גולשים מגיבים: מלך קמבודיה לא כזה מגניב

המכתב מהקוראת אפרת לדרפיין מפורסם פה, ברשות, כמעט כלשונו. אני משוכנע שיהיו עוד קוראים שיהיה להם מה להוסיף.

****

 

שלום גדי,

אני כותבת את המכתב הזה לאחר שבקשת ממני תגובה מפורטת יותר לסיבת הזעקה שלי בגנות המאמר שקישור אליו הופיע בבלוג שלך.

בשולי הבלוג שלך ישנם קישורים למאמרים ממקומות שונים ברשת. רובם חביבים, מצחיקים ומעניינים. דפדפתי לי ברחבי הבלוג עד שמצאתי כותרת ששבתה אותי: "מלך אמיתי! כתבה מהארץ על מלך קמבודיה לשעבר שפתח בלוג". אמרתי לעצמי לחכות כמה דקות לפני שרמת העצבים שלי עולה, ולקרוא יפה וברוגע את הכתבה. אבל ככל שקראתי אותה יותר, לא ידעתי אם לבכות, להתעצבן או לבדוק האם זו בדיחה צינית של כתב בהארץ.

אז על מה אני מתקוממת בכלל? חזרתי לפני חודש מקמבודיה ולמדתי כמה דברים על המלך סיהאנוק שמוצג באופן כל כך "מגניב" ו"טרנדי" בכתבה ההיא.

נתחיל מהתחלה. האדם הממוצע לא יודע הרבה על קמבודיה, אבל בעלי ידע כללי בסיסי, האסוציאציה הראשונה היא תקופת שלטון הקאמר רוז' (Khamer Rouge) ששלט במדינה בין השנים 1975–79. אותו שלטון רצחני כידוע, שבא באמתלה להשיב עטרה ליושנה ולהחזיר את קמבודיה לפאר השגשוג שלה של ימי הביניים, רצח בדרכים שונות קרוב ל–2 מליון אזרחים תושבי קמבודיה (בין השאר היו קבוצות אתניות שחיו בקמבודיה שהושמדו כליל, או כמעט כליל – כגון התאילנדים, הסינים והויאטנמים – מה שמשווה לרציחות גם פן של ג'נוסייד: רצח עם על בסיס אתני).

אותו מלך מגניב שפורסם בכתבה, אומנם לא השתתף ברציחות הללו מסיבה פשוטה: כשהמצב התדרדר וחייו היו בסכנה, הוא לקח את הרגליים שלו ויצא ל"גלות סינית". זה נשמע עצוב, "גלות סינית", אבל זאת היתה בעצם הפקרה מוחלטת של העם שלו עצמו. המלך המגניב, נצר לשולשת מלכים שמתועדת כ–1500 שנה ויותר, שכח את הכלל הראשון בתור מלך. למרבה הפלא הכלל הזה לא מציין עשיקת נתינים וגזילת כספם, אלא דווקא להגן עליהם.

שומרים של הקמאר רוז' נושאים עציר לחקירה בעינויים. הציור נמצא במוזיאון Tuol Sleng, לשעבר כלא העינויים המרכזי של הקמאר רוז', בפנום פן.

יגידו מה שיגידו, אני אישית לא מאמינה שהמלך ישב ארבע שנים בסין ולא ידע שום דבר מהמתרחש בארצו. הוא כנראה ידע משהו, ולא, הוא היה לפחות מנסה לחזור. אבל הוא לא ניסה, עד אשר הויאטנמים כבשו את קמבודיה ושחררו אותה מידי הקאמר רוז'.

הפוליטיקה של קמבודיה היא מסובכת ברמות, שגם אחת שחיה בישראל ורגילה לתסבוכים– לא הצלחתי להבין ולרדת לעומק פשרה, אבל ממה שכן הבנתי מונח לפניך עכשיו: לקאמרים (קמבודיה זו הארץ, קאמר זה העם. על כן קאמרים הם אנשי הקאמר שגרים בארצם– קמבודיה) יש היסטוריה מורכבת מאוד עם הויאטנמים. החל מהמאה ה–16 לערך קמבודיה שבה ונכבשה ע"י שתי שכנותיה: ויאטנם ותאילנד. ברגע שהויאטנמים כבשו את קמבודיה שוב ב–1979, או אז עלתה חמתו של המלך המגניב, והוא החליט לחזור ארצה.

האם אנחנו מסוגלים לחשוב על גרמניה שמפלגה נאצית עדיין עומדת על תילה ומהווה חלק מהשלטון? אי אפשר לחשוב על מפלגה שרצחה אותך, בתוך גבולותיך שלך, ועדיין מהווה חלק מהשלטון ה–so called דמוקרטי שיש לך

הוא חוזר ומקים ממשלה שמורכבת משלוש מפלגות: המפלגה שלו, מפלגת הקאמר רוז' ועוד מפלגה אחת. אותן שלוש מפלגות עדיין אוחזות בצמרת השלטונית. כן, זאת לא טעות דפוס: המלך המגניב צירף לממשלתו את המשטר הרצחני שהרעיב, דקר, עינה, התעלל באנשיו שלו ורצח 1.7 מיליון איש– אנשי העם שלו. וכל זאת, כדי שהויאטנמים לא ישלטו על קמבודיה.

על מה ולמה קשה לי להסביר. גם אנשים קאמרים ששאלתי אותם את השאלה הזאת לא יודעים להסביר לי. אבל כששאלתי אותם, בתמימות של תיירת, למה אף אחד (!) מאנשי הקאמר רוז' לא נשפט עדיין על מעשיו, הם הסתכלו עלי בעיניים חצי מרחמות (שאני כל כך טיפשה שלא מבינה) וחצי מקנאות (שכל כך טוב שלי שאני לא יודעת רוע מהו) ואמרו בפשטות: הקאמר רוז' הוא חלק מהשלטון.

זה נשמע לנו לא הגיוני. האם אנחנו מסוגלים לחשוב על גרמניה שמפלגה נאצית עדיין עומדת על תילה ומהווה חלק מהשלטון? כמובן שלא. אבל גרמניה רחוקה ממנו מרחק פיזי. אי אפשר לחשוב על מפלגה שרצחה אותך, בתוך גבולותיך שלך, ועדיין מהווה חלק מהשלטון ה–so called דמוקרטי שיש לך.

אז זה נכון שבשבוע האחרון ישנן שמועות שקם בית משפט לפשעי הקאמר רוז', אבל זה מאוחר הרבה יותר מידי. נחשוב שניה שמשפטי נירנברג היו מתקיימים בשנת 1975, ולא ב–45. כשהרבה מהקצינים הראשיים הספיקו להיות עוד 30 שנה של חיים טובים ומאושרים, ולמות בשיבה טובה. פול–פוט, ימח שמו, ה"היטלר" של הקמבודים עצמו, "נפל" מגג בניין בשנת 1991. אם הוא קפץ או נדחף זו שאלה נפרדת, אבל העובדה שהוא לא נשפט עד יום מותו היא מזעזעת.

אז זו סיבה אחת. ואם זה לא מספיק, הנה עוד סיבה.

קמבודיה היום נחשבת לאחת המדינות העניות והלא מפותחות בעולם. המלך המגניב, דווקא די עשיר. חי לו ביופי וברוגע בארמון המלכותי שלו. זה לא שקמבודיה מרוויחה כל כך הרבה כסף וכל הכסף הולך למלך, אבל המעט שיש מגיע למלך, ולא אל התושבים שמרוויחים אותו ביושר רב. גם העובדה שקמבודיה נמצאת במקום אסטרטגי ואין סיבה שהכלכלה שלה תהיה מעט קרובה יותר לשכנותיה תאילנד ויטנאם – אפשר להאשים את המלך בחוסר מאמצים. לו יש חיים יפים, אישה נאה, ארמון גדול ומשרתים שיעשו הכל בשבילו. אז למה להתאמץ?

דוגמא לאחת השחיתויות הגדולות שהולכות במדינה קשורות לארגון הסיוע ה– NGO (non govemental organization) אנשים טובים עומדים בראש ה NGO. הרבה תורמים וצוותי מתנדבים. הNGO פועל בעשרות תחומים בהם: זכויות אדם, חינוך, סלילת כבישים, מעמד האישה, שיפור התעיה, הבריאות ומה לא… מדינות עולם שלישי פותחות את ידיהן כלפי הNGO ומחכות שיבואו עוד ועוד אנשים שיפתחו את המדינה.

ובקמבודיה? נכון, המלך לוקח שוחד גם מה–NGO. כדי שאנשי הNGO יוכלו לפעול בשביל הקמבודים הם צריכים לשלם שוחד למלך המגניב והממשלה שלו. זוהי שאלה מוסרית שעומדת על הפרק: האם לשלם שוחד או לא, אך אנשים הNGO הצדיקים רוצים בכל זאת לעזור לאנשים הקמבודים הפשוטים. אלה שנפגעים גם ככה בכל יום מהממשלה ומהמשכורת העלובה שהם מקבלים (כ–150$ בחודש למשרה ממשלתית טובה) ומחליטים בכל זאת לשלם את השוחד ובתנאי שהם יוכלו לעזור למישהו.

מהסיבה הזאת גם לא תראה דו"חות זכויות אדם נגד השלטון שהרי אם הNGO יפרסמו דבר נגד הממשלה – הממשלה תעיף אותם משם, ואז חיי התושבים יפגעו עוד יותר. מסובך, נכון?

לא, לא מסובך. רק מרושע ומחליא.

ועוד דבר אחד,

בכתבה המלך מקבל את התואר "מגניב" בגלל היחס הפתוח שלו כלפי הומוסקסואליות. מי שביקר אי פעם באזור יודע שזאת בדיחה. הסובלנות באזור דרום–מזרח אסיה כלפי הומוסקסואליות היא דבר ברור מאליו. התרבות בנויה לשילוב ההומואים בתוכה (או שהתרבות שולבה בתוך סצנת ההומואים) הם מתקבלים כשווי ערך והיחס כלפיהם הוא הטוב בעולם. ידועים הם ה"ליידי בויז" בתאילנד, ואם תראה שני הומואים אוחזים ידיים בכפר נידח בקמבודיה הסיכוי הוא שהם יתקבלו באהדה גדולה בהרבה מאשר אותם שניים בחוצות ככר המדינה.

המלך בסכ"ה רכב על אייטם "לוהט" בעולם המערבי כדי לזכות כמה נקודות זכות. אולי מישהו שם ישכח שהוא היה שותף למרצחים. אולי נשכח הוא עושק את בני עמו, אולי נשכח שהחיוך הזה הוא יותר זדוני מאשר מגניב.

הוא השיג את המטרה. עיתון אינטילגנטי בשם "הארץ" כותב כתבה אוהדת עליו. אח"כ הקישור מפורסם בבלוג של עוד אדם אינטילינגטי.

אני מאוד מקווה שזאת היתה טעות של כתב טירון שהעורך לא הספיק לעבור עליה, אבל יש לי יותר תחושה שסבל של אחרים לא ממש מעניין אותנו. היטלר ימח שמו כתב פעם שהשואה תעבור "טוב" בעולם ושרצח היהודים ישכח כמו שהעולם שכח את שואת הארמנים. אז אנחנו לא שוכחים את השואה, אבל שואות אחרות נוח לנו לשכוח.

מתי הפעם האחרונה שהקאמר רוז' נכנס לתכנית הלימודים במדינת ישראל?
מדוע השם "המלך סיהאנוק" לא מעורר חלחלה באף אחד?
למה צריך לנסוע עד קמבודיה לדעת שיש משהו מעוות בלקרוא לסיהאנוק "מגניב"?

אני בטוחה שהטעות נעשתה בתמימות, אבל אני מבקשת שתוריד את הקישור לכתבה האוהדת הזאת. אין לה מקום.

(הקישור לכתבה המדוברת הוסר מרשימת ההמלצות הקבועה של הבלוג).

 

הרשמה לרשימת תפוצה

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן. אני מנהל בלוג נוסף בנושאים מקצועיים הקשורים לאינטרנט בבלוגיה של תפוז/גלובס, שנמצא כאן. אין כפל תכנים.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 15 במאי 2006 בשעה 10:19

  על היכולת להודות בשגיאה כאשר מצביעים עליה ולתקן אותה.
  גם כל הכבוד לגב' לדרפיין שישבה וטרחה לכתוב, והזכירה לכולנו את האמת המוסרית.

 • שרון  ביום 15 במאי 2006 בשעה 11:35

  לא נותר לי הרבה מה להוסיף, אבל אני חושבת שניתנו כאן הן הסבר נהיר לגבי המצב בסיטואציה הקמבודית והן פירוט של ההשלכות הפוליטיות והמוסריות שנוגעות לנו כבני ובנות אדם וחווה.

 • ריקי כ  ביום 15 במאי 2006 בשעה 22:34

  לא ידעתי את כל זה.

 • עותי  ביום 16 במאי 2006 בשעה 10:52

  ביפן הודאה בטעות ובקשת סליחה היא ערך נעלה,
  כנראה גם בארץ

 • בועז  ביום 16 במאי 2006 בשעה 16:28

  פרסום המכתב הזה הוא חשוב.

  אנחנו לא יודעים כלום על קמבודיה ממש כמו שמחוץ לישראל לא יודעים כלום על מה שבאמת קורה כאן בשטחים הכבושים.

  זה עצוב ומוזר, איך בעולם כל כך רווי תקשורת, מחשבים, אינטרנט, לווינים ורשתות טלוויזיה – עדיין יש כל כך הרבה דברים שנעשים מבלי שאנשים יידעו עליהם.

 • בועז ארד  ביום 17 במאי 2006 בשעה 3:56

  מכתב תגובה מאוד נרגש ויפה, אבל למרבה הצער רווי בעובדות לא נכונות ובחוסר הבנה משווע של ההיסטוריה הקמבודית ושל המנטליות המקומית. נתחיל בעובדה שמלך קמבודיה, אז עדיין הנסיך סיהנוק, ברח לסין כמה שנים לפני עליית הקמר רוז' – כתוצאה מפוטש קטן שסידרו לו חבר'ה מהממשלה שלו. נמשיך בזה שפול פוט מת ב-98 ולא ב-91, ובטח לא נפל מגג של בניין. הוא מת בגלות משלו, ביערות של צפון קמבודיה, עם חייליו האחרונים, על גבול לאוס, ככל הנראה כתוצאה מהתקף לב.
  ועכשיו בנוגע למעורבות של הקמר רוז' בשלטון הקמבודי: לא מדויק, ולא ארחיב יותר מדי, אבל רק כדאי לציין – הזוועה הגדולה בקמבודיה היא שקמבודים טבחו בקמבודים. לא בני עם אחד שטבחו בבני עם אחר. הם עשו את זה לעצמם. וביחד הם גם נאלצו להתגבר על הזוועה הזאת אחר כך. הם לא לגמרי מצליחים, אגב, ואחת הסיבות לכך היא מעורבות יתר של ארגוני NGO שונים בשיקום המדינה. בקצרה: מרוב שעוזרים להם, הם לא רוצים לעזור לעצמם.
  פושעי הקמר רוז' לא הועמדו עדיין למשפט משום שרק עכשיו הצליחו סופסוף להחליט שם באיזו צורה יתנהל בית הדין ומי יהיה מעורב בו, כולל נציגים של האו"ם. והמלך סיהנוק? הוא אולי לא "מגניב", אבל גם רחוק מלהיות משת"פ במלוא מובן המילה של הקמר רוז'.

 • מאיר  ביום 17 במאי 2006 בשעה 11:45

  בואנה פתחתה פה נושא מענין ביחוד עם הרחבה של בועז ארד . אז מה קורה בקומבודיה בכלל והאם מדובר בו במלך אכזר או סתם באדיוט

 • יוסי  ביום 29 באוקטובר 2006 בשעה 15:15

  כאדם שחי בקמבודיה,יודע אני מה קורה שם:
  א. המלך נורודום סיהנוק פרש והעביר את כסאו לבנו שהוא הומו ורקדן בלט
  ב. השלטון מנוהל ע"י ראש הממשלה שנישען על גנרלים שחלקם הם חמאר רו'ז
  ג. רוצים לדעת עוד? בואו לבקרני שם

 • פרידמן שמואל  ביום 18 בדצמבר 2008 בשעה 22:10

  אז המלך איננו מלך
  ואחיו השודד שורד בחנינה
  באמת גנרלים של החמר עדין משרתים
  מה ?נכון שהסינים תקפו את ויטנאם שהאחרונים יצאו מקמבודיה
  הבן הוא מלך מורם מעל
  נכון שראש הממשלה הוא כל יכול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: