַתַּהַרְגוּ אֶת־בָּנָיו, שִׁבְעִים אִישׁ עַל־אֶבֶן אֶחָת,
  וַתַּמְלִיכוּ אֶת־אֲבִימֶלֶךְ בֶּן־אֲמָתוֹ עַל־בַּעֲלֵי שְׁכֶם, כִּי אֲחִיכֶם הוּא;
  וְאִם־בֶּאֱמֶת וּבְתָמִים עֲשִׂיתֶם עִם־יְרֻבַּעַל וְעִם־בֵּיתוֹ הַיּוֹם הַזֶּה –
  שִׂמְחוּ בַּאֲבִימֶלֶךְ, וְיִשְׂמַח גַּם־הוּא בָּכֶם;
  וְאִם־אַיִן –
  תֵּצֵא אֵשׁ מֵאֲבִימֶלֶךְ, וְתֹאכַל אֶת־בַּעֲלֵי שְׁכֶם וְאֶת־בֵּית מִלּוֹא,
  וְתֵצֵא אֵשׁ מִבַּעֲלֵי שְׁכֶם וּמִבֵּית מִלּוֹא, וְתֹאכַל אֶת־אֲבִימֶלֶךְ!

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 15 במאי 2005 בשעה 0:58

  עלה לבועזסון יעקובסון הזותי לראש?

  "מחפשת את זמן התהילה שלה בפרטי האישיים"

  תהילה? כאילו דה? למה מי את בדיוק שמישהו יפיק תהילה ממך?

 • דובי קננגיסר  ביום 15 במאי 2005 בשעה 9:47

  שלום גדי.

  האם הבעיה כאן היא באמת באייל הקורא, או שמא הבעיה היא דווקא במצב המשפטי המאוד בעייתי הקיים בישראל? כשמערכת האייל קיבלה את תלונתה של אלוני, האינסטינקט הראשוני היה להתייחס אליה בביטול: זה הוצאת דיבה זה? הרי אפשר לספק הוכחה לכל מילה שנכתבה בתגובתה של איילת. אבל ליתר בטחון, פנינו לייעוץ משפטי. שם גילינו שלא רק שאלוני יכולה להגיש נגדנו תביעה בלי שזו תדחה על הסף – יש אפילו סיכוי שהיא תנצח. המצב המשפטי בארץ הוא כזה שכל אמירה שלילית על אדם יכולה להחשב הוצאת דיבה – אפילו אם האמירה השלילית היא נכונה עובדתית. המצב המשפטי בארץ הוא כזה שטרם הוברר האם אתר אינטרנט כמו האייל אחראי משפטית לתוכן התגובות המתפרסמות בו. לאייל הקורא אין את המשאבים הנדרשים כדי להיות התקדים בנושא. האפשרות השניה, פרט לזו שנקטנו בה, הייתה לסגור את האתר לחלוטין – אין שום מצב שבעלי האתר יתחילו להוציא מכספם הדל כדי לנהל את המשפט הזה.
  ושוב – אין מדובר כאן במקור עיתונאי חסוי שאנחנו חשפנו בקלות דעת. מדובר באדם שפרסם תגובה תחת שמו המלא עם פרטיו האמיתיים. הכתבה שלך, לפיכך, אינה עוסקת בבעיה האמיתית. היא עוסקת באחד מתוצריו הכאובים והבעייתיים של המצב המשפטי בארץ, ומעלמת מהבעיה האמיתית שרובצת בכל עת לפתחו של כל אתר עצמאי והתנדבותי כמו האייל.

  בברכה,
  דובי קננגיסר

 • איילת  ביום 15 במאי 2005 בשעה 16:51

  דובי,
  מדבריך אני מבינה שאו שלא ראית את חליפת האימיילים או שאתה מיתמם. ההודעה הראשונה שלי בנושא למר טרומר היתה הסכמתי המלאה להסרת ההודעה, הודעתו אלי היתה ההודעה שהוא מתכוון למסור את פרטי האישיים על מנת להגן על האתר מתביעה.
  בפועל, הוא או אתם החלטתם למסור אותי חינם אין כסף ומבלי לספר כלום לאף אחד. האימייל המאיים של מר טרומר אלי (שלא הועבר לרשימת המערכת) זמין אצלי לכל דורש ובפועל, הפחד האמיתי שלי היה ממנו ולא מרוני אלוני או מאנשי האייל. הוא דאג להבהיר את הדברים באופן חד משמעי שהאתר לא יעמוד מאחורי במידה ולא אסכים לדרישות.
  כך שעצימת העיניים שלך היא נוגעת ללב, אך אף אחד לא מבקש כרגע לשנות את המערכת המשפטית. אולי יש עוד סיכוי לשנות את האופי האנושי.

 • halemo  ביום 15 במאי 2005 בשעה 17:34

  לא תהיה לכם ברירה: במוקדם או במאוחר, אתם תגיעו לבית משפט כדי לנהל תביעה על לשון הרע או על זכויות יוצרים.

  זה כבר קרה לרבים וטובים. אתר הפורומים היידפארק, למשל, נמכר על ידי מייסדיו לאתר חבר'ה, אחרי שהוצאות המשפט היו גדולות עליהם.

  אתר רוטר נט הוציא כספים רבים כדי לעמוד בהוצאות משפטיות. את הכסף הוא מנסה להחזיר בחזרה באמצעות פרסום ושירותים נוספים.

  אתרים מבוססים יחסית (עם גב כלכלי) כמו וואלה, נענע, ynet ו NRG, יוציאו כספים על תביעות בגין לשון הרע או הפרת זכויות יוצרים באתר האינטרנט שלהם.

  אולי כדאי שאתם, בעלי האתר האייל הקורא, המייצגים לכאורה את האינלקטואלים ברשת הישראלית, תתחילו ללמוד קצת את מקצוע המשפטים, כדי לדעת איפה אתם עומדים, וכדי שאף עורך דין לא יספר לכם סיפורים שאיזו תמהונית עומדת לזכות בתביעת לשון הרע נגדכם.

 • דובי קננגיסר  ביום 15 במאי 2005 בשעה 22:51

  http://www.haayal.co.il/thread?rep=300576

  ואידך זיל גמור.

 • האייל הכותב  ביום 15 במאי 2005 בשעה 22:53

  גמרת כבר לשלם את הקנס שאתה מייעץ לאחרים ללמוד משפטים?

 • halemo  ביום 15 במאי 2005 בשעה 22:56

  באמת כדאי לך ללמוד קצת מושגים משפטיים לפני שאתה פולט שטויות מילוניות מצחיקות. במשפט אזרחי אין קנס ולא מוטל קנס על אף צד. קנס שמור למשפט פלילי.

  בטח התכוונת לפיצוי כספי… ולא, לא הוצאתי אגורה אחת מכיסי.

 • ערן  ביום 15 במאי 2005 בשעה 22:58

  http://www.haayal.co.il/thread?rep=300576

 • ערן  ביום 15 במאי 2005 בשעה 22:59

  (אופס, זה מה שקורה כשאתה מתמהמה קצת)

 • איילת  ביום 16 במאי 2005 בשעה 0:29

  (ואידך זיל גמור)

  חבל. ואני חשבתי שכולנו אנשים הגונים ושקרים אינם הולמים אותנו, אך מסתבר שבשעת לחץ, אפילו ההגונים ביותר משקרים ללא מורא מתוך כוונה להתחבא מאחורי הכתפיים הרחבות של החבורה כולה. רוני אלוני לא התבלבלה או שכחה את שמי, היא היתה בטוחה שאם תעוות אותו אחוש בהשפלה מסוימת (למרות שאם היתה יודעת את שם נעורי ואת הקשר האישי אליה סביר להניח שהיתה מגיבה אחרת). כמו כן, כשביקשתי מערן טרומר שיוריד מהתגובה הנ"ל את הקטע המדבר על רוני אלוני הוא סירב אך עם זאת ערך את התגובה ולא מחק לגמרי על מנת שהדיון לא יקפוץ לראש רשימת המתמשכים ויעורר מהומה. לכן, התאריך והשעה נותרו בעינם אך התגובה נמחקה.
  חשוב לציין כי לאורך כל הדרך מר טרומר פעל תחת הלחץ של עורכת דינו וטל כהן כלל לא ראה את התכתובת בזמן אמת ולכן התקשר באמצע הלילה לארצות הברית על מנת להתנצל. אני לא מוצאת שום צורך להתנצל על התעלמותי מאימיילים עילגים ונלעגים שאני מקבלת מכתובות לא מזוהות שמוחים על תגובה כזו או אחרת (ולא כוללים שום דבר ברור פרט לכך). בעיקר לא כשהעדיפויות המשפחתיות שלי קודמות.
  אני שמחה לגלות את הדרכים היצירתיות בהן נוקטת המערכת לרדת מהעץ הגבוה שממנו יכלה להמנע מלטפס אם רק היו מתנצלים באתר לפני כמה חודשים כפי שביקשתי מהם.

 • הדוד טוביה הטוב  ביום 16 במאי 2005 בשעה 1:22

  אילת יקרה,

  לפעמים שווה ונכון וראוי יותר להניח לדברים כפי שהם. אף אחד לא חייב לצאת מנצח גדול. אף אחד לא חייב לומר את המילה האחרונה. פשוט להניח. מי שיצא המכובד ביותר הוא זה שישתוק את המילה האחרונה, לא זה שיגיד אותה.

 • מעריץ  ביום 16 במאי 2005 בשעה 9:23

  וגם אקבאר גבר שאתה לא משלם את הפיצוי. תמשיך להיות חזק גם כשההוצאה לפועל תבוא לעקל לך. למה מה יש להם כבר לקחת? את הגרוטאה שאתה קורא לה מחשב ושני זוגות תחתונים?

 • מאן דהוא  ביום 27 במאי 2005 בשעה 21:39

  אני יכול להבין אותך שרוצה את הגיבוי שמגיע לה, את דובי שרוצה שקט נפשי ולא להוציא כסף מיותר מכיסו, ואת הגברת שלא רוצה ששמה יופיע בגוגל בצורה שמבזה אותה.
  אני חושב שאת לא צריכה לראות בהסרה 'מעשה בגידה' ההסבר שדובי נתן, מערכת המשפט וחוק לשון הרע הצולעים, הוא הסבר מספק ומניח את הדעת.

  באותו ענין:
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=7708&blogcode=1826227

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: