שעתם האפלה של אתרי החדשות העבריים

אני לא מאמין שעד אתמול הייתי משוכנע שלפחות ברמת הכרוניקה השוטפת, האינטרנט העברי יכול לספק את כל צרכי החדשותיים. אבל כנראה שאני מתעניין בסיפורים קטנים ואזוטריים מדי. כך נראה פוסט שהתחלתי לכתוב אתמול בערב (30/8), ולא סיימתי:

באתרים מתוקנים, מחר היו עפים ראשים

השמעתם?

יש תמונות חדשות של מיקל ג'קסון בדובאי!

זו הידיעה המובילה בעמוד חדשות החוץ, הנחבאות לקראת סוף עמוד החדשות הפנימי ב-ynet. לא העמוד הראשי, כמובן. שתי ידיעות מתחת למייקל ג'קסון, יש ידיעה על חשש מהרוגים נוספים במיסיסיפי.

גם ב-NRG נתנו לידיעה את הכבוד המגיע לה – מהעמוד הראשי יש קישור לסיפור על כמה קוקואים נוצרים שחושבים שקתרינה הופיעה בגלל שארה"ב תמכה בישראל בהתנתקות.

צילומסך: יוסי גורביץ (גנבתי לו מהפליקר)

גם בוואלה אין שום דבר בעמוד הראשי, וגם לא בעמוד החדשות הראשי.

בהארץ יש הפניה לגלריית תמונות, כמו כדי לסכם סיפור חדשותי שהיה ונגמר. באף אתר אין שום ספיישל כמו שיודעים להפיק כשצריך (הצעה ללוגו: לואי ארמסטרונג עומד ומים מכסים אותו עד הברכיים. אתם יודעים מה, אתרים עבריים, לכו על משהו שובבי. הבחורות שחושפות ציצים בפסטיבל המארדי-גרא תמורת שרשראות, במים עד הברכיים).

תעשו טובה, תפתחו סי.אן.אן או כל רשת חדשות זרה. 80% מניו אורליאנס מוצפים במים בהם מעורבים שרידי גופות, ביוב, כימיקלים ודלק, שחודשים ייקח לשאוב אותם. המשמר הלאומי גוייס כדי לעצור בוזזים. העיר הזו איננה, ולכו תדעו מתי תשוב.

אבל מה זה זה חשוב, בשלל השיקולים של עורכי העמודים הראשונים באתרי האינטרנט. כל מי שהיה היום בתפקיד באתרי החדשות באינטנרט העברי עשה עבודה מקצועית מרושלת.

גם בחדשות הטלוויזיה, אלו שאחריהם עקבתי, דיברו על קתרינה בתור סיפור שהיה, ולא כסיפור מתגלגל. תודה לאריק פורסטר כאן מרשימות, שכתב עליו (זה לא שם של דמות בסדרת טלוויזיה?).

——

עד כאן הקטע שנכתב אתמול.

בינתיים כבר יש המשך: כל העיר מוצפת, לא רק 80%. ממשל בוש הורה על פתיחת מאגרי הדלק הפדרליים – מחיר הבנזין בארה"ב עלה כבר יותר משלושה וחצי דולר לגלון. כל הפרשנים בערוצים הזרים צופים שגרינספן יוריד את הריבית. הנזקים טרם נאמדו, אבל מדובר בעשרות מיליארדים. כמובן שלדברים הללו אין שום השפעה עלינו ועל הכלכלה שלנו, לפי האתרים העבריים.

ועוד לא דיברנו על ההרוגים. ראש עיריית ניו אורלינס חושב שיהיו אלפים, שגופותיהם נסחפות עכשיו ומרקיבות לאט במים החמימים המציפים את העיר.

ניו אורלינס, אתמול (30/8): קצין משמר החופים שון ביטי טס מעל ניו אורלינס בחיפוש אחר ניצולים. בעיר אין מים זורמים ומומחים חוששים ממחלות. היחידה של ביטי מוצבת בפלורידה, והגיעה ללואיזיאנה לצורך סיוע. צילום: משמר החופים האמריקני

ביזה מתחוללת. במקרים מסויימים השוטרים אומרים לאנשים להיכנס לחנויות המזון ההרוסות ולקחת להם אוכל. לרוב הם לא בנמצא – גם לא המשמר הלאומי. העיר מכוסה במים, והסכרים הפרוצים לא ייסתמו גם ביומיים הקרובים. שוב – מים, גופות, ביוב, כימיקלים ודלק. לפחות בגובה מטר, וזה בחלקים הגבוהים של העיר. היו דיווחים על אלימות, על ביזת רכוש – או רובים המשמשים לשוד דרכים בעיר המוצפת – ואף על מעשי אונס בחסות החשיכה והמהומה.

תסתכלו בחדשות מחו"ל (ופה ושם, מעט, באחד מהערוצים הישראליים). ואז תציצו בעמודים הראשיים של אתרי האינטרנט העבריים. אתם יודעים מה, בטח שהשטויות בעמוד הראשי יותר מעניינות, חשובות ומרגשות את הקהל הישראלי מאשר האסון הגדול ביותר, כפי הנראה, שתקף את ידידתנו – והמממנת שלנו – שמעבר לים. בטח בעמודי החדשות הפנימיים נמצא משהו. לא יכול להיות שזה לא סיפור חשוב.

מסתבר שלא. מבחינת המשועממים שיושבים באתרי החדשות הישראליים, שרואים מן הסתם את התמונות והקולות בערוצים הזרים או בפיד של רויטרס, המשמש את רובם לצורך דיווחי החדשות שלהם, אלו לא חדשות שרלוונטיות לנו. עיר אמריקאית גדולה (מולדת הג'ז) מתפרקת לה. האומה היחידה שמעניינת אותנו חוץ מהתחת של עצמנו כואבת והמומה, אבל עורכי החדשות ברשת הישראלית חושבים שהסיפור לא ראוי, ואם הוא ראוי – הם מחביאים אליו את הלינק  (למעט, בשניה זו, נענע, שלא מחביאה את הלינק מעמוד החדשות הראשי שלה). .

למה? כי הם כנראה הסתנוורו מהשמש שזורחת לכל הישראלים מהתחת. מצד שני, אני בטוח שכולם הכינו ידיעות מקבילות על מי הזוכה המיועד בכוכב נולד, ועלו איתן מייד כשהדבר נודע. אחרי הכל, הם עורכי חדשות מקצועיים.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נורמן בייטס  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 3:04

  לפני יומיים,לפנות בוקר,כשעוד התייחסו לזה בויי-נט,התבשרנו כי התחזיות הפסימיות לא התגשמו,וכי הסופה פסחה על העיר וכו' וכו'.
  רק גדי,שכמה שעות,אח"כ,לא הרבה שעות,כשהגיע אל דלתנו עיתון הארץ,התבשרנו שהעיר נחרבה ,פלות או יותר.
  אתמול בערב,חזרנו הביתה,ניגשתי לויי-נט לראות את ההתפתחויות,רק כדי לקבל כותרות זועקות על ביבי/שרון/ברק ושאר הנמושות.
  פשוט בושה.

  ואני כבר לא מדבר על המגיבים השמחים לאיד,"מגיע לאמריקאים,שירגישו גם הם מה זה התנתקות!!11111!!".
  בושה.
  מעבר לחוסר-האנושיות שבאיחולים ובברכות כאלה,כשמתרחש אסון כזה,אולי כדאי שהישראלים לא ישכחו שבלי העזרה והסיוע השוטפים של המאיקאים,רק אלוהים יודע איך המדינה הזו היתה נראית,ןאם היא היתה בכלל שורדת, או שהיתה כמו עוד אחת המדינות העניות להחריד הללו,באפריקה,שאנו קוראים עליהן ,חדשות לבקרים,עם האנשים הגוועים מרעב ברחובות.

 • david  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 3:35

  Nothing new – the cover of foriegn affairs in ynet is always very limited. all they cover is incidents in iraq, incidents of global terror, world antisemitism and anecdotes. (today for example – ¨air from the mountains of Walse is being sold on stores¨).

 • ביג בירד  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 8:58

  ואחר עוד מתלוננים שהנוער בארץ מטומטם ולא יודע מי היה ראש הממשלה הראשון ואיך קוראים להמנון הלאומי. סדרי העדיפויות שמכתיבה התקשורת מטמטמים את כולם. מצד שני, גדי, אני לא מכיר שום כלי תקשורת שלא עושה בדיוק את אותם הדברים. כולל כולם. וזה לא משנה אם מדובר בזיונים של יעל בר זוהר או בחתונה/גירושין/חתונה/גירושין של פנינה רוזנבלום מבעלה.

  אבל זה לא נגמר רק בזה. אם תשים לב, בשןום כלי תקשורת רציני בעולם לא מופיע ייעוץ אסטרולוגי כחלק בלתי נפרד מהעיתון/אתר/וכן הלאה. זה ייחודי רק לישראל. אם אתה מגדל במשך דורות שלמים אנשים על שטויות שחוזים טיפוסים כמו אליצור קדושי ומרים בנימיני אין לנו שום סיבה לבוא בטענות לנהירה ההמונית (כולל של החילונים) אחרי סגידה לבאבאות, רכישת קמעות, הליכה לקוראות בקפה וליידעונים ושאר עבודות אלילים.

  לטעמי, לפחות, אין שום הבדל בשאלה אם האליל הוא מייקל ג'קסון או איזה מקובל סנילי. בשני המקרים הסוגדים שוכחים את הדברים החשובים באמת. על האסון בניו אורלינס הם לא יקראו בשום מקום.

 • קרנפים  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 9:00

  היינו שמחים לו זה היה קורה רק באינטרנט הישראלי, שאותו אנחנו לא סובלים כבר הרבה זמן. לצערנו, הנגע פשט בכל כלי התקשורת. גם בעיתונים היומיים ההתייחסות, אתמול לפחות, היתה של עמוד 18 ותמונה קטנה סימבולית.
  טלוויזיה אנחנו כמעט ולא רואים, אבל אי אפשר שלא להשוות להתייחסות הערוצים לצונאמי במזרח (שאמנם היה בהיקף עצום יותר, אך עדיין), לעומת מה שקורה עכשיו. כלומר, שום מהדורה מיוחדת, שום כתב שנשלח, שום מומחה, שום יותר מחמש דקות של "נעבור לפינת החוץ". וגם אם הגויים לא מעניינים אותם (והם אכן לא), לאן נעלם האקסטזי המפורסם מהנקודות היהודיות והישראליות שיש בסיפור הזה בשפע?
  בקיצור: הרגע עברנו התנתקות. זה לא מה שרציתם? אז בחייאת קונדי, תעזבו אותנו בשקט.

 • אביבה  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 9:04

  מה קשור אסטרולוגיה עכשיו? עזוב את האג'נדה שלך, נראה אותך מסביר למה מגדלי התאומים עוררו סיקור בזמן אמת, וניו אורלינס לא.

  הניחוש שלי – מגדלי התאומים זה טרור, זה "ביטחוני", זה מאפשר לראיין כל מיני מומחי ביטחון ולדבר על ערבים ומוסלמים. כאן, לעומת זאת, אסון טבע אזרחי לגמרי. את מי יביאו לאולפן? דני רופ?

  אז עכשיו שאלה יותר קשה – למה צונאמי כן וניו אורלינס לא?

  חמש דקות לחשוב על זה.

 • אביבה  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 9:05

  הנה, נפל לי האסימון (לא מעט הודות ל"קרנפים" שמעלי) – בארצות הצונאמי היו המון מטיילים ישראלים.
  ניו אורלינס, לעומת זאת, זה כושים.

 • נופלת מגרייס  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 9:25

  ולי זה מזכיר את ההתייחסות שלי לעישון ולנזק שהוא עושה לגוף שלי.
  בתור מעשנת של שלושים-ארבעים ליום, אני מקבלת הרבה הצעות מחברים להביט בתמונות של ריאות מפויחות וסרטנים למיניהם.
  אני, הצדיקה, יודעת את נפש בהמתי הגופנית, ומודעת לחוסר אפקטיביות של מלחמות מסוג זה.
  מצד שני, אם תהיה שלוחה שלי (כלומר, ילד) אני אאלץ לוותר על התענוג, לפחות כשהוא נוכח בגוף שלי.

  ככה ישראל מתייחסת לעולם. היא כן רואה בו גוף. היא לא רואה בעצמה אחראית על הגוף, עד שיש בתוכו חלק ממנה.

  תנו לנו גרורות ישראליות בגוף העולם ואנחנו נהיה שם, רנטגן והכל.

  אין גרורות? אין סיקור.
  למה?
  אה.
  ככה.
  ככה. זו התשובה.

  (ועכשיו, למשחק האותיות הנסתרות של רשימות. כאילו שגרי נמנע מחמיצרים למה-זה עניים)

 • ארתור דנט  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 9:56

  אתמול היא לא פירסמה את התגובות החרצופיות שלנו שבהן אנחנו מתחזים לאחרים, והיה לא נעים עם הבוס במשרד היח"צ.
  היום היא כן פרסמה, ואנחנו מרגישים סבאבה. אז מה אכפת לנו מהכושונים של ניו אורלינס? מצידינו נתרום להם גם את אלה של ניו יורק ואם אתם השמאלנים רוצים גם אז וולקאם.

 • עזי  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 10:20

  הישראלי המצוי רואה כל מה שקורה בעולם בהיבט הצר, המוּטה והאינטרסנטי. עורך החדשות המצוי — מהתרבותיים הנאורים של "הארץ" ועד לבוטים של "וואלה" ו"נענע" — אינו שונה במהותו. ההתייחסות המתקדמת, האנושית, הנאורה נשארת, תמיד, כדרישה מהגויים בבואם לשפוט אותנו ואף- פעם לא כגישה נאותה בבואו להעריך, או אפילו לדווח, לגבי מה שקורה אי-שם.

  לא צריך להיות רק חובב ג'ז או בלוז, להטוטי-רחוב, אוכל בסגנון קריאולי, או מבטא דרומי כדי לאהוב את ניו-אורלינס. צריך להיות פשוט אוהב אדם. אבל הישראלי המצוי אוהב את עצמו, בעיקר, ולכל היותר את משפחתו. וכך אנו נראים בעיני העולם: "עם סגולה" שסגולתו בבוטותו ואטימותו.

 • אביעד ק  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 10:37

  לא צריך יותר מדי אינטלקט כדי לחפש למשל בפורומים של "תפוז" (גילוי נאות: הכותב הוא עורך עמוד הבית של "תפוז אנשים") ולראות שקתרינה מעניינת בדיוק את הפורומים של החו"לניקים או את המטורפים למזג האוויר.
  רוב הציבור פשוט לא מתעניין בזה מספיק אפילו כדי לדבר על זה. למה לבזבז אייטם כמו יהודה סעדו מגלח את הזקן לטובת משהו איזוטרי (מבחינת הציבור הישראלי שאח"כ יתהה לאן נעלמה תוספת הסיוע (לקניית משאבות ולהפקת הסרט "עולם המים 2"?)?

 • גילעד  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 10:44

  פעם לימדו אותי שתפקידה של התקשורת הוא לקבוע מה חשוב. זה סובב ומסובב: אם התקשורת לא ממנפת את הסיפור הזה, אכן רק שוכני פורומי דני רופ ואחינו שבתפוצות יכתבו על זה.

 • Xslf  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 15:26

  כבר ימים אני מתפלאת על חוסר הכיסוי של הסיפור הזה באתרים ישראלים.
  בדיקה בדפים הראשיים של nrg/ynet/הארץ כרגע מראה שההתייחסויות הן-
  * הארץ- על מחיר הנפט בעקבות הסופה. שום מידע על הסופה עצמה.
  * ynet- אין, אבל יש תרגום ידיעה מסוכנות ידיעות בדף הראשי שמספרת לנו ש-40% מהאמריקאים מאמינים שאלוהים ברא את האדם.
  * nrg – הכתבה עם הכותרת המחרידה שקתרינה היא עונש על ההתנתקות.

  והפתעה: בדף הראשי של אתר "הצופה", בחלק של חדשות החוץ, ידיעה + תמונה: " "כך נראתה הירושימה לפני 60 שנה"
  אומר מושל מיסיסיפי * חשש למאות נספים * 80% מניו אורלינס מוצפים. העיר נותרה ללא מי שתיה ואספקת מזון ומתרבים בה מקרי הביזה והירי"

  משהו באמת עקום באינטרנט בארץ אם הכיסוי היחיד לקתרינה נמצא באתר "הצופה"…

 • ארנולד  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 15:41

  לא חוכמה לשפוט אתרים ברגע נתון. בואו נבחן מה עשו בווינט מאז יום ראשון:
  1. הם היו הראשונים לשים את זה בכותרת הראשית של האתר למשך יותר מיממה וחצי.
  2. הם מספקים את הסיפורים המקיפים ביותר, כולל של הכתב מוושינגטון.
  3. ולקינוח, הנה רשימת כל הכתבות שלהם בנושא. השוו עם האתרים האחרים:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3136076,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3135900,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3135551,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3135076,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3134940,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3134706,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3134645,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3134297,00.html

  וזה רק בחדשות. בלי הסיפור של הנפט בכלכלה.

  לעומתם NRG היו עם אותו סיפור משוכתב שוב ושוב כל יום שני ושלישי, עד שהסופה חלפה מעל ניו אורלינס.

  ואני לא מדבר על העיתונים שכתבו ביום שלישי על הנס של ניו אורלינס, כשבווינט כבר כתבו על 55 הרוגים וחשש ל-80, ורק למחרת התעשטו.

 • גדי  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 16:02

  לא חשבתי לרגע שבוויינט לא שמעו על האירוע. הביקורת היא על כך שכאשר העיר הוצפה, יום לאחר הסופה, בעמוד הראשי של האתר לא היה כלום, ובעמודים הפנימיים זה היה במקום שלישי, שני לינקים אחרי תמונות של מייקל ג'קסון.
  הטענה בקיצור היא שהאירוע היה גדול, רחוק וכנראה לא מובן מספיק לעורכי העמודים הראשיים ברוב האתרים בארץ. הם פישלו, והשאלה אם יפיקו לקחים.

 • ארנולד  ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 16:14

  גדי, באמת….. בדברים שלך הייתה ביקורת נוקבת למערכות שלא טיפלו בחומר. אבל העובדות בשטח לא משקרות. בווינט היה טיפול מקיף ומעמיק יותר מכל האתרים. הלא כן?

  ובתור מי שמכיר עבודה של אתרים אתה לבטח יודע שמערכת חדשות יכולה לכתוב המון חומר אבל מי שמחליט מה יובלט הם עורכי העמודים הראשונים, ולפעמים "כוח-ביבי" פשוט חזק מכל סופה.

  ושוב אזכיר שווינט היה הראשון לתת לסיפור הזה ראשית. והוא ממשיך לפמפם אותו יותר מכולם, ובדרך גם נותן טיפול הולם ורחב לסיפור העיראקי.

 • ביג בירד  ביום 2 בספטמבר 2005 בשעה 10:19

  בטח קשור. בגלל שאסטרולוגיה חשובה בערך כמו מייקל ג'קסון בבחריין, ואם זה סדר העדיפויות של מערכות המדיה אז ככה נראה גם הסיקור של אסון ניו אורלינס.

  ועכשיו לשאלה שלך. בניו יורק מרוכזת כל המדיה הבינלאומית. היא נחשבת למרכז התקשורתי והפיננסי של העולם. התאומים הם סמל בינלאומי; הם סימלו את ארה"ב בעיני העולם שמחוצה לה (יחד עם פסל החירות, הבית הלבן, גשר שער הזהב ועוד כמה מונומנטים שוליים). ניו אורלינס, על כל החשיבות ההיסטורית והתרבותית שלה, היא "רק" סמל אמריקני. ונכון, יש גם חשיבות לעובדה שמדובר היה באירוע בטחוני בניו יורק ובאסון טבע בניו אורלינס. אבל זה לא מסביר את ההתעלמות. למה, כשהיה צונאמי באוקיאנוס ההודי התקשורת שלחה את הכותרות האלה לעמוד 31 למטה?

  אבל בואי ונהיה רציניים לרגע. בישראל לא מייחסים העורכים שום חשיבות של ממש לחדשות חוץ. האייטם הבינלאומי תמיד יהיה בסוף מהדורה, אלא אם כן יש לו השפעה ישירה על ישראל או שהעורך מחליט לחקות מגמת כיסוי בינלאומית ולא לפגר אחריה ולכן מתמקד באירוע כזה.

  יצא לי, בעוונותי, להיות עורך בעיתון גדול במדינה הזו. אני זוכר היטב את הצעקות של מנהל המשמרת כשעורכים בדסק הכניסו חדשות "שוליות" שב-CNN פתחו איתן את המהדורה לראש עמוד 18 או משהו כזה. בדרך כלל הודחו ידיעות אלה משיבוצן המקורי לטובת הדייט האחרון של ג'ניפר אניסטון או משהו אידיוט דומה לזה.

 • בבון  ביום 2 בספטמבר 2005 בשעה 18:58

  מה שיפה, אגב, זה איך חלק מהנוכחים כאן בשבתם כאנשי תקשורת מפילים מיד את האחריות על "הישראלי הממוצע" שלא מעניינים אותו כושים בניו אורלינס – כאילו שהישראלי הממוצע מחליט מה יהיה בעיתון ולא אתם והיחצ"נים שמאכילים אתכם בכפית (כמו הוילה של ‏YES שככבה בתקשורת למרות שבקושי הופיעה ברייטינג).

  כמה נוח להאשים את הישראלים שהם – כידוע וללא צורך לנמק אף פעם – איומים ונוראים וגזענים וסתם מגעילים. ככה אפשר בבת אחת להשאר עיתונאי עצלן וטפש וגם להרגיש נאור (כמו איתי) ומתקדם אל מול ההמונים הנחותים. אל תשלו את עצמכם, חברים: ההיטמטמות של החברה הישראלית לא החלה מעצמה, היא מוזנת על ידי התקשורת, חלק מכם מתפרנסים מליצור תרבות שבה יהודה סעדו חשוב מניו אורלינס.

 • יגאל ש.  ביום 4 בספטמבר 2005 בשעה 20:41

  אחד מהם שמו יורם בן עמרם שהוריו גרים בהרצליה
  ואם מישהו יודע על המצאותו אנא הודיעו זאת ברדיו וניתן גם ל כתובת igalzr@yahoo.com

 • אמיר ענבי  ביום 5 בספטמבר 2005 בשעה 16:04

  הרושם שקיבלתי הוא שעורכי העתונות הכתובה, המצולמת וברשת מתייחסים רק למידע שמגיע מדובר צה"ל, לשכת רוה"מ ומרכז הליכוד. כל היתר לא ממוקד, לא מקצועי וללא הפרדה בין טפל לעיקר.

  זו עיתונות מגוייסת במובן הרע של המילה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: