כּוּל כַּלְבּ בִּיגִ'י יוֹמוֹ

1.

ביום בו התפרסמה הידיעה על נפילתו של אורי גרוסמן, הופיעו בנרג'-מעריב סדרת טוקבקים מזעזעים. החל מ"כול כלב ביג'י יומו" ועד קריאות שמחה למראה שמאלנים מתים, שעכשיו יבינו מה זה. בבוקר, כנראה כשהגיעו העורכים המחליפים, נמחק חלק ניכר מטוקבקי השנאה. אני מקווה שהעורכים הזמניים של האתר העיפו בבעיטה מדוייקת ויפה את האדיוט/ית שהיה אחראי לאישור הטוקבקים הללו.

2.

ואם אנחנו בעניין של הסתה, הבדלה בין דם לדם, הצבעה על מי שלכאורה מחוץ למחנה הטהור ושאר המאפיינים של חארות אנושיים, מסתבר שלא רק במטקבקי נרג' נפלה השלהבת. שוב התפלקה (ראה התפלקות קודמת) לאלוף אליעזר שטרן איזו נפיחה, הפעם בגלי צה"ל. כאחרון הטוקבקיסטים שאפילו נרג' למד למחוק, הוא "לא רואה שכול בתל-אביב". האיש בהחלט לא ראוי למדים שלו (אפשר להכנס לחשבונאות לפיה היו שלושה הרוגים שממש רשומים בתל אביב, ושרוב הצעירים שמגיעים לתל אביב אינם טורחים לשנות את רישום הכתובת בשנותיהם הראשונות בעיר. אבל זה יהיה לדבר עם עולם הדימויים של שטרן, ואיך לומר – טחוב, משעמם ולא אינטליגנטי שם).

מצד שני, בהתחשב במה שאנו הולכים ולמדים על צה"ל (ולא, אני לא מדבר על המניות של חלוץ, אלא על כך שלמילואימניקים לא היה מה לאכול וראש אגף הלוגיסטיקה בצה"ל המליץ להם לפרוץ ולגנוב אוכל מבתים, למשל), הוא כנראה משתלב מצויין במה שעושר רושם של פיקוד עליון בעייתי להפליא.

כמה חבל שהרעיון של אהוד ברק בזמנו על צבא קטן, שרירי וחכם מוסס על ידי מערכת שחשוב לה לשמור על השמנת. לא ברור לי למה קצין רכב בבית-נבאללה או אפסנאי ראשי בבסיס בצריפין, כי רוב אנשי הקבע לא יושבים בשטח עם הגדוד שלהם, כידוע, צריכים לצאת לפנסיה בגיל ארבעים וקצת. זה לא שהם סיכנו את חייהם יותר מאשר מקביליהם באזרחות. לשם נעלם הכסף של מנות הקרב החסרות, האפודים הלא מספקים ומשקפי האבק החסרים בימ"חים של השריון (לא רציני, נחום ברנע מדווח על רק שלושה חיילים שקיבלו אבק ולכלוך לעיניים והיו חייבים להתפנות לאחור תוך כדי תנועה לקרב).

תל אביב, עליה אומר האלוף שטרן: "בבתים האלו אין שכול. כי אין שם שכול ולא יהיה שם שכול". האם השכולה אסנת וישינסקי, ידידת האלוף, ענתה דברי טעם רגועים הרבה יותר משלי בכתבה בוויינט, וגם ראש העיריה חולדאי ענה לעניין (הלינק בגוף הטקסט).

3.

מועצת הרשות השניה, הגוף שדאג בעצם ימי הקרבות שהמיליונרים שהם בעלי הערוצים המסחריים לא יפסידו גרוש, חס וחלילה, מכה שנית. בנוגע לכתבתו המדהימה של איתי אנגל ב"עובדה" שתיארה קרב לילי, אמרה חברת המועצה ליהיא גלמן: "אין מקום לדעתי לדברים כאלה, במיוחד בתקופה הזו. ישבתי מול המרקע, והייתי המומה שמראים כיצד מטפלים בחייל פצוע. הנושא הזה רגיש כל כך עכשיו, ויש אמהות שהילדים שלהם בלבנון, והן נאלצות לראות את זה".

הכתבה היתה מופתית בין היתר כי היא הראתה לציבור איך נראה קרב. בלבול, מבוכה, ופתאום אנשים נפגעים. הדיון והתהייה של גלמן לגיטימיים וראויים, עבור דברים כאלו בדיוק היא נמצאת במועצה. רק שהנוכחות שלה שם, אפעס, מוכיחה שבישראל אפשר להיות די בטוחים שהאנשים הלא בהכרח מתאימים נמצאים בתפקידיהם.

השם של גלמן נשמע לי מוכר, כמו באזני כל מי שרצה אי פעם בהפסדיה של הפועל תל-אביב בכדורגל (וזה כולל את אוהדי הקבוצה, כמובן). ואכן כן, היא בתו של העסקן הוותיק מהעבודה גרשון גלמן, שהיה אחראי בעבר גם על הפועל תל אביב, וכיום היא מה שנראה כמינוי פוליטי של השרה (לשעבר) דליה איציק. כמו שאומרים ארגוני היוצרים, בוגרת טריה של החוג לתיאטרון אינה בדיוק יוצרת מוכרת שיכולה לייצג יוצרים אחרים מול מערכות הכוח. איך לומר, ליהיא? אין מקום לדעתי לדברים כאלה, כמו המינוי שלך, ובהחלט במיוחד בתקופה הזו.

גם עם אלו כמו איציק או צחי הנגבי ואחרים רבים מספור, שדואגים לג'ובים למי שצריך, ראוי שנבוא חשבון. וגם עם אלו שעכשיו עסוקים בספינים תקשורתיים שקופים כדי לדפוק האחד את השני (בקרוב: "פרץ משח שפמו בשעווה בזמן תדריך על מניות במטכ"ל!").

שכנעתם אותנו, רובכם לא ראויים לתפקידיכם, והצרה היא שקשה לראות מאין יבואו חלופות. אנשים ראויים ואחראיים בורחים הרי מפוליטיקה, ועושה רושם שלמרבה הצער והחלחלה – גם מצה"ל.

4.

האם כבר הגיע השלב לדון בנושאים הללו בלי צורך לציין מראש שאני סבור שהיה ויש מקום להילחם בחיזבאללה הנאלח ללא פשרות? אם טרם, הנה הזכרתי זאת שוב.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ד.ט  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 15:29

  רזי ברקאי משך אותו בלשונו. אתה מחמיר כאן עם שטרן, לדעתי. התגובה של אסנת וישניסקי ממצה.

  על החלוקה הלא צודקת של הנטל כתבו רבים – אסי סיקורל כאן ורון לשם במעריב, למשל. אני לא חושב שזה כל כך נכון.

  תמליל הקטע הרלבנטי:
  ברקאי: "מה אמרת לי עכשיו? שאתה הולך להתנחלויות ולמקומות של חובשי כיפות?"
  שטרן: "גם אתה נפלת. בוא אני אגיד לך – אני הולך הרבה יותר לקיבוצים".

  ברקאי: "אתה לא מגיע לתל אביב, זה מה שאתה אומר לי?".

  שטרן: "נכון. כמעט ולא. לא לגמרי אבל כמעט ולא.

  הבעייה עם השאלה של ברקאי, היא שכנראה שטרן באמת לא מגיע הרבה לניחומי אבלים בתל אביב. מה רצית שישיב?

 • ערס פואטי  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 15:35

  ויפה עשו וישינסקי וחולדאי שהגיבו לעניין.

 • יוסריאן  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 15:43

  ואיפה כל שאר הקשקשנים מרשימות עושים, אה?
  רבע מההרוגים במלחמה הזאת הם קיבוצניקים. רבע! למרות שהקיבוצים הם פחות משני אחוזים מהאוכלוסיה בארץ. כמה אחוזים מהווים תושבי ת"א?
  חוץ מזה יש עוד דוסים, פריפריות, רוסים.
  אבל את הקשקשנים של רשימות לא ראו שם, בצפון. אתם המשכתם לחרטט בבלוגים.
  מי שקורא כאן עוד מגיע למסקנה שמי שגר בישראל זה רק שמואלוף ושות'.
  מזל שאתה חושב שהמלחמה מוצדקת. אחלה דוגמה למאמץ המלחמתי של תושבי ת"א

 • ערס פואטי  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 15:48

  בגלל הגיל והפרופיל והגב השבור. למעשה, מאחר ולא שחררו אותי עדיין רשמית מצה"ל, יש מצב שאם הטנקים הסורים יגיעו לצומת מורשה, יתנו לי קרבין וישלחו אותי לשם כמוצא אחרון.
  אבל הסר כל דאגה מלבך. עד הגיל ובעיות הגב תקעתי מילואים-זבל כמו כל מה שצריך: מתפיסת קו, דרך שמירה על ימחים, המשך למחנה המעצר אנצאר באינתיפאדה הראשונה וכמובן, איך אפשר בלי- אבטחה אין סופית של התנחלויות. מצטער שלא מתתי בדרך, ואז אולי היו דברי מתקבלים בעיניך.
  מה שאתה עושה זה בדיוק, כמובן, כמו שהאלוף שטרן עושה. הייתי שמח אם היית יכול לומר משהו מעניין יותר, או לפחות לא להעליב אותי בהשוואה לשמואלוף.

 • אורן  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 16:12

  צודק ד.ט. שטרן באמת כשל בלשונו אבל רזי ברקאי ממש הפיל אותו בשביל לנפק כותרת (רזי ברקאי עושה את זה לא מעט).

  אבל גם אתה צודק ובאופן כללי שטרן הוא בעיקר צודק בעיני עצמו עם איזה סוג של זעם קדוש שכל פעם מופנה לכיוון אחר.

  חוצמזה – הוא בעצם צודק. מאז שאני גר בתל אביב אני לא עושה מילואים. קראו לנו רק פעם אחת לאימון האמרים ;-)

 • עזי  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 16:16

  שוב אני מוצא את עצמי מזדהה עם כל מילה שלך. אולי גם אני מזדקן, אבל זה פחות מפחיד ממה שחשבתי.

 • יוסריאן  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 16:18

  זה באמת קצת יותר מידי…

  אבל אם אתה לא עושה מילואים בגלל הגב
  וההוא לא עושה בגלל הביצים
  והשלישי בכלל לא התגייס לצה"ל
  והרביעי זה שמואלוף

  אז מי *כן* עושה מילואים?

  יש ברשימות מישהו שגוייס עכשיו בצו 8? אחד, אפילו?

  שטרן צודק. זה לא דבר חדש, אגב. יש איזה ד"ר ששמו השתכח ממני, שעשה מחקר על התפלגות החיילים ההרוגים באינתיפדה. מומלץ לקרוא, אם תמצא.

 • נטאשה  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 16:22

  לא שאני חושבת שיש מקום לספירת הדמים, אבל רק למען הדיוק, אם "רוב הצעירים שמגיעים לתל אביב אינם טורחים לשנות את רישום הכתובת בשנותיהם הראשונות בעיר", אז זה רק מצביע על כך שאפילו התל אביבים שנהרגו לא גודלו וחונכו בעיר.

 • אור  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 16:52

  מעניין למה תמיד באמירות דמגוגיות כאלה מסרב הדובר להביא את הנתונים המספריים. י

 • אסי  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 16:58

  כמובן, הרבה רופאים גוייסו.
  ונכון שכתבתי על הבדל בין דם לדם.
  המלחמה הזו הראתה את זה בצורה מזעזעת ורק על ידי הצפה של הבעיה במלוא כיעורה נצליח לתקן תיקון. האם מגעיל לדבר על זה? בטח.
  האם בכל מלחמה עניים, חלשים, מוחלשים מתים יותר? אני מניח שכן.
  כתבתי מנקודת המבט המעמדית יותר מאשר נקודת המבט הגיאורגרפית.
  יותר התרשמתי מההבדל בין דם לדם בעורף, וההבדל בהרוגים בחזית הוא אנקדוטה בלי הרבה משמעות, הייתי שמח לראות סטטיסטיקות של גיוס ליחידות שונות על פי עשירונים, או, ישובים.
  האם מדובר בהסתה?
  ממש לא.
  אחרי שנות דור של הסתה פרועה נגד הקיבוצים ושכחה של תרומתם המשמעותית לבניית הארץ מותר גם להזכיר במילה את התרומה שלהם שממשיכה מדי יום והוכחה בכל יום של המלחמה הזו בשדה הקרב, בעורף שהיה חזית, ובעורף שהיה בעד בעד העורף.

 • חנן כהן  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 17:00

  ערבים אזרחים נהרגו יותר מחלקם היחסי באוכלוסיה. סוף סוף גם הם נושאים בנטל.

  אבל לעומת זאת נשים נהרגו פחות מחלקן באוכלוסיה.

  יש לקוות שהמעוות יתקון במקום ובזמן המתאימים.

 • ארתור דנט  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 18:18

  להילחם כמעט שנה תמימה בשטרן וחבורתו (לכל המודאגים: הטובים ניצחו, אבל ירקנו דם). המסקנות מהמערכה הן:

  א. מדובר בחבורת אידיוטים. טמטום צבאי בהתגלמותו.

  ב. לזכותו של שטרן ייאמר שפיו וליבו שווים. האיש, בניגוד לגנרלים אחרים, איננו פוליטיקאי, ומחפש אך ורק את טובת צה"ל. (רק חבל שהוא איננו מבין שההתנהלות שלו ושל כל אמ"ש יוצרת בסופו של דבר את התוצאה ההפוכה…)
  עד כמה שקשה לנו להודות בזה, הפעם הוא צודק. וצודק גם ההוא שתהה כאן מי מכותבי רשימות גויס, אם כי המחקר שהוא הזכיר לא מנתח את ההרוגים לפי מקום מגורים אלא לפי השתייכות חברתית. אבל אפשר די בקלות להקיש ממנו שדרור פויר ודומיו לא נמצאים שם.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=10&itemNo=535914

 • moon  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 21:14

  אני יוצאת בקריאה נרגשת להסיר את שמואלוף הפטפטן הבלתי נילאה מן האתר.

  כמה אפשר לראות עוד ועוד פוסטים שלו?
  ומי בכלל קורא אותם יותר מפעם אחת ומתחלחל?
  הוא רק דוחק למטה כותבים מוכשרים שאובדים בים בפוסטים שהוא מייצר לשווא

 • זאפוד ביבלברוקס  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 21:52

  עשה זאת מהארץ או מחו"ל?
  ואיך בדיוק הוא נלחם בו: האם הוא עשה לו חרצופים בטוקבקים, כפי שהוא מרבה לעשות לאחרים בזמן הרב הפנוי שלו (שהיה דרך אגב פנוי מאד גם בחודש האחרון)?

 • sun  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 21:54

  מי שכאן פטפטנית בלתי נלאית, זאת את.

  מלחמה היתה תמיד שעתן הגדולה של כל הנבלות סותמות הפה, ופטריוטיזם היה תמיד מפלטו של הנבל.

 • שטרן הדור החדש  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 21:57

  חושפות את מה שנהיה מאיתנו, רציתם אמריקה ? קיבלתם. ככה זה בכל צבאות העולם, גם אצלנו לא יהיה הבדל, תמיד יהיו השכבות החלשות אלו שישלמו יותר. (ולמה הזעקה רק על הצבא, כל המושתנים הקטנים שמתבכיינים עכשיו, איפה אתם כשהעניים לא יכולים לקבל שירותים רפואיים נאותים, או טיפול הוגן ? בכל תחומי החיים הם יהיו ראשוני המשלמים). אבל למה להשוות, אין ספק שרמות הצביעות והנאלחות מרקיעות פה שחקים. כמה נקודות קטנות למחשבה בנושא הסטת האש מהאחראים האמיתיים בשלל ההתבטאויות המחליאות הללו.
  1) האדון שטרן שכח שאם הצבא שהוא אחד מקציניו היה נמנע מלהקריב אותנו בצורה חסרת אחריות ופושעת שכזו אולי הוא לא היה צריך לפלוט שטויות על ביקורי התנחומים שלו. לא יאמן שהאנשים שדמם של הלוחמים על ידיהם, מעיזים לבקר את האזרחים שהוקרבו.
  2) התגובות מעלי מאפיינות כל כך את המקום העגום הזה, "איפה אתה היית במלחמה" ? כמה פעמים נשמע את הטיעונים המגוחכים האלו. יוסריאן צודק גדי, בגלל שלא היית בחזית אסור לך להגיד כלום. ובגלל שאתה חי בתל אביב, אסור לך להתייחס לשום דבר מחוץ לה, ובגלל שאתה שואל שאלות ומעז להביע דעה,בכלל כדאי שתשתוק.
  פחחחחח
  3) כמו שכתב חנן כהן, אולי הגיע הזמן להרים את הכפפה. מהעליהום הכולל נראה שיש כמה אנשים שמוכנים לטפל במאזן השכול ולתקן את המעוות במהירות. הם אפילו יהיו מוכנים להתחיל עם כותבי רשימות התל אביבים. אני בטוח שהעלוב שטרן יגייס אותם בהקדם.

 • גלעד סרי לוי  ביום 16 באוגוסט 2006 בשעה 22:31

  יגיל לוי כתב מאמר ב"תיאוריה וביקורת" 27 בשם "מלחמת הפריפריות: המיפוי החברתי של הרוגי צה"ל והאניתפידה"

  וב"הארץ" כתב מאמר קצר על הנושא
  http://snipurl.com/v1i1

  מתוך המאמר
  חלקן של קבוצות העילית המסורתיות מקרב הרובד האשכנזי-החילוני של המעמד הבינוני, שהיו חוט השדרה ההיסטורי של הצבא ונסמכו על ההתיישבות העובדת הוותיקה ועל תיכוני העילית בערים הגדולות, הצטמצם לכ-14% בלבד. זהו שינוי משמעותי לעומת שיעורי ההקרבה במלחמות קודמות. שיעור דומה, כ-12%, מצוי בקרב אשכנזים-חילונים, הממוקמים ברובד הנמוך יותר של המעמד הבינוני, בערי הפריפריה ובתיכונים במדרג הנמוך יחסית בערים הגדולות. במידה רבה שיעור זה משקף את חלקן של הקבוצות בדרג הלוחם ובאוכלוסייה היהודית, אך השוני הוא שבעבר תרומתן הצבאית היתה גבוהה בשיעור משמעותי משיעורן הדמוגרפי.

 • הצועד בנעליו  ביום 17 באוגוסט 2006 בשעה 11:44

  כתיבת תגובה 4 כאן:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/751651.html
  ואולי גם עוד תגובות שיעלו במשך היום.

  לי נראה שהמלחמה שהוא ניהל איתה לדבריו עם אלעזר שטרן (אכן אידיוט גמור שגם לי היה 'הכבוד' להיתקל בו לפני איזה 10 שנים) היתה על הוספת תקנים ל'סיירת חרצוף'.

 • אדר  ביום 17 באוגוסט 2006 בשעה 14:42

  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=244696&blogcode=4642041
  הנה פוסט מוצלח של עופר רון.

 • נמרוד ברנע  ביום 17 באוגוסט 2006 בשעה 20:03

  חייבים לערב דברי טעם עם השתלחויות בהפועל ת"א? חייבים?

  לא יעזור גדי
  גביע המדינה 2005\2006 בידנו – וכמו שאומרים, אין מתוק כמו גביע.

 • הצועד בנעליו  ביום 17 באוגוסט 2006 בשעה 20:20
 • אח שלו  ביום 18 באוגוסט 2006 בשעה 22:40

  איזה הבלים, אם היית מעמיק קצת יותר היית רואה שרב הגברים כאן גם לא שייכים לשכבת גיל שעדיין עושה מילואים.
  גם אבא שלי לא עשה מילואים, שלוש מלחמות הספיקו לו.

 • גלעד  ביום 19 באוגוסט 2006 בשעה 11:35

  מכיוון ששמואלוף הנאור לא מאפשר תגובות בבלוג ההסתה שלו, כאחרון הפאשיסטים. ההשוואה לגדי מעליבה מאוד.

 • מיכל  ביום 19 באוגוסט 2006 בשעה 23:51

  המאמר של יגיל לוי גם הוא לא כל כך מעודכן, הוא הופיע בטלוויזיה וחזר על זה שמי שנושא בנטל הם רק הפריפריה וההתנחלויות, התעלם לגמרי מהקיבוצים, המלחמה הזאת הוכיחה שדברי הלעז שהוטחו בקיבוצים (גם שמאלנים, לא?) ויחד איתם הטענות שהדתיים הלאומים החליפו את מקומם הם דברי בלע. אגב, חלק גדול מהנופלים התגוררו בת"א, למשל אותו טייס שנהרג בתחילת המלחמה ובכתבה עליו הוזכר שהתגורר בת"א עם חברתו, ועוד רבים אחרים.
  לגבי האלוף שטרן הגזען, הוא מזכיר לי עוד אוויל משריש אחר, עוזי לנדאו ששימש כשר לביטחון פנים והתלונן על כך שאין מספיק פיגועים בת"א

 • נ'  ביום 20 באוגוסט 2006 בשעה 3:50

  נדמה שכרגיל תסמונת הבן מוכה-הופך-לאב-מכה תופסת אותנו בביצים. מה זו האמירה הזו של מנחם קיבוצניקים יותר מתלאביבים אם לא גזענות טובה של פעם. אני לא זוכר שאני התבכיינתי כשהמדינה נתנה אדמות בחינם לגעש ודומיו, וקראתי להם אוכלי חינם.

 • עומר  ביום 23 באוגוסט 2006 בשעה 17:58

  אז ראוי לציין שהוא גם הומופוב ידוע

 • מסעודה משדרות  ביום 4 בספטמבר 2006 בשעה 0:51

  לאור הכתבה ב"מוסף שבת" של "ידיעות".

  ובכן, הנתונים התפרסמו שחור על גבי לבן. דבריו של האלוף הוכחו. מה יגידו הבטלנים עכשיו?

  עדיף שתמלאו את פיכם במים ותתחילו לחנך לאהבת הארץ. ערכים זו לא מילה גסה.

 • לא בדיוק בטלנית  ביום 9 בספטמבר 2006 בשעה 1:13

  קראת טוב טוב?
  הכותרת הגדולה – בתל-אביב אחוז המתגייסים הנמוך ביותר בארץ.
  בקטן, בקצוות – חוץ מבירושלים ובני ברק "החרדיות".

  כי לא נחמד לכתוב בכותרת שבעיר הבירה אחוז המתגייסים הנמוך השני בארץ (או, לחילופין, שרוב מגזרי האוכלוסיה פרט לשניים נוטשים אותה לאיטם). אין לזה צלצול פטריוטי מספיק.

  ככה מוכרים עיתונים.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 9:18

  את אולי לא בטלנית, אבל גם לא חכמה גדולה

  מה את מזכירה רק את ירושלים ובני ברק? שכחת גם את אום אל פחם. שם אחוזי הגיוס נמוכים עוד יותר.

  כששטרן מדבר על אחוזי גיוס נמוכים בת"א (או במקום אחר), הכוונה היא מקרב האוכלוסיה "הנורמלית" שכן מתגייסת, לפחות תיאורטית. להכניס למשוואה חרדים שקול לבדיקת אחוזי גיוס בקרב הפינגוינים בקוטב הצפוני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: