האם אני השפוי היחיד במדינה אדישה וקרת-לב?

יזהר בירן, תלמיד שלי בבאר שבע, מנהל בלוג על שביתת המרצים. ציטוט:

"

האם אני השפוי היחיד במדינה אדישה וקרת-לב? בחודשיים האחרונים מצאתי את עצמי מתעניין יותר ויותר בנעשה בארצנו. אחרי כמעט שנתיים בחו"ל בהם כל שרציתי הוא להתנתק מהטירוף שאוחז במקום הזה, חזרתי בכדי להיות סטודנט בארץ הזו כי כאן זה הבית ואין תחליף לשפה העברית ועם כל התסכול מ"ישראליות" – ההוויה אצלנו מיוחדת במינה. ובבואי להירשם בדקתי את האוניברסיטאות ולא את המכללות כי הן מייצגות בעיניי את היוקרה, המעמד וסמל הסטטוס של ההשכלה הגבוהה, הרי לכל סטודנט ידוע שהמרצים הטובים ביותר, המחקרים האיכותיים ביותר והחשיבות הגדולה ביותר נמצאים באוניברסיטאות ובמה שהן מייצגות. כך לפחות חשבתי..

מסתבר שטעיתי טעות גדולה. הבועה התנפצה בפניי ואיתה גם כנראה החלום לסיים את שנה א' ב-2008. האוצר בעקשנותו הוכיח לנו שוב (ושוב ושוב – ראו ערך שביתת המורים, שביתת הנכים, ניצולי השואה, שביתת התרבות..) שהקפיטליזם מנצח ושמקומם של הערכים מחוץ לפוליטיקה."

http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=511708

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עומר  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 12:44

  לתלמידך יש בעיית מינוח קלה; הקפיטליזם לא מנצח בישראל. הוא בתבוסה מתמשכת. השליטה הממשלתית במוסדות להשכלה הגבוהה רק מתהדקת, ואנשים כמו יזהר (וכמוך…) לא מבינים שזה בגלל שלא רוצים לפתוח את ההשכלה הגבוהה לשוק ולא להיפך…

 • אור  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 13:16

  עומר – אפשר לעבור למדינה שלך? נשמע יותר טוב שם.

 • מוסיף  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 13:52

  גם המגיבים למאמר האוילי המקושר להלן איתו:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3491133,00.html

  זה לא הקפיטליזם, או השוק, זה האוצר, שרת החינוך וראש הממשלה שהאקדמיה פשוט לא מעניינת אותם.

 • עומר  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 14:17

  אם אתה רוצה לבדוק מה מעט חופש עושה לאקדמיה אתה מוזמן להסתכל באוסטרליה ובארה"ב. אם אתה מעוניין לבדוק מה מעט חופש עושה למצבם של בני האדם אתה מוזמן ללמוד את כל קורות האדם.
  לגבי המדינה שאני חי בה – זו מדינת ישראל שמצרה את צעדי תושביה בכל תחום ועניין, גוזלת את כספם כדי לשלם לעסקנים ומקורבים ולאחר כל זה גם קמים כל מיני "חברתיים" מטעם עצמם ומספרים לנו שהפתרון לכל צרותינו זה עוד ממשלה. נשמע טוב?

 • דורה ק.  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 14:48

  עם כל הכבוד לסוגיה, אם החברים של התלמיד שלך לא יפסיקו לשלוח לי ספאם אידיוטי ומתלהם בנושא, אני אלך לכל אחד מהם הביתה ואכריח אותם לאכול את התדפיס.

 • גדי שמשון  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 15:03

  .

 • יזהר  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 17:06

  להלן ציטוט מתוך תגובתו של בחור בשם גיא לכתבה על הפרטת ההשכלה הגבוהה:
  "בקיצור, מחקר וחינוך צריכים לחזור להיות יעד לאומי. עצמאות ניהולית בחלק מהתחומים יכולה לעזור בחלק מהמקרים, אבל ההפרטה המוחלטת נוסח ארצות הברית שמציע הכותב, רק תקדם אותנו להרס המחקר המצויין שקיים מחד, ולהפסקת השכלה גבוהה שוויונית מאידך. עוד שלב בנטישת העשירונים התחתונים לגורלם, כאילו היו מדינה נפרדת. "

  ואוסיף – לא ניתן יהיה לשווק את האוניברסיטאות כחברת היי-טק שבה רק לעשירים יש מקום לקנות את מניותיה. ומאידך לא ניתן להמשיך להסתמך על הממשלה בהזרמת התקציבים המבוקשים מכיוון שכפי שאנו רואים – אין זה בראש מעיינם. מדינת ישראל שמה לעצמה רגל ומוסיפה עוד מסמר בארון של ההשכלה הגבוהה.
  כיום נהיה ברור יותר ויותר כי עדיף לעבור אל המכללות. קצת יותר יקר – אבל נקי מפוליטיקה.
  אבל מה עם מי שאין באמצעותו הסכומים הנדרשים? האם זה מה שייחרט על דיגלנו בשנים הקרובות? השכלה לבעלי-יכולת בלבד?

 • גלעד סרי לוי  ביום 9 בינואר 2008 בשעה 17:45

  כמובן
  כולם מטורפים, רק הוא שפוי

 • ערדי  ביום 10 בינואר 2008 בשעה 7:02

  קצת בכייני המאמר הזה. לא ראינו את הסטודנט הישראלי יוצא למאבקים גדולים בשום נושא שמחוץ לאינטרס האישי שלו, למה יזהר מצפה שהאזרחים יעלו על בריקדות בשבילו עכשיו? אם כשישבו ילדים בבית בשביתת המורים לא היה רעש גדול, קשה להתרגש מהסטודנטים.

  אתרע מזלו (ומזלם של הילדים) וכל הברדק הזה קורה במשמרת של שר אוצר מאותרג יחסית, ראש ממשלה מאותרג עוד יותר ושרת חינוך אולטרא-מאותרגת. מענין לדמין את תגובת התקשורת לשביתות כאלו עם נתניהו כשר אוצר ולבנת שרת חינוך.

 • קורא  ביום 10 בינואר 2008 בשעה 12:57

  אני לא יודע איפה אתה גר, אבל למכללות יש רק הוראה ואין מחקר בכלל. אין שום עתיד בלימודים במכללה אם כוונתך לעשות תואר שני או דוקטורט ולהמשיך באקדמיה.

 • יזהר  ביום 10 בינואר 2008 בשעה 14:11

  אין כאן שום ציפייה מאף אחד לקום בשבילי, הסטודנט המסכן. אני את הלימודים שלי אסיים כך או כך. נכון – הציבור שעל גבו רוכבים הינו ציבור הסטודנטים. אך השביתה והמאבק אינם צריכים להיות נחלתם של המרצים בלבד. הפנייה שלי אל הציבור כוללת כמובן גם את ציבור הסטודנטים. השאיפה היא ליצור קונצנזוס בעם ולהביא לידי רתיחה של כל האנשים שאיכפת להם מהעתיד שלהם ומעתיד ילדיהם. הסכנה המרחפת על ראשינו אינה שחיקת השכר של המרצים בלבד. הסכנה היא קריסתה של מערכת ההשכלה הגבוהה ולכן אני רואה חשיבות עליונה ביקיצת הציבור מהאדישות. מה גם שאני מאמין שאדישות זו נגרמת ברובה מחוסר ידע ומאי-הבנת פשר השביתה.

 • ערדי  ביום 10 בינואר 2008 בשעה 16:59

  כדי לשכנע אתה צריך להסביר: מה בדיוק קורה כאן, על מה המאבק, למה מדובר בחסול ההשכלה הגבוהה בישראל ולא בעוד שביתה אחת. גם אז אנשים לא יצאו לרחובות – אחרי מלחמת לבנון אנשים לא יצאו לרחובות, להזכירך – אבל לפחות יבינו על מה אתה נלחם. האנשים בישראל לא "אדישים וקרי לב", האנשים בישראל יש להם הרבה בעיות מחוץ לשביתת הסטודנטים.

 • עומר  ביום 13 בינואר 2008 בשעה 17:36

  תגובתו של גיא היא ממש עורבא פרח.
  המחקר הטוב ביותר בעולם נערך דווקא באוניברסיטאות פרטיות. האוניברסיטאות הציבוריות היחידות שמתקרבות לסטנדרטים המחקריים של אלה הפרטיות הן אלו שאימצו את שיטות הניהול של האוניברסיטאות הפרטיות (דוגמא נהדרת לכך היא ברקלי).
  רוב המחקר שנערך בישראל הוא בינוני. מיעוטו מצויין, אולם למצטיינים לא משלמים יותר מאשר לאלה שלא.
  המצב בו "העשירונים התחתונים ינטשו לגורלם" מתקיים דווקא כעת; העשירונים התחתונים אינם מגיעים ללימודים אקדמיים לא משום "קשיי נזילות" (כפי שהראו באחרונה חוקרים ממוסד נאמן של הטכניון) אלא משום פערים באיכות ההשכלה הקודמת שלהם; צא ולמד כמה "בני עניים" לומדים במחלקות השונות באונ' ומה סיכויי ההצלחה שלהם. המצב הזה הוא תוצר של מערכת החינוך הציבורית של מדינת ישראל.
  אילו היית טורח לבדוק מה קורה במדינות אחרות היית מגלה (לתדהמתך?) שדווקא במקומות שבהם שכר הלימוד תחרותי יותר יש נגישות רבה להשכלה גבוהה ובמקומות שבהם שכר הלימוד נמוך מאוד נהוגה "הסללה" רבה יותר שמונעת דווקא מהעניים את הנגישות להשכלה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: